Ka kaluar vetëm një muaj që nga ajo kohë drafti i NBA-së në vitin 2020, dhe më në fund do të marrim një paraqitje të shkurtër të asaj që kanë provuar disa të rinj në një pauzë tetë-mujore midis fundit të basketbollit në kolegj deri tani.

Për lojtarë si LaMelo Ball, RJ Hampton dhe James Wiseman, ka qenë afër një viti që kur ata kanë luajtur në një lojë konkurruese. Rookies zakonisht kanë një tampon me NBA Summer League dhe një kamp trajnimi më të gjatë, por pandemia COVID-19 rezultoi në një sezon të ngjeshur me shumë të etur për të dalë në fushë.

“Jam shumë e ngazëllyer”, Onyeka Okongwu i tha Yahoo Sports para draftit. “Ka shumë kohë që kam luajtur një lojë. Mars apo jo? Kjo është si tetë muaj që nuk kam luajtur asnjë lojë. Tani thjesht jam i uritur dhe i etur për të luajtur përsëri. ”

Ne hedhim një vështrim në shtatë lojtarë që mund të kenë një ndikim të menjëhershëm në fushë këtë vit.

Gardiani i Charlotte Hornets LaMelo Ball luan kundër Toronto Raptors.
Charlotte Hornets roje LaMelo Ball luan kundër Toronto Raptors gjatë një ndeshje para-sezonale të NBA më 12 Dhjetor 2020. (AP Photo / Chris Carlson)

Ball është rishtari më i hipifikuar në këtë klasë drafti dhe do të tërheqë më shumë sy të syve dhe shqyrtim në sezonin e tij të parë. Ai ishte relativisht i qetë në ndeshjen e tij të parë, duke luajtur vetëm 16 minuta dhe duke shkuar 0-për-5 nga fusha dhe 0-për-3 nga linja e 3 pikëve. Ai kishte vërtet dy asistime mbresëlënëse qe ishin në të gjithë mediat sociale dhe u dha tifozëve një vështrim të vogël se çfarë të prisnin këtë sezon. Topi shënoi mesatarisht shtatë asistime sezonin e kaluar për Illawarra Hawks në Ligën Kombëtare të Basketbollit në Australi dhe luftoi nga jashtë duke qëlluar vetëm 27% nga linja e 3 pikëve.

Mekanikët e tij të qitjes janë më të mirë se vëllai i tij, Lonzo, që vjen në kampionat. Nëse gjuajtja e tij fillon të bjerë, ai mund të lëshojë numra të ngjashëm me të Atlanta Hawks roje pikë Trae Young në sezonin e tij rishtar. Një kujtesë miqësore se Young luftoi në debutimin e tij në Ligën Verore, duke qëlluar vetëm 23.1% nga fusha dhe një marramendëse 12.5% ​​nga diapazoni i 3 pikëve në tre ndeshjet e tij të para.

Charlotte Hornets kanë nevojë për ndihmë në të gjithë bordin. Lëvizjet jashtë sezonit të duke shtuar Gordon Hayward dhe tre zgjedhje shtesë drafti në raundin e dytë për të luajtur së bashku me Ballin janë një hap në drejtimin e duhur. Hornets fituan vetëm 23 ndeshje sezonin e kaluar dhe përfunduan të fundit në pikë për ndeshje me 102.9 dhe i 29-ti në vlerësimin ofensiv prej 106.3. Nëse Ball mund të ndihet rehat nga vija prej 3 pikësh, ai mund të jetë një lojë-ndryshues për këtë organizatë.

Avdija është një nga të rinjtë e vetëm që ka filluar në ndeshjen e tij të parë para sezonit NBA këtë sezon. Dy yjet më të mëdhenj të Washington Wizards në Russell Westbrook dhe Bradley Beal nuk luajtën. Nëse do të luanin nervat në ndeshjen e tij të parë NBA, ai nuk lejoi që asnjë prej tyre të tregonte se kishte një lojë gati perfekte. Ai ishte 6-për-6 nga fusha dhe 3-për-3 nga linja e 3 pikëve, duke përfunduar me 15 pikë në 24 minuta dhe duke kryer vetëm një xhiro. Avdija ra në numrin 9 në draftin e NBA dhe po duket si vjedhja më e madhe herët në këtë klasë.

Gardiani i Brooklyn Nets Kyrie Irving (11) mbron rishtarin sulmues të Washington Wizards, Deni Avdija (9) ndërsa Avdija vozitet drejt shportës.
Garda e Brooklyn Nets Kyrie Irving (11) mbron rishtarin sulmues të Washington Wizards, Deni Avdija (9) ndërsa Avdija çon drejt shportës gjatë një loje para-sezonale më 13 dhjetor, 2020. (AP Photo / Kathy Willens)

Ai ka madhësi të shkëlqyeshme 6-këmbë-9 dhe është një nga lojtarët më të mirë pa pozitë në këtë klasë rishtar. Nëse ky është një lloj besimi që ne po shohim tashmë kundër lojtarëve si Kevin Durant dhe Kyrie Irving, Avdija mund të jetë një nga kandidatët kryesorë për Rookie të Vitit. Me Westbrook, Beal dhe talentin e ri përreth tyre, Wizards mund të jetë një ekip argëtues për t’u parë në Konferencën Lindore këtë sezon.

Williams ishte lojtari më i lartë jo-startues që u tërhoq në 20 vitet e fundit. Krahu 6-këmbë-8 doli nga stoli dhe mesatarisht vetëm 9.2 pikë dhe katër kërcime në një sezon të tij në Florida State. Demat e Çikagos e hartoi atë në Nr. 4 të përgjithshëm, dhe disa e panë lëvizjen si marrjen e një projekti dhe zhvillimin e Williams poshtë rrugës. Në dy ndeshjet e tij të para, Williams është duke tejkaluar pritjet, mesatarisht 12.5 pikë në 26 minuta jashtë stolit.

Ky mund të jetë fillimi i ri që organizata Bulls po kërkon këtë sezon. Ata punësuan Billy Donovan kur ai dhe Oklahoma City Thunder u ndanë rrugët pas një rekordi 243-157 në pesë sezone. Demat gjithashtu punësuan disa ndihmës trajnerë të rinj, përfshirë Maurice Cheeks dhe Billy Schmidt nga stafi i Donovan’s Thunder.

Donovan ka qenë i dobishëm në zhvillimin e lojtarëve të rinj kur ata hyjnë në kampionat si Shai Gilgeous-Alexander dhe Steven Adams. Lista e Bulls është plot talent të ri pasi mori Wendell Carter Jr., Coby White dhe Williams në raundin e parë të tre drafteve të fundit. Pasi fitoi vetëm 22 ndeshje sezonin e kaluar dhe përfundoi i 11-ti në Konferencën Lindore, shtimi i Donovan dhe stafit të tij stërvitor dhe produktiviteti i hershëm i Williams së bashku me një Zach LaVine të shëndetshëm është pikërisht ajo që i duhet kësaj organizate.

Trokitja më e madhe e Okoro që doli nga një vit i tij në Auburn ishte se ai nuk ishte një gjuajtës i shkëlqyeshëm rrethues – vetëm gjuajti 28.6% nga distanca prej 3 pikësh. Nëse kjo ishte një fushë shqetësuese për zyrën e përparme të Cavaliers, nuk do të ndodhë më pasi Okoro shkoi 3-për-5 nga linja 3-pikësh në para-sezon dhe është mesatarisht 16.5 pikë në dy ndeshjet e tij të para. Në mbrojtje, ai ndez gjithçka dhe mund të ruajë pozicione të shumta dhe madje ai kishte kovën fituese të lojës në ndeshjen e tij të parë kundër Pacers.

Cleveland ka pasur tre zgjedhje llotarie në tre vitet e fundit, ku ata morën dy roje pikëprapa me Collin Sexton dhe Darius Garland dhe shtuan një krah të qëndrueshëm në Okoro këtë vit me zgjedhjen Nr. 5. Ata kanë fituar vetëm 38 ndeshje në dy sezone dhe ish-trajneri kryesor i Michigan John Beilein u largua në mes të sezonit të tij të parë dhe ndihmës trajnerin e promovuar JB Bickerstaff. Me sa efektiv ka qenë Okoro herët, ai mund të përfundojë duke qenë rishtari i vetëm me më shumë ndikim këtë vit dhe të ndihmojë Cavaliers në më shumë se 19 fitore këtë sezon.

Para draftit të NBA, kishte shumë zhurmë përreth ringjalljes së Golden State Warriors. Splash Brothers po ktheheshin, Luftëtarët kishin zgjedhjen Nr. 2 dhe gjërat po shikonin lart. Pastaj gjithçka ndryshoi sapo Klay Thompson u rrëzua me një dëmtimi i Akilit në fund të sezonit vetëm disa orë para tërheqjes.

Luftëtarët ende zgjodhën qendrën Wiseman me zgjedhjen nr. 2 dhe mori Kelly Oubre Jr. nga Oklahoma City Thunder disa ditë më vonë. Do të ketë pritje më të mëdha që Wiseman të hyjë dhe të bëjë një ndikim të menjëhershëm me Thompson këtë sezon. Trajneri i Luftëtarëve Steve Kerr tha se Wiseman është “Shpërthen me potencial” dhe është i ngazëllyer që e ka atë si pjesë të organizatës.

Zgjedhja e draftit të Golden State Warriors, James Wiseman qesh gjatë një konference për shtyp.
Zgjedhja e draftit të Golden State Warriors, James Wiseman qesh gjatë një konference për shtyp më 19 nëntor, 2020. (AP Photo / Jeff Chiu)

Javën e kaluar, u zbulua se Wiseman dhe Draymond Green rezultuan pozitivë për COVID-19. Të dy lojtarët do të humbasin Ndeshja e fundit e para-sezonit të Golden State të Enjten.

Wiseman nuk ka luajtur në një lojë konkurruese basketbolli për më shumë se një vit. Ai po tregonte shenja të një goditje të përmirësuar nga kërcimi nga jashtë duke rrëzuar 3-pikësh në kampin e trajnimit. Wiseman është krahasuar me Chris Bosh dhe Chris Webber – vlerësime të larta për një rishtar. Trajneri i tij i kolegjit, Penny Hardaway, tha se Wiseman do të jetë i madhi më i shpejtë nga fundi në fund në NBA dhe parashikon se ai do të jetë Rookie i Vitit këtë sezon.

Atlanta Hawks ishin ekipi mbrojtës më i keq në NBA sezonin e kaluar duke lejuar një mesatare prej 120 pikësh për lojë dhe duke përfunduar i dyti për të fundit në Konferencën Lindore me vetëm 20 fitore. Ata qartë kanë nevojë për ndihmë në mbrojtje dhe morën një nga mbrojtësit më të mirë në draft në Okongwu 6-këmbë-9.

“Unë mendoj se unë jam mbrojtësi më i mirë në këtë klasë drafti,” Okongwu i tha Yahoo Sports. “Unë krenohem shumë me mbrojtjen time. Hasshtë ndërtuar në mua që kur isha fëmijë. ”

Okongwu përfundoi me 76 blloqe – i dyti në Pac-12 – dhe mesatarisht 2.7 blloqe për lojë. Ai ka një hapje krahësh 7 metra dhe 2 dhe ka krahasuar me Bam Adebayo të Miami Heat. Për fat të keq, ne do të presim ta shohim atë duke luajtur së bashku me Trae Young për disa javë për shkak të një dëmtimi në këmbën e majtë. Okongwu po merr pjesë në praktikën e modifikuar të ekipit me kontakt, duke përparuar drejt praktikës së pakufizuar të ekipit dhe do të rishikohet në 18 Dhjetor.

Transformimi në Atlanta ndoshta nuk do të ndodhë këtë sezon, por ka pasur lëvizje solide të bëra me shtimet jashtë sezonit të Bogdan Bogdanovic, Rajon Rondo, Kris Dunn dhe Danilo Gallinari. Nëse Okongwu mund të rritet në centralin mbrojtës që ai ka potencialin për të qenë, Hawks mund të kthejnë një cep në dy sezonet e ardhshme.

Haliburton është një nga kaluesit më të mirë në këtë klasë drafti dhe ka një vizion të shkëlqyeshëm në gjykatë. Ai është një vjedhje në numrin 12 të Sacramento Kings dhe është një përshtatje fenomenale në pjesën e pasme me De’Aaron Fox dhe Buddy Hield. Në ndeshjen e tij të dytë të para-sezonit, ai regjistroi më shumë minuta në ekip me 30 dhe shënoi 11 pikë. Haliburton gjithashtu regjistroi një plus-20, duke dështuar shtatë asistime dhe duke marrë gjashtë kërcime me zero xhiro.

Rishtari i Sacramento Kings, Tyrese Haliburton punon kundër sulmuesit të Portland Trail Blazers, Carmelo Anthony, gjatë ndeshjes së tyre para sezonit.
Rishtari i Sacramento Kings Tyrese Haliburton punon kundër sulmuesit të Portland Trail Blazers, Carmelo Anthony gjatë ndeshjes së tyre të para-sezonit më 11 dhjetor 2020 në Portland, Oregon. (Abbie Parr / Getty Images)

“Këto instinkte, për dikë aq të ri sa ai është dhe u hartua vetëm disa javë më parë, janë mjaft interesante,” tha trajneri Luke Walton pas fitores ndaj Portland Trail Blazers të Dielën në mbrëmje.

Ekziston gjithmonë një kurbë e të mësuarit nga kolegji në NBA, por Haliburton tashmë ka treguar gatishmëri mbresëlënëse në para-sezon dhe është një përshtatje e përsosur në sistemin up-tempo të Mbretërve.

“Qëllimet e mia këtë sezon, së pari dhe më e rëndësishmja, është të fitoj Rookie të Vitit,” Haliburton i tha Yahoo Sports në natën e drafteve. “Unë mendoj se është qëllimi im më i madh thjesht të jem në gjendje të provoj se unë jam lojtari më i mirë në këtë klasë. Dhe më e rëndësishmja, unë dua të garoj për një vend playoffs dhe të ndihmoj Sacramento të kthehet në playoff dhe të fitojë lojëra basketbolli. “

Më shumë nga Yahoo Sports:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu