Telegrafi

Turneu Evropian vendosi të shkruajë historinë me tre turne mbrapsht të luajtura në Florida

Turneu Evropian është i gatshëm të bëjë histori duke luajtur tre turne mbrapa në Florida. Nëse planet e emergjencës duhet të ndërmerren për shkak të pandemisë, do të jetë hera e parë që qarku pret ndonjëherë një ngjarje në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të cilat ishin më parë të kufizuara. Zyrtarët në Selinë e Wentworth u është dashur të lëvizin shpejt dhe në mënyrë krijuese për të mbushur boshllëkun që ka shumë të ngjarë të mbetet për shkak të situatës Covid-19 dhe kufizimeve për të udhëtuar nga dhe nga Spanja dhe Portugalia. Propozimet janë ende duke u përpunuar, por kuptohet që palët përkatëse kanë arritur në një zgjidhje që do të ishte e paimagjinueshme derisa “aleanca strategjike” midis dy turneve kryesore mashkullore të nënshkruhej katër muaj më parë. Jo vetëm që PGA Tour ka dhënë sanksionin e tyre për turnetë e ardhshëm, por është e kuptueshme që ata së pari propozuan idenë pasi panë partnerët e tyre të rinj duke luftuar me orarin për shkak të krizës së vazhdueshme. Menjëherë pas Masters në Augusta, Turneu pritet të vizitojë Tenerife, Gran Canaria dhe Algarve. Por me Spanjën që ndalon vizitorët nga Britania e Madhe dhe Afrika e Jugut dhe me Portugalinë në listën e kuqe, përjashtimi i “atletit elitë” nuk do të zbatohej. Mesatarisht, afërsisht një e treta e fushave të Turit Evropian përbëhet nga profesionistë të Afrikës së Jugut dhe Mbretërisë së Bashkuar, duke e bërë të dyshimtë se kjo treshe ndalesash mund të vazhdojë me justifikim. Për momentin, Turneu po kalon një periudhë zhgënjyese boshe katër javore të ngjarjeve të rregullta dhe Keith Pelley, shefi ekzekutiv dinak, e ka bërë misionin e tij t’i japë anëtarësisë së tij mundësi të shumta. Vitin e kaluar, Pelley dëshmoi më shumë se 20 turne ose u anuluan ose u shtynë për shkak të koronavirusit, por pas një ndërprerje tre-mujore, Kanadezi i shkathët ishte ende në gjendje të përpilonte një urdhër drejtimi që paraqiti 22 ngjarje deri në fund të vitit, përfshirë një gjashtë javë “UK Swing”. Ishte një arritje fenomenale në këto rrethana, por biznesi më i bukur i Pelley erdhi padyshim në Dhjetor. Me Premier League League që i ofron Pelley 10 miliona për të dhënë seri të diskutueshme World Tour disa kredibilitet duke sanksionuar ngjarjet e para, Jay Monahan, komisioneri i PGA Tour hyri për të blerë një pjesë të rivalit të saj media kompani – vlerësohet të jetë më shumë se 50 milion £ – dhe regjistrohuni në një marrëveshje më në fund për të bashkëpunuar me njëri-tjetrin pas dekadave të një kalendari global të copëzuar. Monahan u ftua në bordin e Tour Evropian dhe përfitimet e aranzhimit shpejt mund të paguanin kaq shpejt dhe aq mirëpritur për qarkun e Pelley. Pasi kjo histori u shfaq në faqen e Telegrafit Sport të hënën pasdite, një memo u është dërguar të gjithë lojtarëve që referojnë këtë artikull dhe konfirmon se “partnerët tanë të rinj në PGA Tour kanë ofruar të na ndihmojnë në çdo mënyrë të mundshme, e cila është një meritë për ato dhe prova të dukshme të fuqisë së Aleancës tonë Strategjike të shpallur së fundmi ”. Ai shtoi: “veryshtë vetëm një mundësi në këtë fazë dhe është pjesë e dëshirës sonë të vazhdueshme për të hetuar të gjitha rrugët në dispozicion për ne nëse, në fakt, orari ynë aktual nuk është i mundshëm për shkak të kufizimeve të vazhdueshme të udhëtimit për sektorë të ndryshëm të anëtarësisë sonë ” Ndërkohë, të Dielën vonë, Tiger Woods theu heshtjen e tij pas përplasjes së tij të makinës në LA javën e kaluar, duke falënderuar të gjithë shokët e tij pro për veshjen e uniformës së tij të së Dielës në raundin e fundit të jo vetëm të Kampionatit të Ditës së Punës WGC në Koncesion, por edhe në Ngjarja LPGA’S Gainbridge në Liqenin Nona dhe në turneun e të moshuarve të PGA Tour. Ai tha: “hardshtë e vështirë të shpjegosh se sa prekëse ishte sot kur ndeva televizorin dhe pashë të gjitha bluzat e kuqe”. Ai vazhdoi duke shprehur mirënjohjen e tij, duke thënë: “Për çdo lojtar golfi dhe çdo tifoz, ju me të vërtetë po më ndihmoni të kaloj këtë kohë të vështirë”. Woods, 45 vjeç, mbetet në spital në Kaliforni duke filluar shërimin e tij nga operacionet e shumta në dëmtimet kërcënuese për karrierën e këmbës së tij të djathtë të poshtme. Ai shpreson të jetë në gjendje të kthehet në shtëpinë e tij në Florida më vonë këtë javë.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu