Shumë tifozë të NBA – veçanërisht tifozët e Lakers – ende mendojnë për këtë Clippers pasi pengimi, përplasja, kurrë nuk mund të fitojë ndonjë ekskluzivitet që ishte për dekada kur ishte i lirë (dhe racist) Donald Sterling ishte pronar i ekipit. Duke çuar në epërsi 3-1 në flluskë ndaj Denver vetëm e përforcoi atë pikëpamje.

Brenda kampionatit, Steve Ballmer dhe shpenzimet e tij kanë ndryshuar perceptimin e Clippers në një ekskluzivitet miqësor për lojtarët në një treg të madh që është një destinacion kryesor.

Rasti në pikë, një sondazh nga Mike Vorkunov i The Athletic duke biseduar me të drejtuesit, agjentët, personeli i zyrës së përparme, skautët dhe trajnerët për pronarin më të mirë në këtë sport.

Steve Ballmer fitoi.

“Ai u ka dhënë Clippers çdo burim që u nevojitet,” tha një skaut. “Ai i lë njerëzit e tij të bëjnë punën e tyre”.

“Unë do të thoja që Ballmer është nr. 1”, tha një tjetër skaut. “Entuziazmi i tij, gatishmëria e tij për të shpenzuar para, ajo që ai ka bërë me Clippers, farkëtimi në LA, krijimi i identitetit të tyre dhe ndërtimi i ndërtesës së tyre tani, ky është një lajm i keq”.

Sondazhi gjeti të dytin Micky Arison të Heat, pasuar nga Mark Cuban (Dallas), Joe Lacob dhe Peter Guber (Luftëtarë) dhe Wyc Grousbeck dhe Steve Pagliuca (Celtics).

Ekziston një model me ata pronarë: xhepa të thellë dhe gatishmëri për të shpenzuar – jo vetëm për lojtarët por për stafin dhe pajisjet – por gjithashtu ata qëndrojnë larg rrugës së vendimmarrësve të basketbollit në pjesën më të madhe. Ballmer ishte prapa shtytjes për të lëvizur nga Doc Rivers për Clippers, por ai ka Jerry West në staf pjesërisht për ta biseduar atë në ide që i pëlqen zyrës së përparme dhe për ta mbajtur Ballmer nën kontroll. Kubani është ndoshta më i përfshirë nga ata pronarë në anën e basketbollit – dhe Mavericks me siguri kanë pasur çështjet e tyre të kulturës në shtëpi – por ai i lejon vendimmarrësit të bëjnë thirrje dhe marrëdhëniet e tij me lojtarët.

Sondazhi gjithashtu shikoi pronarët më të këqij nga këndvështrimi i drejtuesve të ligës. Vivek Ranadivé në Sacramento dhe Robert Sarver në Phoenix ishin gati qafë në qafë në krye të listës, me James Dolan nga Knicks i treti. Asnjë surprizë në atë listë. Ranadive ka reputacionin e një pronari të përzier, ndërsa Robert Sarber shihet si si ndërhyrje, ashtu edhe si një djalë që shkurton qoshet kur bëhet fjalë për shpenzimet. Dolan shpenzon por nuk punësohet mirë dhe injektoi veten për shumë kohë në operacionet e basketbollit.

Pronësia mbetet një pjesë e nënvlerësuar e fitimit në NBA – ka rëndësi. Shumë. E drejta ekskluzive që drejtohet dobët mund të fitojë për disa vjet (nëse ata kanë fat në draft), por nuk do të zgjasë. Suksesi i qëndrueshëm tregon për pronësinë – familja Buss me Lakers, familja Holt me ​​Spurs. Këto organizata nuk po fitojnë vit pas viti aksidentalisht.

Ndërsa ky sondazh nuk ka biseduar me lojtarët, ju mund të jeni i sigurt se lojtarët dhe agjentët flasin për këtë. Për shumicën e lojtarëve, vendimi se ku të luajë do të zbresë në ekipin e gatshëm të paguajë më shumë, por për lojtarët me mundësi, atëherë pronari – dhe organizata, si drejtohet – hyjnë në lojë (siç bëjnë moti, stili i jetës, taksa dhe më shumë, në varësi të asaj që ka më shumë rëndësi për atë lojtar). Disa tregje më të vegjël përpiqen të marrin agjentë të lirë jo për shkak të tregut, por sepse lojtarët me mundësi shikojnë organizatën dhe shkojnë në një drejtim tjetër.

Prisni që Clippers të fitojë vazhdimisht me Ballmer në krye. Ai e merr atë, dhe lojtarët e dinë atë.

Shikoni më të rejat në Los Angeles Clippers

Një vështrim në nëntë trajnerë të rinj të NBA-së që përpiqen të lundrojnë në ujërat e paeksploruara NBA GM parashikojnë Lakers për të fituar titullin, Antetokounmpo për të fituar MVP (përsëri) Audio: Jerry West dyshohet se flet për rekrutimin e Kawhi Leonard te Clippers, jo …

A është Steve Ballmer pronari më i mirë në NBA? Shumë njerëz rreth NBA thonë po. fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu