Andrelton Simmons i Los Angeles Angels
Ish-shortst Angels Andrelton Simmons u hap në lidhje me luftën e tij me shëndetin mendor sezonin e kaluar. (John McCoy / Getty Images)

Ish-shkopi i Los Angeles Angels Andrelton Simmons zgjodhi sezonin e kaluar në shtator, një nga disa që e bën këtë në mes të pandemisë së vazhdueshme COVID-19.

Tani, muaj më vonë, Simmons zbuloi se ai po merrej me një periudhë depresioni dhe mendimesh për vetëvrasje – kjo është arsyeja pse ai vendosi që duhej të largohej nga loja me vetëm një javë të mbetur në sezonin e rregullt.

“Tani, duke parë se si gjithnjë e më shumë njerëz po luftojnë me depresionin, ankthin dhe vetëvrasjen, ndjeva se mund të ishte koha të ndaja një pjesë të vogël të historisë time,” Simmons i tha Regjistrit të OC në një seri mesazhesh në Twitter. “Unë kisha frikë nga njerëzit duke gjykuar dhe njerëzit që përdredhnin historinë time.”

Simmons zgjodhi jashtë sezonit mes periudhës së depresionit

Megjithëse vendimi i Simmons nuk ishte unik, ai e bëri atë në fund të sezonit pa asnjë paralajmërim.

31-vjeçari, i cili ishte në sezonin e tij të pestë dhe të fundit me Angels vitin e kaluar, u përpoq të përqëndrohej në lojë mes pandemisë së koronavirusit në vazhdim.

“Hera e parë ishte duke vozitur nëpër Oakland dhe duke parë disa nga dyqanet dhe restorantet duke u përpjekur të qëndronin të hapur me të gjithë të pastrehët që kampe jashtë,” Simmons shkruajti. “Kjo është momenti kur më goditi vërtet.”

Pastaj, ndërsa ekipi hyri në një flluskë gjatë shtrirjes së fundit të sezonit – diçka që kampionati bëri për të provuar dhe mbajtur lojtarët të sigurt dhe të shëndetshëm para playoffs – Simmons thjesht nuk mund ta duronte më.

“Unë isha vërtet i pikëlluar nga sa po dëgjoja për numrin e të vdekurve, dhe duke parë se si bizneset më të vogla po dilnin nga biznesi dhe isha pak në depresion se si efektet e të gjitha rregullave dhe frikës së re do të ndikonin në jetesën e njerëzve dhe si njerëzit e shkëputur po bëheshin, ”Simmons shkruajti.

Simmons tha se ai ishte marrë me depresion dhe mendime vetëvrasëse që kur ishte fëmijë.

“Ishte e vështirë për mua mendërisht deri atje ku mendimi i vetëvrasjes më kaloi në mendje,” Simmons shkruajti. “Ishte diçka që u betova shumë kohë më parë, dhe nuk do ta konsideroja më kurrë. Unë isha me fat të flas me një terapist, i cili më ndihmoi të hiqja dorë nga këto mendime. Në fund, kur shumë njerëz ende po kalonin atë që shumica do të mendonin për kohë të vështira, ideja e mbarimit të sezonit në një flluskë ishte shumë për mua që ta trajtoja. “

Simmons, një katër herë fitues i Dorezës së Artë, nënshkroi një marrëveshje një vjeçare, 10.5 milion dollarë me Minnesota Twins muajin e kaluar.

Megjithëse ai tha se ishte nervoz duke u gjykuar dhe duke e vënë veten atje me diçka kaq personale, Simmons tha se e kuptoi se historia e tij në të vërtetë mund të ndihmonte njerëzit – kjo është arsyeja pse ai ndjeu se ishte më në fund koha për ta ndarë atë.

“Ka shumë njerëz atje që po kalojnë periudha stresuese”, Simmons shkruajti. “Për lloje të ndryshme arsyesh. Gjë që sjell shumë frikë ose ankth. Dhe e di se ekziston frika e kërkimit të ndihmës / ndihmës për shkak të perceptimit të njerëzve që mendojnë se diçka nuk shkon me ju, por unë mendoj se në të vërtetë ka shumë më shumë njerëz sesa mund të mendoni se po shkojnë gjëra të vështira stresuese, të cilat mund të vijnë nga më të ndryshmet mënyrat: Frika, humbja, trauma, problemet me të dashurit.

“Nuk je vetem. Ju nuk keni pse të mbani gjithçka në shishe. Gjeni dikë që mund t’ju ndihmojë të shprehni emocionet tuaja lirisht dhe që mund t’ju ndihmojë me të. “

Më shumë nga Yahoo Sports:

Botuar fillimishtSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu