MILWAUKEE (AP) Giannis Antetokounmpo shënoi 36 pikë dhe ndezi një fund të mbyllur 9-0 për të ndihmuar Milwaukee Bucks tubim për të rrahur Los Angeles Clippers 105-100 të Dielën për fitoren e pestë radhazi.

Bucks fituan për herë të parë në 11 ndeshje këtë sezon kur zvarritën pas tre çerekëve.

Kawhi LeonardPërpjekja e mundshme për barazim 3 pikësh u tërhoq nga buza e përparme me rreth katër sekonda të mbetura. Khris Middleton mori kërcimin dhe e vulosi atë me dy gjuajtje të lira me 2.1 sekonda të mbetura.

Pasi kërcyesi i Leonard i dha epërsinë Los Angeles 100-96 me 4:01 të mbetur, Clippers nuk shënuan më.

Antetokounmpo ka shënuar të paktën 35 pikë në katër ndeshje radhazi. Ai është lojtari i parë i Bucks që e ka bërë këtë që nga Kareem Abdul-Jabbar nga 6-14 janar 1973.

Middleton shtoi 19 pikë, gjashtë kërcime dhe tetë asistime. Leonard shënoi 25 pikë për të udhëhequr Clippers.

Pasi zvarritën me shtatë pikë në çerekun e katërt, Bucks rifituan epërsinë 101-100 kur Antetokounmpo bëri dy gjuajtje të lira me 1:57 të majtë.

Clippers kishin topin me një mundësi për të kaluar në epërsi në tri raste të ndara pas kësaj, por nuk arritën të konvertonin. Paul George humbi një paraqitje të kontestuar me 1:35 të mbetur. Leonard humbi një përpjekje për 3 pikë me 1:05 të mbetur. George humbi një provë prej 3 pikësh me rreth 44 sekonda të mbetura.

Khris Middleton më pas gjeti Antetokounmpo për një zog për të bërë 103-100 me 10.3 sekonda të mbetura. Antetokounmpo ngriti lart gjykatën në festë pasi Clippers thirri një timeout.

Clippers kaluan në epërsi 81-77 në çerekun e katërt pas një vrapimi 18-4 që përfshinte 12 pikë nga Serge Ibaka, i cili përfundoi me 15 pikë dhe 11 kërcime.

George kishte 16 pikë, shtatë kërcime dhe shtatë asistime për Clippers. Lou Williams shtoi 14 pikë.

Middleton shënoi 19 pikë, Donte DiVincenzo kishte 11 dhe Brook Lopez shtoi 10 për Bucks. Antetokounmpo kishte 14 kërcime dhe pesë asistime.

KIPSHILLA

Clippers: Leonard dhe George bartën Los Angeles në pjesën e parë duke shënuar 30 nga 48 pikët e Clippers. Ata morën shumë më shumë ndihmë në pjesën e dytë, veçanërisht nga Ibaka dhe Williams. Por gjithçka u prish në katër minutat e fundit.

Bucks: Jrue Holiday u kthye në veprim pasi humbi 10 ndeshje për shkak të protokolleve të shëndetit dhe sigurisë së NBA, megjithëse ai tregoi disa shenja ndryshku. Holiday erdhi nga pankina në mes të çerekut të parë dhe përfundoi me dy pikë dhe tre asistime në 18 minuta. Bucks shkuan 5-5 në ndeshjet që Festa i humbi.

E RRADHES

Clippers: Në Boston të martën në mbrëmje.

Bucks: Nikoqiri Denver të martën në mbrëmje.

Ndiqni Steve Megargee në https://twitter.com/stevemegargee

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu