LOS ANGJELOS – Në natën e hapjes sezonin e kaluar, Clippers mundi Lakers.

Që duhet të shërbejë si një paralajmërim për leximin e shumë për hapjen e rezultateve të natës në NBA. Lakers lëvizën nga ajo humbje, mbajnë kokën ulur dhe u përqendruan në punë, vazhduan të ndërtonin zakone të mira gjatë sezonit dhe me këtë themel vazhduan të fitonin titullin e tyre të 17-të në NBA si ekskluzivitet.

Cila është arsyeja pse Lakers u dorëzuan unazat e tyre të kampionatit para natës së hapjes të sezonit 2020-21 të martën në mbrëmje, në atë që ishte një ceremoni pa tifozëri, e distancuar nga shoqëria, por ende shumë emocionuese.

Sidoqoftë, sapo filloi loja, nata i përkiste Paul Xhorxh.

George shënoi 33 pikë në gjuajtjen 12-të-17, duke përfshirë 5-të-8 nga tre, dhe duke dominuar një zgjatje në fund të çerekut të tretë – duke përfshirë shënimin e 10 pikëve të drejtë – ndërsa Clippers u tërhoqën dhe nuk kthyen më kurrë. Në një lojë me Lebron Xhejms, Anthony Davis, dhe Kawhi Leonard, George ishte lojtari më i mirë në fushë. Trajneri i Clippers, Tyronn Lue e quajti atë “të pandalshëm”.

Edhe një herë, Clippers morën fitoren e natës së hapjes, këtë herë 116-109.

Ashtu si sezonin e kaluar, jini të kujdesshëm duke lexuar shumë në një lojë të natës hapëse. Akoma, kjo është një pozitive për një ekip të Clippers që vjen me një epërsi poshtëruese të rezultatit 3-1 ndaj Denver në playoff-et e flluskave. Clippers duket se luanin me një ritëm të rritur dhe lëvizje më të mirë të topit, një largim nga sistemi më i izoluar i rëndë që Rivers Doc përdori sezonin e kaluar.

Ceremonia e unazës dukej se i linte Lakers të sheshtë për të filluar ndeshjen dhe Clippers përfitoi, shpejt kaloi në epërsi që në një moment ishte 22 pikë afër fundit të çerekut të parë.

“Ata u hodhën mbi ne herët,” tha trajneri i Lakers, Frank Vogel.

Lakers mbajtën pozicionin e tyre të gatshëm dhe luftuan përsëri në lojë (ata e bënë atë disa herë), dhe nga gjysma ishte një lojë me dy pikë. Kjo ishte vendi ku në flluskë Clippers do të humbnin luftën e tyre.

“Ne nuk jemi duke menduar për vitin e kaluar, ai është një ekip tjetër,” tha Leonard, i cili kishte 26 pikë, por i duheshin 26 përpjekje për të arritur atje. “Unë jam thjesht i lumtur që kemi vazhduar të luajmë basketboll në mënyrën e duhur. Edhe sikur të humbnim epërsinë, ne u kthyem prapa dhe vazhduam të luanim basketbollin tonë. ”

Kjo është gjithashtu kur George mori detyrën.

“Ai po përpiqej të kalonte topin në pjesën e parë,” tha Lue për vendimmarrjen e Paul George. “Ne thjesht i thamë atij që të ishte agresiv në pjesën e dytë.”

“Mendova se lojtarët tanë dhe stafi ynë stërvitor bënë një punë të mirë për të qëndruar i gatshëm, kjo është një gjë e madhe për ne,” tha Tyronn Lue pas fitores.

Avantazhi i rehatshëm i Clippers në të katërtin do të thoshte që Frank Vogel nuk e vuri LeBron në lojë, duke pushuar trupin e tij herët në atë që ka të ngjarë të jetë një model gjatë gjithë sezonit në LA Vogell shtuar për të pritur më shumë se sa sezoni kalon dhe ai përpiqet të mbajë superstarët e tij të freskët.

Clippers gjithashtu morri 15 pikë dhe 6 kërcime nga Serge Ibaka, i cili filloi në ndeshjen e tij të parë si Clipper.

Lakers morën 17 pikë nga ish-Clipper Montrezl Harrell, por nuk ishte e mjaftueshme.

Lakers kanë qenë këtu më parë; ata dinë të ulin kokën dhe të vazhdojnë të punojnë në lojërat e tyre, dhe do të jetë mirë deri në fund të sezonit. Clippers duhet të bëjnë të njëjtën gjë.

Shikoni më shumë në Los Angeles Lakers

Shikoni Lakers duke marrë unaza kampionati në një ceremoni pa tifozëri, por emocionuese PBT Podcast: Parashikimi i sezonit NBA, kush fiton MVP? A përsërisin Lakers? Lakers fitojnë stabilitetin e yjeve, tronditin listën rreth LeBron James dhe Anthony …

33 pikët e Paul George i heq Clippers pas Lakers natën e unazës fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu