Menaxheri i përgjithshëm i Rockets Rafael Stone dhe agjenti i sulmuesit veteran PJ Tucker u takuan personalisht në fillim të kësaj jave në Hjuston për të diskutuar një zgjatje të kontratës, për Michael Scotto të HoopsHype.

Bisedimet midis përfaqësimit të Stone dhe Tucker, të udhëhequr nga Andre Buck i Arete Sports, kanë vazhduar gjatë gjithë javës, Raporton Scotto.

Tucker po hyn në sezonin e fundit të një marrëveshje katër-vjeçare, 32 milion dollarë që ai nënshkroi me Houston në korrik 2017. Ndërsa ai do të donte një zgjatje për të qëndruar me Rockets, mosha e tij e përparuar e NBA e komplikon çështjen, pasi Tucker do të jetë 36 vjeç vjeç kur fillon kontrata e tij e ardhshme.

Ja se si Scotto e karakterizon gjendjen e negociatave, që nga e Shtuna:

Tucker, 35, konsiderohet një mbrojtës i bllokimit që mund të ruajë të pesë pozicionet dhe është një nga gjuajtësit kryesorë të kampionatit me 3 pikë.

Ekipet e shumta kanë shprehur interes në tregtinë për Tucker nëse ai është vënë në dispozicion, thanë burimet e ligës për HoopsHype.

Nëse Tucker mbetet me Houston gjatë gjithë sezonit, ai është i hapur për të ri-nënshkruar me Rockets në sezonin e jashtëm.

Duke hyrë në vitin e fundit të marrëveshjes së tij ekzistuese, mungesa e një zgjatje të Tucker ka qenë qartë një temë e dhimbshme gjatë bisedat e tij me mediat në kampin stërvitor. Tucker arriti pak vonë, gjë që është atipike për të, dhe ai nuk udhëtoi me ekipin në një udhëtim para-sezonal në Çikago për dy ndeshje.

Sidoqoftë, Jonathan Feigen i Houston Chronicle raportoi të Premten se të dy ekipi dhe Tucker ishin “me shpresë” e një marrëveshjeje që po arrihet.

Mund të shihet si një shenjë inkurajuese që Tucker është i hapur për të negociuar me Houston jashtë sezonit të ardhshëm, edhe nëse atij nuk i jepet një zgjatje e kontratës në ndërkohë. Sidoqoftë, edhe në atë skenar, sigurisht që ekziston ende një rrezik që Tucker të zgjedhë një tjetër pretendent dhe të largohet pa asnjë dëmshpërblim. Si i tillë, nëse nuk arrihet një zgjatje, Stone dhe Rockets të paktën do të duhet të marrin në konsideratë një tregti, nëse tregu për të është i fortë.

Një sulmues i fortë dhe i gjithanshëm 6-këmbë-5, Tucker ka treguar vlera të mëdha për Rockets në vitet e fundit – si brenda ashtu edhe jashtë fushës. Përgjatë tre sezoneve në Hjuston, Tucker ka shënuar mesatarisht 6.8 pikë (36.9% në 3-pikë) dhe 6.0 kërcime në 32.0 minuta për lojë. Ndërsa ai është një nga lojtarët më të vjetër të ekipit, ai është gjithashtu i vetmi Rocket që luan në çdo ndeshje si në sezonin e rregullt ashtu edhe në playoff gjatë atyre viteve. Që nga 2012-13, Tucker ka luajtur në më shumë ndeshje nga çdo lojtar në të gjithë kampionatin.

Tucker vlerësohet gjerësisht si një nga mbrojtësit më të mirë dhe më të fortë të NBA, dhe ai është gjithashtu një nga udhëheqësit kryesorë në dhomën e zhveshjes së Houston.

Të ngjashme

Rockets, PJ Tucker thuhet se shpreson në marrëveshjen e zgjatjes së kontratës

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu