MILWAUKEE (AP) – Giannis Antetokounmpo kishte 26 pikë dhe një sezon të lartë 15 asistime, dhe dy herë kampionatin MVP mori shumë ndihmë si Milwaukee Bucks mundi San Antonio Spurs 120-113 të shtunën në mbrëmje.

Bucks (27-14) fituan ndeshjen e tyre të gjashtë sezonin më të mirë radhazi me shtatë lojtarë që shënuan në dy shifra. Khris Middleton shënoi 23 pikë dhe Festa e Jrue shtoi 21. Antetokounmpo kap tetë kërcime, mezi humbi një triple-dyfish.

Lonnie Walker shënoi 31 pikë të larta në karrierë për Spurs (22-17), dhe DeMar DeRozan shtuar 22. Walker fundosi 13 nga 21 gjuajtje, përfshirë 5 nga 9 nga distanca prej 3 pikësh.

Spurs zvarritën 98-94 pas një kërcimi nga Walker pas një timeout në San Antonio. Middleton u përgjigj me një tre-tregues dhe Pat Connaughton shënoi një skuadër të asistuar nga Antetokounmpo, duke detyruar një ndërprerje të shpejtë të Spurs.

Dy tre-shënues të tjerë nga Middleton në 5 1/2 minutat e fundit ndihmuan Bucks të tërhiqeshin, dhe Antetokounmpo shtoi një dunk të fuqishëm dhe një tre-tregues.

Donte DiVincenzo kishte 12 pikë dhe një ekip të lartë 13 kërcime për Milwaukee, i cili fitoi për herë të 11-të në 12 ndeshje. Brook Lopez dhe Connaughton secili kishte 11 pikë dhe ish roje i Spurs Bryn Forbes shtuar 10.

Bucks u mblodhën nga një deficit në 14 pikë, në pjesën e parë dhe madje përdorën një mbrojtje të zonës për t’u përpjekur të ngadalësonin Spurs.

“Për të filluar ndeshjen, mendova se ata goditën çdo notues, çdo goditje në mes të rrezeve që ata morën,” tha Middleton. “Pas pak, ne filluam të ndërronim pak më shumë, duke u përpjekur të ngriheshim pak më shumë për ta larguar atë goditje dhe gjithashtu për të hequr makinën.

“Giannis dhe Jrue bënë një punë të shkëlqyeshme duke hyrë në roje dhe duke e bërë të vështirë për ta.”

Spurs përfundoi një udhëtim me pesë ndeshje me një rekord 3-2 dhe trajneri Gregg Popovich nuk u dekurajua nga humbja.

“Kjo është loja e pestë brenda shtatë netëve,” tha Popovich. “Një çift djemsh të rëndësishëm nuk kanë luajtur, por nuk ka rëndësi. Të gjithë vijnë për të garuar.

“Ne patëm 29 asistime sonte kundër një skuadre ferri. Ne jemi të ngazëllyer me mënyrën se si kemi luajtur. Thjesht duhet të mbajmë qëndrueshmërinë. ”

Festa u ndëshkua nga Devin Vassell në një përpjekje prej 3 pikësh me pesë të dhjetat e sekondës së mbetur në çerekun e tretë, dhe Holiday bëri të tre gjuajtjet e lira për t’i dhënë epërsinë Bucks 88-84. Gardiani Thee Bucks gjithashtu fundosi një 3-pikësh në sekondën e fundit të pjesës së parë për të zgjatur epërsinë e Milwaukee në shtatë pikë në atë kohë.

“Ishte padyshim një nxitje të jesh në gjendje të shkosh në fund të çerekut me një shënim të mirë dhe të shikoje topin të shkonte në shportë”, tha Holiday. “Unë mendoj se ishte e madhe.”

Fillimi i fortë i Spurs u formua nga DeRozan, i cili kishte tetë pikë në çerekun e parë, pasi San Antonio mori një avantazh 33-26.

Dejounte Murray dhe Patty Mills u mbajtën jashtë formacionit për pushim ndërsa San Antonio luajti ndeshjen e dytë të një seti back-to-back dhe finalen e udhëtimit të tij rrugor.

“E bën vetë,” tha Popovich. “Ne sapo vendosëm me këtë dendësi të shtuar në orar që nga pushimi me yje që na duhej për t’i ndihmuar ata të qëndronin në gjendje të mirë. Dhe ne kemi qenë në kontakt të vazhdueshëm me kampionatin; ata kanë qenë të mrekullueshëm për të kuptuar situatën. “

PJ Tucker bëri debutimin e tij në Milwaukee pasi u ble në një shkëmbim me Houston të Mërkurën. Sulmuesi 35-vjeçar nuk kishte luajtur që nga 3 marsi ndërsa priste rindërtimin e Rockets për të bërë një marrëveshje.

“Ju mund ta shihni intensitetin”, tha Middleton. “Ai do të jetë një përshtatje e shkëlqyeshme për ne.”

Shikoni më shumë në Bucks

Tri gjëra për të ditur: Bucks fitues të mëdhenj në tregtinë e PJ Tucker Raporti: Raketat që tregtojnë PJ Tucker tek Bucks Renditjet e Fuqisë NBA: Brooklyn kalon në vendin e parë (madje edhe me Durant ulur …

26 pikë, 15 asistime të Antetokounmpo kryesojnë Bucks para Spurs për fitoren e gjashtë radhazi fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu