Home » Boks »

30 Qershor: Shpëtim Shala do të mbrojë titullin internacional të Austrisë

 

Si u bë që mos të humbet titulli në një kohë aq të gjatë?

Për shkak se në Austri nuk kishte boksier të nivelit të boksierit shqiptar, nuk e ka synuar askush atë titull, andaj qëndron akoma në pronësinë e boksierit nga Peja.

Të Shtunen e 30 Qershorit Shala pra do të provon të mbrojë këtë titull për herë të parë, kundërshtari i tij mund të jetë edhe nga Gjermania apo nga një shtet fqinjë me Austrinë, këtë do ta vendos Federata austriake.

Dueli për titullin internacional të Austrisë është i caktuar me 10 raunde, nëse Shala do të lufton kundër një kundërshtari cilësor dhe do të fiton bindshëm, atëherë ka shansa të mira që të lufton në fund të këti viti për titullin IBF të Europës.

Lufta e 30 Qershorit do të zhvillohet në Schwechat të Austrisë ku do të ngjiten në ring edhe dy boksier të tjerë shqiptarë, ata janë: Astrit Klimenta 5-1-0 dhe Gëzim Tahiri 1-0-0.

 
30 Qershor: Shpëtim Shala do të mbrojë titullin internacional të Austrisë  

Artikuj Tjerë

  • No Related Posts

Autori

 
 

0 Komente

Bëhu i pari që komenton.

 
 

Çka thua ti? Komento