Home » Formula 1 »

Kimi Raikkonen i pari në testimet e Barcelonës

 

Raikkonen përfundoi përgaditjet e tij për Formula 1, kurse kampioni i dyfishtë botëror vozitësi i Red Bull gjermani Sebastian Vettel ishte largë përformancave të tij, ku dhe përfundoi me aksident në testimet e Barcelonës.

Vettel, i cili jo shum largë do të jetë duke garuar për të fituar titullin e tij të tretë me 18 Marsë në Melbourne, përfundoi i fundit në listën e testimeve me vetëm 23 gjiro të bëra, ndersa Raikkonen ishte në maje të listës.

Gjermani, 24-vjeqar doli jashtë pistës, pasi kishte probleme me marshin ndërrues të formulës së tij ku edhe përfundoi me aksidentë.

“Gjatë testimeve ti gjithmon garon ndryshe,por duhet ta pranoshë atë, jo çdo vitë ti mundësh të japësh 10 prej 10, sepse gjërat ndodhin, mundë të kesh prishje apo të ndaloshë për ndonjë arsyje, megjithatë mendojë se duhet të jemi të lumtër për atë se qfarë kemi bërë kësaj here” tha Vettel.

Ish vozitësi i McLaren dhe Ferrari, Raikkonen cili kompletojë 121 gjirot duke përfshirë edhe komplet garën e tij simuluese me Lotusin e zi-artë në Circuit de Catalunya në ditën e cila filloi me diell por përfundoi me shi.

Finlandezi i cili patë fituar titulin me Ferrari nuk kishte marrë pjes nëpër grand prix që nga 2009, i cili dy vitet e kaluara ishte duke bërë relly. Ai bërë minutazhen e tij më të mirë këtë mëngjes për vëtëm 22.030 sekonda.

Raikkonen dhe kolegu i tijë francezi Romain Grosjean janë vozitësit e vetëm që kanë vozitur më së shpejti dy ditë prej 12 ditë të testimeve.

Koha e arritur gjatë testimeve:

1. Raikkonen Lotus 1:22.030 121

2. Alonso Ferrari 1:22.250 +0.220 115

3. Senna Williams 1:22.296 +0.266 53

4. Hulkenberg Force India 1:22.312 +0.282 101

5. Kobayashi Sauber 1:22.386 +0.356 72

6. Hamilton McLaren 1:22.430 +0.400 115

7. Petrov Caterham 1:22.795 +0.765 101

8. Schumacher Mercedes 1:22.939 +0.909 100

9. Maldonado Williams 1:23.347 +1.317 48

10. Ricciardo Toro Rosso 1:23.393 +1.363 100

11. Vettel Red Bull 1:23.608 +1.578 23

 
 
 

0 Komente

Bëhu i pari që komenton.

 
 

Çka thua ti? Komento