Kjo është koha e vitit kur tifozët e rastësishëm të basketbollit zakonisht marrin vështrimin e parë të talentit NBA që vjen dhe po vjen që ka dominuar basketbollin e kolegjit që nga nëntori. Të gjithë ne u plaçkitëm nga një turne NCAA vitin e kaluar dhe na mungoi të shikonim zgjedhje të larta të drafteve Patrick Williams, Obi Toppin dhe Isaac Okoro luaj ne Mars. Për fat të mirë, këtë vit Klasa e draftit të NBA është e ngarkuar dhe ka shumë talent duke luajtur në skenën e madhe javët e ardhshme.

Ne prisnim 10 perspektivat më të mira të NBA që nuk do të shihni në turne javen e shkuar. Këtu keni një vështrim në 10 perspektivat më të mira të NBA-së që do të shohim në turneun NCAA.

Fillestar

Diapazoni i drafteve: 1-3

Cunningham ka qenë jashtëzakonisht i dobët për këtë ekip të ri të Shtetit Oklahoma. Ai shënoi mesatarisht 23.6 pikë, katër asistime dhe dy vjedhje dhe shënoi një mbresëlënëse 44% nga fusha gjatë turneut Big 12. Roja 6-këmbë-8 ishte lojtari numër 1 që del nga shkolla e mesme dhe zgjodhi Pokes mbi Karolinën e Veriut dhe Kentucky. Mike Boynton ishte trajneri i parë që ofroi Cunningham kur ai ishte në klasën e tetë dhe më vonë punësoi vëllain e tij të madh, Cannen, në stafin trainues të OSU.

“Traineri Boynton ishte trajneri i parë që më ofroi ndonjëherë dhe ai ishte një ndihmës trajner kur e mora atë ofertë. Ai vetëm qëndroi i qëndrueshëm gjatë gjithë procesit, kështu që ne ndërtuam një marrëdhënie vërtet të shkëlqyeshme, ”tha Cunningham për Yahoo Sports.

Cunningham po bën krahasime të hershme të NBA me Luka Doncic falë aftësisë së tij të nivelit të lartë të kalimit dhe aftësive për të luajtur në situata izo. Ai renditet në përqindjen e 90-të në izolim, mesatarisht 1.1 pikë për posedim, sipas Synergy Sports. Nëse tre ndeshjet e fundit janë ndonjë tregues i asaj që Cunningham mund të vazhdojë të bëjë në Mars, shikoni që ai të distancohet ndërsa konsensusi Nr. 1 zgjedh lojtarë si Evan Mobley, Jalen Green dhe Jalen Suggs.

Gardiani i Shtetit Oklahoma Cade Cunningham (2) gjatë një ndeshje basketbolli NCAA kundër Kansas State, të Shtunën, 13 Shkurt 2021, në Stillwater, Okla. (AP Photo / Sue Ogrocki)

Gardiani i Shtetit Oklahoma Cade Cunningham gjatë një ndeshje basketbolli NCAA kundër Kansas State më 13 shkurt 2021, në Stillwater, Oklahoma. (Foto AP / Sue Ogrocki)

Fillestar

Diapazoni i drafteve: 1-4

Mobley është bllokuesi më i mirë i goditjeve në këtë klasë drafti dhe udhëhoqi Pac-12 me 87 blloqe totale dhe mesatarisht tre blloqe për lojë. Qendra prej 7 këmbësh krenohet me një hapje krahësh 7 metra dhe 5 dhe mund ta trajtojë topin jashtë perimetrit më mirë se zgjedhja Nr.2 e vitit të kaluar James Wiseman, i cili shkoi te Golden State Warriors. Mobley ka përmirësuar përqindjen e tij të gjuajtjeve nga zgjedhja dhe pop dhe shënoi 26 pikë në ndeshjet back-to-back për të mbyllur sezonin. Ai e drejton dyshemenë jashtëzakonisht mirë për madhësinë e tij dhe është krahasuar me ish-qendrën e Miamit Heat Chris Bosh.

Mobley jo domosdoshmërisht mbizotëron në bojë me kornizën e tij, por puna dhe gjatësia e tij i japin një avantazh të vogël në bllok, dhe ai ka provuar se mund të dalë jashtë vijës 3 pikëshe dhe të godasë goditjet.

Fillestar

Diapazoni i drafteve: 2-5

Suggs është rekrutimi më i mirë Mark Few ka zbarkuar ndonjëherë në Gonzaga dhe ai madje ishte edhe një shumë qendërmbrojtës i shkollës së mesme të vlerësuar me oferta të shumta para se të zgjidhni basketbollin. Rojet me 6 këmbë-4 morën katër minutat e fundit të lojës së kampionatit WCC pasi ranë me 12 pikë ndaj BYU në pjesën e parë. Ai kishte tetë pikë, duke përfshirë prapa shpine trepjesësh që vunë kamën në një ekip të BYU duke shpresuar që t’u dorëzojë Zags humbjen e tyre të parë të sezonit.

“Ka shumë lojtarë të NBA, shumë lojtarë të mirë që vrapojnë nga topi në fund të lojës dhe ajo që Jalen bëri në minutat e fundit kundër BYU foli shumë për llojin e lojtarit”, tha një skaut i NBA Yahoo Sports. “Unë nuk mendoj se do t’ju trondisë aspak kur të dëgjoni se ai do të jetë një top-pesë zgjedhje drafti.”

Suggs është gjenerali në dysheme i cili mund të drejtojë këtë ekip të Gonzaga në kampionatin e saj të parë NCAA dhe të bëhet skuadra e parë e pamposhtur që e bën këtë që nga Hoosiers Indiana 1976.

Gardiani i Gonzaga, Jalen Suggs kalon topin gjatë gjysmës së parë të një loje basketbolli në kolegjin NCAA kundër Saint Mary & # 39; s në Spokane, Wash., E Enjte, 18 Shkurt 2021. (AP Photo / Young Kwak)

Gardiani i Gonzaga Jalen Suggs kalon topin gjatë gjysmës së parë të një ndeshje basketbolli në kolegj NCAA kundër Saint Mary’s në Spokane, Washington, më 18 shkurt 2021. (AP Photo / Young Kwak)

Fillestar

Diapazoni i drafteve: 5-10

Barnes është një sulmues 6-këmbë-9 i cili mund të luajë dhe mbrojë pozicione të shumëfishta në një ekip atletik Seminoles. Nëntëdhjetë përqind të kohës, ai është ai që sjell topin lart dhe ka aftësinë për të shkuar në buzë kur të dojë me madhësinë dhe shpejtësinë e tij. Në fillim të sezonit, FSU ishte duke ndjekur Wake Forest me dy pikë në fund të rregullores me pesë sekonda të mbetura. Barnes mori topin një të katërtën e rrugës deri në dysheme dhe arriti në buzë në katër sekonda për një formacion për të dërguar ndeshjen në kohën shtesë.

“Scottie është shumë i shpejtë dhe i shpejtë me topin, ai përfundon me ato krahë të gjatë,” tha trajneri Leonard Hamilton pas ndeshjes. “Ne ishim me shumë fat që e përfunduam atë lojë dhe na vunë në kohë shtesë”.

FSU fitoi ndeshjen në kohën shtesë, por nuk është hera e vetme që Barnes ka marrë përsipër lojërat. Në një humbje 80-75 ndaj Georgia Tech në kampionatin ACC, Barnes kishte një sezon të lartë 21 pikë jashtë stolit, duke përfshirë dy tre-shënues dhe duke qëlluar 80% nga fusha.

“Scottie Barnes do të fitojë shumë ndeshje për një ekip NBA në nivelin e ardhshëm”, tha një ekzekutiv i NBA për Yahoo Sports. “Ju nuk mund ta mësoni atë dhe kjo është arsyeja pse po shihni kaq shumë nga djemtë e Leonard Hamilton që shkojnë kaq lart në draft.”

Fillestar

Diapazoni i drafteve: 7-12

Çfarë një vit për rojën e gjuajtjes 6-këmbë-6 i cili shënoi me dyshifra në të gjitha, përveç tre ndeshjeve këtë sezon. Moody luajti së bashku me Cunningham dhe Barnes në Montverde Academy në atë që ishte pa dyshim ekipi më i mirë i basketbollit të shkollës së mesme të të gjitha kohërave. Ai po qëllon 38% nga distanca prej 3 pikësh dhe është i shkëlqyeshëm në gjuajtjen në vend, mesatarisht 1.13 pikë për posedimin. Moody është gjithashtu i shkëlqyeshëm me topin në dorë, duke u renditur në përqindjen e 98-të në shënimin kur ai është mbajtësi i topit në një situatë zgjedhjeje, sipas Synergy Sports. Ai është shënuesi kryesor në një ekip të ngarkuar të Arkansas, mesatarisht 17.4 pikë për lojë.

Fillestar

Diapazoni i drafteve: 6-10

Johnson nuk filloi të luante vazhdimisht deri në fillim të shkurtit, por sapo loja u ngadalësua për të, ai filloi t’u tregonte të gjithëve pse ai është një zgjedhje e top-10 e parashikuar. 6-këmbë-5 roje është roje më atletike në klasë drafti dhe kishte një nga dunkat më të mira këtë sezon në Kamera Toumani të Gjeorgjisë.

“Traineri [Rick] Barnes na tha që ka një lojë në lojë që askush nuk e përdor më dhe quhet dhurim-lëshim. Kështu që unë pashë [John] Fulkerson atje poshtë ulur kështu që unë vetëm duhej t’ia jepja atë dhe ne e arritëm lojën të përfunduar, ”tha Johnson për dunk pas ndeshjes.

Johnson ka një ritëm të jashtëzakonshëm në fushë të hapur dhe ka një lojë të ngjashme me yllin e Memphis Grizzlies, Ja Morant. Nëse Tenesi bën një shtytje të madhe në turne, stoku i Johnson do të vazhdojë të rritet.

Dytë

Diapazoni i drafteve: 7-13

Bouknight humbi pesë javë pasi pësoi një dëmtim në bërryl në janar. Para kësaj, ai postoi 40 pikë në një fitore ndaj një ekipi të ashpër të Creighton, duke goditur pesë tre-shënues dhe duke qëlluar 54% nga fusha. UConn ka humbur vetëm dy ndeshje që kur Bouknight u kthye dhe gjuajtja e tij mund t’i çonte deri tani në turneun NCAA. Huskies nuk e kanë bërë turneun që nga viti 2016 dhe Bouknight mund të sigurojë ca magji të ngjashme me Kemba Walker në javët e ardhshme. Gardiani 6-këmbë-5 ka një koeficient inteligjence të lartë basketbolli mesatarisht nën tre xhiro për ndeshje dhe është gjithashtu një bouncy poshtër, duke demonstruar atë me një zbutje të kthyeshme në ndeshjen e tij të parë.

I moshuar

Diapazoni i tërheqjes: 8-15

Kispert është gjuajtësi më i mirë me 3 pikë në një ekip të thellë të Gonzaga, duke goditur 72 tre-shënues deri më tani këtë sezon dhe mesatarisht 45% nga distanca prej 3 pikësh. Roja i gjuajtjes me 6 këmbë dhe 7 testoi ujërat e NBA vitin e kaluar, por zgjodhi të kthehej për të luajtur së bashku me Suggs në kopshtin e pasëm. Kispert kaloi nga një zgjedhje e raundit të dytë të parashikuar vitin e kaluar në një zgjedhje të mundshme të lotarisë këtë vit. Ai po shënon mesatarisht 19.2 pikë për ndeshje dhe renditet në përqindjen e 97-të në gjuajtjen në vend.

Fillestar

Diapazoni i drafteve: 10-17

Ashtu si shoku i tij i ekipit Johnson, u deshën disa muaj që Springer të qetësohej në fushë dhe të luante në një konferencë të vështirë të SEC. Që nga 6 shkurti, roja 6-këmbë-4 është mesatarisht 16.5 pikë për lojë dhe po qëllon 45% nga fusha. Gameshtë loja mesatare e Springer-it që ka qenë më mbresëlënëse në pjesën më të mirë për Vols. Tërheqja e tij me dy driblime në korsi është vdekjeprurëse për shkak të lirimit të tij të lartë dhe mënyrës se si ai krijon ndarje midis tij dhe mbrojtësit. Springer ka vazhduar të përmirësohet ndërsa sezoni vazhdon dhe nuk ka dyshim se ai do të vazhdojë të luajë mirë në turneun NCAA, duke rritur stokun e tij të drafteve.

I ri

Diapazoni i tërheqjes: 15-25

Roja i Dosunmu mund të përfundojë duke qenë një gjumë i madh në këtë klasë drafti. Ai ka një mesatare prej 21 pikësh për ndeshje dhe është një nga rojet më të mira të kalimit në basketboll kolegj, mesatarisht 5.4 asistime për lojë dhe duke dështuar nëntë ose më shumë asistime tre herë që nga fillimi i shkurtit. Dosunmu postoi një triple-double dy herë këtë sezon me ndeshjen e tij më të mirë që erdhi në një fitore kundër Wisconsin ku përfundoi me 21 pikë, 12 kërcime dhe 12 asistime. Illinois është më se i aftë të jetë në (në qendër të qytetit) Indianapolis në Prill, dhe mënyrën se si ai po e udhëheq këtë skuadër, ai mund të gjuajë bordet e drafteve.

“Mendova që vitin e kaluar kishim një shans për të bërë diçka të veçantë, por këtë vit kemi një shans të jemi të shkëlqyeshëm,” Dosunmu i tha Yahoo Sports. “Unë e dija me stafin e trajnerëve, rekrutët që vijnë dhe lojtarët që kthehen ne kemi një shans për të bërë diçka të veçantë.”

Përmendja e nderuar:

Franz Wagner, Miçigan

Cameron Thomas, LSU

Greg Brown, Teksas

Më shumë nga Yahoo Sports:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu