LOS ANGELES, KALIFIK.  - Shkurt.  28, 2021. Lakers rojet Dennis Schroder feta në shportë kundër Gardës së Warriors Mychal Mulder në çerekun e parë të ndeshjes të Dielën mbrëma & # 39; s, 28 Shkurt 2020, në Staples Center në Los Anxhelos.  (Luis Sinco / Los Angeles Times)
Lakers roja Dennis Schroder drejton drejt shportës për një formacion kundër Luftëtarët roje Mychal Mulder natën e së Dielës në Staples Center. (Luis Sinco / Los Angeles Times)

Ndryshe nga Lakers 117-91 fitoni të Dielën kundër Golden State Warriors, do të duhet të qëndrosh deri në fund të kësaj.

Këtu janë pesë kalime nga loja:

1 LeBron me mungon (mire, jo ju konkretisht, por ‘ju’ ne kuptimin kolektiv)

Pas Lakers dha një humbje përfundimtare të Luftëtarëve në të cilën ata bënë gjithçka siç duhet në të dy anët e fushës, unë pyeta LeBron James për diçka që trajneri Steve Kerr tha në lojë. Kerr tha se ai mendonte të gjitha gjërat e marra në konsideratë – orarin, sezonin e shkurtër, arenat bosh – mbrojtja e titullit të tyre këtë sezon mund të jetë detyra më e vështirë e kërkuar ndonjëherë nga një kampion.

Dhe James, pak çuditërisht, pranoi. Për çudi, ai e përdori pyetjen për të folur se sa keq ai dëshironte që tifozët të ishin në Staples Center.

“Ju duhet ta motivoni veten. Duke qenë këtu në Kaliforni, siç thatë ju, ne dhe Sac dhe Klipet dhe GS, ne nuk kemi luksin të kemi fansa tani. Kam parë shumë lojëra vonë dhe ka pasur 1.500, 2.000, sido që të jetë rasti. Tifozët, kjo thjesht ju jep një nxitje shtesë, ”tha James. “Pra, thjesht po pres. Shpresojmë më shpejt se më vonë. Do të më pëlqente që ne të fillonim të kishim tifozë këtu në Kaliforni, veçanërisht këtu në Staples. Thjesht do të shtonte kaq shumë për ne. ”

2. Dita perfekte

Sulm i shkëlqyeshëm, mbrojtje e shkëlqyeshme, pa stres – Lakers i trajtuan gjërat të Dielën mbrëma me lehtësi që nuk i kishin pasur shumë gjatë muajit të fundit.

Nivelet e energjisë së James ishin të lehta për t’u dalluar herët – hedhja në erë e Warriors luan si një goditje e këndit e përkryer ulur në një rrugë. Por ai nuk kishte pse të zgjatet tej mase. Fitorja anësore nënkuptonte që James mund të kalonte të gjithë çerekun e fundit në stol.

Ai luajti 24 minuta 24 sekonda, ngarkesa e tij më e lehtë e sezonit dhe mënyra perfekte për ta vendosur atë në dy ndeshjet e fundit para pushimit të All-Star.

I pyetur se si është të fitosh një fitore dhe ta mbash James të freskët, trajneri Frank Vogel buzëqeshi.

“Unë fle më mirë natën, kjo është e sigurt”, tha ai duke qeshur. “Ne duam të sigurohemi që ta menaxhojmë atë sa më mirë. Ai dëshiron të jetë atje dhe ju e prisni atë për të. Kështu që, thjesht duhet të siguroheni që ndërsa lojërat kalojnë, përpiquni të qëndroni larg orëve shtesë. E dini, ky ka qenë problemi më i madh me minutat për ne janë të gjitha orët shtesë që kemi pasur.

“Por ju i mirëpritni netët si kjo ku mund t’i mbani ato minuta të ulëta.”

3. Kërcënimi

Lakers fituan për ndeshjen e dytë radhazi kur Dennis Schroder luajti për herë të dytë që kur u kthye nga protokollet e shëndetit dhe sigurisë së NBA. Kjo nuk është një rastësi.

Schroder ndihmoi në mbrojtjen e Stephen Curry ndërsa i dha veprimit të Lakers një ton ritëm dhe forcë për sulm. Kishte rëndësi në çast. Ai u largua nga gjykata me një plus-27 në vlerësimin plus / minus – vetëm në tremujorin e parë.

Ai përfundoi një ekip më të mirë plus-32, duke ndihmuar Lakers të mbijetojnë një tjetër lojë me Anthony Davis në stol për shkak të dëmtimit.

“Theshtë lojtari, por është gjithashtu grupi me të cilin është atje,” tha Vogel. “Unë mendoj se fillestarët tanë kishin një mendje të sigurt për t’u siguruar që ne të kujdeseshim për biznesin kundër një ekipi që vodhi herën e fundit që ishin këtu dhe me të vërtetë doli i motivuar në atë tremujorin e parë.”

4. Djali i ri

Qendra e re Damian Jones, të cilin Lakers nënshkruan një kontratë 10-ditore në fillim të kësaj jave, dha premtimin që panë kur e nënshkruan atë – një djalë i gjatë, i fortë dhe i fortë që mund të luante në skaj.

Duke debutuar me lojën në dorë në çerekun e tretë, ai shënoi tetë pikë dhe bllokoi dy goditje në minuta të kufizuara para se të largohej për shkak të një mbrojtjeje të tendosur. Jones tha se shpresonte të ishte më i mirë për disa ditë.

“Unë u ndjeva mjaft mirë që isha atje,” tha ai. “Somethingshtë diçka për t’u ndërtuar. Diçka për të parë filmin dhe për të mësuar nga ato gabime që kam bërë atje dhe të përpiqem të bëhem më mirë nga atje “.

5. Anthony Davis përsëri në fushë

Para ndeshjes, Davis ishte në fushë duke qëlluar rastësisht kërcyes – një pamje që nuk e kemi parë që kur ai dëmtoi përsëri viçin e tij të djathtë dhe tendinën e Akilit më 14 shkurt.

Vogel tha se stërvitja – dhe me të vërtetë nuk ishte një stërvitje – ishte vetëm disa gjuajtje të lehta. Por, duke folur për këtë, Vogel edhe një herë rivendosi një afat kohor katër-javor për Davis, duke thënë se plani ishte ende në rrugën e duhur.

Nëse gjithçka shkon mirë, Davis mund të kthehet më 18 mars – katër javë pas gabimit të Davis kundër Denver.

Kjo histori fillimisht u shfaq në Los Angeles Times.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu