Ndërsa ata kanë përjetuar mospërputhje sezonale dhe një seri të fundit fituese, Boston Celtics kanë udhëtuar dy shina paralele.

Në njërën, ata zakonisht mund të mbështeten Jayson Tatum ose Jaylen Brown pasi ato kanë lulëzuar në All-Stars. Në fitoren 119-114 të Celtics ndaj Golden State Warriors të Shtunën në TD Garden, Tatum përfundoi me 44 pikë për të kompensuar mungesën e Brown dhe për të kompensuar 47 pikët e Stephen Curry. Herë të tjera, Brown ka kryer ekipin.

“Ne thjesht po përpiqemi të mbajmë kursin,” tha Tatum. “Ka qenë një vit i çuditshëm, padyshim, dhe ne kemi pasur pjesën tonë të drejtë të uljeve dhe ngritjeve. Ne thjesht po përpiqemi të jemi aty për njëri-tjetrin për të gjithë në atë dhomë dollap me kyç.”

Në pistën tjetër, Boston rrallë e dinte se çfarë do të merrte nga pjesa tjetër e kastit mbështetës. Kundër Luftëtarëve, Kemba Walker (26 pikë, tetë kërcime) dhe Marcus Smart (16 pikë, nëntë kërcime, gjashtë asistime) hynë në rol. Walker shpoi një hap-prapa 25 metra 3 për një jastëk 116-11 me 24.8 sekonda të mbetura. Smart kapi një reagim kryesor sulmues dhe drenazhoi një 3-pikësh për t’i dhënë Celtics epërsinë 111-109 me 1:16 të mbetur. Jabari Parker (11 pikë) dhe Payton Pritchard (11) gjithashtu kontribuan.

Por me dëmtime të konsiderueshme këtë sezon te Walker dhe Smart, Celtics kurrë nuk kishin një djalë të tretë përfundimtar për të përfaqësuar një Big 3. Pjesa tjetër e listës së Boston përfaqësoi një grusht veteranësh (Tristan Thompson), rishtarët (Pritchard, Aaron Nesmith) dhe lojtarë të tjerë të rinj (Grant Williams, Robert Williams III, Romeo Langford, Carsen Edwards), të gjithë treguan përparim të përzier.

“Unë nuk i rendis djemtë. Ne thjesht përpiqemi të fitojmë ndeshje basketbolli dhe të gjithë luajmë së bashku,” tha trajneri i Bostonit Brad Stevens. “Ne nuk po kërkojmë të parët, të dytë, të tretë, të katërt, të pestë, të gjashtë, të shtatë, të tetë. Vetëm se si mund të bëjmë të gjithë lojën e duhur të basketbollit. Kështu që kemi nevojë që ata të dy të jenë shumë të mirë dhe kemi nevojë për të gjithë rreth tyre. të jem shumë mirë “.

Pra, çfarë duhet t’u bëjmë Celtics (31-26) dhe vendin e tyre të katërt në Konferencën Lindore?

Pas avancimit në finalet e konferencës tre herë në katër vitet e fundit, a janë nënshkrimet e Celtics këtë sezon? Apo pasi kanë fituar gjashtë ndeshje radhazi dhe tetë nga nëntë të fundit, a po tregojnë Celtics më në fund identitetin e tyre të vërtetë? Apo realiteti është diku në mes?

“Unë nuk mendoj se rekordi ynë tregon llojin e ekipit që jemi,” tha Tatum. “Unë mendoj se njerëzit e dinë atë. Ka qenë një rol i çuditshëm. Padyshim, ne kemi trajtuar një mori gjërash.”

Jayson Tatum dhe Celtics janë ngjitur në vendin e katërt në Konferencën Lindore me serinë e tyre fituese të gjashtë ndeshjeve sezonale.

Jayson Tatum dhe Celtics janë ngjitur në vendin e katërt në Konferencën Lindore me serinë e tyre sezonale të gjashtë ndeshjeve.

Celtics kishin tre ndeshje të shtyra sepse nuk kishin lojtarë të mjaftueshëm të shëndetshëm për shkak të protokolleve të sigurisë së NBA, përfshirë Tatum, i cili humbi pesë ndeshje pasi doli pozitiv për koronavirusin. Që atëherë Tatum ka përpiluar dy çmime Lojtari i Javës në Konferencën Lindore, përfshirë javën e kaluar kur ai kishte mesatarisht 31.5 pikë dhe 8.5 kërcime gjatë katër ndeshjeve. Por Tatum zbuloi se ai kishte probleme me frymëmarrjen që prej kontraktimit me COVID-19 dhe se ai është “shumë afër” për t’u ndjerë normal.

“Duhet një kohë e gjatë. Unë marr një aparat për thithje para ndeshjes, pasi u testova pozitivisht për të ndihmuar në këtë dhe për të hapur mushkëritë e mia. Unë kurrë nuk kam marrë një inhalator para,” tha Tatum. “Kjo është diçka ndryshe. Unë me siguri ndjehem më mirë tani sesa u bëra një muaj më parë.”

Celtics gjithashtu përjetuan mungesa diku tjetër. Walker humbi 17 ndeshje për të forcuar gjurin e majtë pasi u përball me komplikime të ndryshme gjatë flluskës së vitit të kaluar. Smart humbi 19 lojëra, shumë prej të cilave buronin nga një viç i majtë i shqyer. Thompson humbi 14 ndeshje pasi doli pozitiv për COVID-19.

“Arsyeja Nr. 1 për vrapimin tonë të vogël është se ne kemi qenë, në pjesën më të madhe, më të shëndetshëm”, tha Stevens. “Thjesht na kanë munguar shumë djem më herët. Unë e di që tingëllon si një justifikim. Shpresoj që jo. Por ne u përpoqëm të qëndrojmë në det sa më mirë që të mundeshim dhe të shpresojmë të arrijmë në një kohë ku të jemi pak më të shëndetshëm dhe të bashkojmë disa javë basketboll të mirë. Përmes gjithë kësaj, djemtë tanë kanë bërë një punë të jashtëzakonshme për të qëndruar së bashku “.

Celtics janë mësuar të merren me qarkullimin e listave, edhe gjatë vrapimeve të tyre të fundit në finalet e Lindjes.

Pasi Celtics përdori zgjedhjen Nr. 3 në drafte pasuese në Brown (2016) dhe Tatum (2017), ata panë ata dy lojtarë të rinj të zhvilloheshin ndërsa luftonin për të ruajtur talentin shtesë të nevojshëm për të drejtuar një titull. Celtics menduan se e bënë këtë pasi blenë Kyrie Irving nga Cleveland Cavaliers dhe nënshkruan Gordon Hayward si një agjent i lirë i lakmuar. Por Irving ofroi rezultate të përziera me udhëheqjen dhe shëndetin e dhomës së zhveshjes. Hayward gjithashtu qëndroi mënjanë me dëmtime të ndryshme. Pastaj në vite radhazi, Irving (2019) dhe Hayward (2020) u larguan si agjentë të lirë pa Celtics duke dhënë asgjë në këmbim në shenjat dhe tregtitë e mundshme.

Boston ende shtoi disa pjesë kryesore verën e kaluar duke nënshkruar Thompson pasi ai ndihmoi Cavaliers të fitonin një titull në NBA nga katër paraqitje në Finale. Celtics mund të ketë humbur nënshkrimin me LaMarcus Aldridge ose Andre Drummond në tregun e blerjeve. Por ata morën Evan Fornier nga Orlando Magic për luftimin e Jeff Teague dhe dy zgjedhjet e raundit të dytë. Fornier ka luajtur vetëm katër ndeshje deri më tani dhe është anashkaluar kryesisht për shkak të protokolleve të shëndetit dhe sigurisë, por ai pritet të rrisë rezultatin dytësor të Celtics diku këtë javë pasi ka pastruar karantinën kohët e fundit. Boston gjithashtu nënshkroi Parker, një ish-zgjedhës Nr.2 që mund të ofrojë rezultatin, megjithëse ai ka punuar gjatë lëndimeve të gjurit në karrierën e tij.

Prandaj, Celtics kanë minimizuar nëse luftimet e tyre në sezonin e hershëm do të kenë ndonjë implikim të një figure të madhe. Ata kanë sugjeruar aq shumë me serinë e tyre të gjashtë ndeshjeve fituese.

“Kjo del nga dritarja kur filloni playoffs. E gjitha ka të bëjë me ndeshjet,” tha Thompson. “Nuk ka rëndësi se cila është mbjellja juaj. Për sa kohë që jeni të shëndetshëm dhe përputheni me një ekip, ju mund të fitoni. Çdo gjë është e mundur.”

A do të thotë kjo se është e mundur që Celtics të sfidojnë elitën e Konferencës Lindore?

“Ata janë një ekip i shkëlqyeshëm,” tha trajneri i Luftëtarëve Steve Kerr. “Unë mendoj se gjëja më e madhe tani është që ata më në fund kanë marrë djemtë e tyre kryesorë duke luajtur së bashku në një kohë. Ata janë goditur rëndë këtë vit, ashtu si edhe shumë ekipe. Por ata vazhdimisht kishin njerëz jashtë. Unë mendoj se nuk është rastësi që Boston ka luajtur mirë gjatë dy javëve të fundit për shkak të Big 4 të tyre – Brown, Tatum, Smart dhe Kemba Walker – të gjithë kanë qenë në dysheme së bashku. Realisht, ekip me të vërtetë i mirë. Gjithmonë i stërvitur mirë. Ata do të jini të ashpër “.

Kështu do të jetë pjesa tjetër e Konferencës Lindore.

Brooklyn Nets kanë tre All-Stars në Irving Kevin Durant dhe James Harden. Philadelphia 76ers kanë një qendër dominuese (Joel Embiid), një sulmues të gjithanshëm (Ben Simmons), një trajner elitar (Doc Rivers) dhe shumë thellësi. Milwaukee Bucks kanë parë qëndrueshmëri më të mirë në Giannis Antetokounmpo, Khris Middleton dhe Jrue Holiday. Pastaj përsëri, Celtics mund të përfitojnë nga disa nga dobësitë e atyre skuadrave. All-Stars të Nets kanë luajtur vetëm shtatë ndeshje së bashku. Embiid dhe Antetokounmpo kanë dhënë gjithashtu dëmtime të fundit. Asnjë nga ekipet nuk kanë të njëjtën vazhdimësi që kanë shijuar Tatum dhe Brown.

Pavarësisht, disa rreth ligës minimizuan betejat e hershme të Celtics dhe kastin e tyre jo-konsistent mbështetës rreth Tatum dhe Brown.

“Nuk e di nëse ekziston domosdoshmërisht një djalë i tretë,” tha trajneri i Los Angeles Lakers, Frank Vogel. “Por unë mendoj se Smart dhe Kemba janë të dy lojtarë fitues të kohërave të mëdha.”

Walker nuk ka arritur të përputhet me prodhimin në Charlotte që e bëri atë një agjent falas kaq të çmuar dy vjet më parë. Ai është në hapin e duhur për të arritur mesataren e rezultatit të dytë me rezultatin më të ulët (17.6) në karrierën e tij 10-vjeçare. Por ndërsa ai ka punuar gjatë një dëmtimi dhe rënie të gjuajtjeve këtë sezon, Walker ka vlerësuar punën e tij të shpeshtë me stafin stërvitor të ekipit duke e ndihmuar atë të drejtojë shërimin e tij. Nga ana tjetër, Walker ka treguar përmirësim relativ në përqindjen e tij të gjuajtjes nga janari (37.2%), shkurt (39.2%), mars (40.8%) dhe prill (42.5). Kush do të thotë që këto shifra nuk do të vazhdojnë të rriten në maj, qershor dhe ndoshta korrik?

“Thjesht më duhej të kaloja mendërisht duke mos ndjerë gjëra, nëse kjo ka kuptim,” tha Walker. “Në një moment të sezonit, po ndihesha mirë. Por për shkak të asaj që ndihesha në të kaluarën, mendova,” Nëse e bëj këtë lëvizje, ndjeva gjurin tim të lënduar në këtë lëvizje specifike. ” Kindshtë disi e vështirë për ta bërë. Por nuk ishte e dëmshme. Thjesht duhej ta kaloja mendërisht atë gungë. Jam atje dhe ndihem mirë dhe vendos punën time për ta bërë veten të ndihem mirë çdo ditë. Unë thjesht dua të vazhdoj për tu ndjerë mirë ”.

Kufizimet e Smart gjithashtu kanë ardhur kryesisht nga dëmtimet e tij. Ai ka thyer shifra të dyfishta në tetë ndeshje radhazi. Ai ka përmirësuar gjuajtjen e tij me 3 pikë nga shkurti (25.8%), marsi (35.5%) dhe prilli (46.5%). Gjatë muajit të kaluar, Celtics kanë marrë përsipër për praninë e tij në rritje në mbrojtje si me përpjekjet e tij, ashtu edhe me përgjegjësinë e tij si për veten dhe për shokët e tij të skuadrës.

“Sapo kam filluar të kthehem atje ku isha dhe duke provuar njerëzit dhe duke i lënë njerëzit të dinë që të mos harrojnë kush jam në atë fund mbrojtës dhe çfarë bëj,” tha Smart, duke përmendur dy nderimet e tij të ekipit të parë All-Defensive. “Kam dëgjuar biseda për mua që nuk jam mirë me dëmtimin, si ndikoi mua dhe humba një hap. Të gjitha llojet e gjërave. Whatshtë ajo që është. Unë e di se çfarë mund të bëj. Shokët e mi të skuadrës dinë se çfarë mund të bëj. Liga e di se çfarë mund të bëj. Tani është e dobishme për mua që të dal dhe ta provoj atë. “

Sa i përket Tatum dhe Brown, atyre nuk u është dashur të dëshmojnë shumë.

Celtics kanë mërzitur për agresivitetin në rritje të Brown në shënimin dhe bërjen e lojërave. Ai mbetet në ritmin e niveleve mesatare të larta të karrierës në pikë (24,6), përqindje të golit në fushë (49,3%), gjuajtje me 3 pikë (40%) dhe asistime (3,4). Dhe ai kohët e fundit parandaloi Celtics të humbnin një epërsi dyshifrore ndaj Lakers duke shënuar 40 pikë, ndeshjen e tij të dytë me 40 pikë të sezonit.

“Unë thjesht luaj basketboll dhe luaj në mënyrën e duhur,” tha Brown. “Skuadrat po dyfishohen dhe blitzing. Unë e mora për të hequr topin nga duart tona shpejt. Unë kam besim tek të gjithë në dysheme për të bërë lojëra. Ne jemi thjesht duke marrë një ritëm më shumë. Djemtë kanë qenë jashtë dhe djemtë kanë qenë COVID gjatë gjithë vitit. Kjo është qëndrueshmëria më e madhe që kemi pasur. Pra, duke qenë në gjendje të luani me djem në dysheme çdo natë të vetme, ju filloni të ndërtoni më shumë kimi “.

Problemet e Tatum me COVID-19 mënjanë, asgjë tjetër nuk e ka penguar atë. Celtics kanë pëlqyer lidershipin dhe efikasitetin e qëndrueshëm të Tatum. Ai gjithashtu mbetet në ritmin e niveleve mesatare të larta të karrierës në pikë (25,6), përqindje të golit në fushë (45,8%), kërcime (7,1) dhe asistime (4,2). Dhe ai ka shënuar mesatarisht 27.5 pikë ndërsa qëllon 50.3% nga fusha dhe 41.2% nga diapazoni i 3 pikëve në nëntë ndeshjet e kaluara, duke përfshirë një karrierë të lartë 53 pikë javën e kaluar kundër Minnesota Timberwolves.

“Ne nuk do të fitojmë çdo ndeshje, por mendoj se po luajmë në mënyrën e duhur,” tha Tatum. “Ne jemi me siguri trend në drejtimin e duhur.”

Për mirë ose për keq, Celtics së shpejti do të zbulojë se ku i çon ai drejtim.

Ndiqni shkrimtarin e SH.B.A.-së SOT NBA Mark Medina në Cicëroj, Facebook dhe Instagram.

Ky artikull fillimisht u shfaq në SHBA SOT: A i kanë lënë Celtics më në fund betejat e sezonit të hershëm pas tyre?

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu