ATLANTA (AP) Carmelo Anthony dukej sikur ai kishte mbaruar të gjitha vetëm disa sezone më parë.

Tani, ai është pjesë e një klubi me të vërtetë ekskluziv në NBA.

Mirësevini në Top 10, Melo.

Anthony shënoi 14 pikë të hënën mbrëma në humbjen e Portland me Atlanta Hawks 123-114, duke e kaluar atë pas Elvin Hayes për vendin e 10-të në listën e shënimeve në karrierë me 27,318.

“Nëse jeni në top 10 të çdo gjëje të të gjitha kohërave, është një moment i veçantë”, tha Anthony, i cili është në sezonin e tij të 18-të në NBA dhe mbush 37 vjeç para se të mbarojë muaji.

Anthony lundroi me Hayes në fillim të çerekut të dytë, duke goditur një 3-pikësh, ndërsa u faullua nga Danilo Gallinari dhe rrëzoi gjuajtjen e lirë për të përfunduar një lojë me katër pikë.

Anthony ishte plotësisht i vetëdijshëm se sa pikë i duheshin për të tejkaluar Hayes.

“Unë e dija këtë moment”, tha ai. “Unë nuk i dija ato momente të tjera – 15, 13, 11. Por 10 është diçka që unë e dija.”

Duket se Anthony ishte drejtuar për një pension të detyruar pasi ai luajti vetëm 10 ndeshje gjatë sezonit 2018-19.

Ai u nda nga Houston, u hoq nga Chicago dhe nuk u lidh me Portland derisa sezoni tjetër të bëhej disa javë i vjetër.

Edhe pse ai kaloi më shumë se një vit pa luajtur një lojë, Anthony gjeti jetë të re dhe një rol të ri me Trak Blazers.

Një fillestar i tërë karrierës së tij, ai tani po del nga pankina, duke luajtur një rol mbështetës për yjet më të rinj, lojtarë që ende e shikojnë atë, të tilla si Damian Lillard.

“Të jesh në top 10 në një arritje vërtet të veçantë,” tha Lillard. Për të, ndoshta është pak më e veçantë. Shumë njerëz e llogaritën atë dhe u përpoqën ta përfundonin atë. “

Gjatë kohës së tij me Trail Blazers, Anthony ka kaluar nëntë lojtarë në listën e shënuar në karrierë.

Ai rrëzoi sezonin e kaluar Alex English, Kevin Garnett, John Havlicek dhe Paul Pierce. Ai ka marrë poshtë këtë sezon Tim Duncan, Dominique Wilkins, Oscar Robertson, Hakeem Olajuwon dhe tani Hayes.

Tjetra për Anthony: Moses Malone me 27,409 pikë.

Melo ka një shans të mirë për ta kapur atë gjithashtu, në fund të sezonit të rregullt.

“” Që Melo të dalë një vit dhe të kthehet e bën atë edhe më të jashtëzakonshëm, “tha trajneri i Portland Terry Stotts. “Unë gjithmonë e vlerësoj madhështinë, pavarësisht nëse është një lojtar kundër të cilit jam trajner apo trajner. Melo është një lojtar i shkëlqyeshëm. Ai është një lojtar i Hall of Fame. “

Lillard vazhdoi dhe vazhdoi për atë se sa kënaqësi ka qenë të kesh Anthony si një shok skuadre, duke kundërshtuar ata që e kanë përshkruar atë gjatë viteve si një lojtar egoist i cili kurrë nuk ishte mjaft i mirë për të udhëhequr ekipet e tij – më së shumti, Denver dhe New York – në një kampionat.

“Unë e vlerësoj atë më shumë si një shok se sa një shok skuadre dhe e vlerësoj me të vërtetë si një shok skuadre,” tha Lillard. “Unë mendoj se kjo flet me të vërtetë për llojin e personit që ai është.”

Më pas, Stotts i dhuroi Anthony një top loje në dhomën e zhveshjes.

“Ne duhet të pranojmë momentet historike”, tha trajneri. “Kjo është një e madhe. 10 më të mirët e të gjitha kohërave. Kjo është koha e madhe. “

Pasi shokët e tij të skuadrës mbaruan duartrokitjet, Anthony tha: ” Disa vjet më parë, nuk mendoja se do të isha në këtë moment tani. Isha jashtë kampionatit për çfarëdo arsye. U ktheva. Unë durova. Kam qëndruar i fortë, kam qëndruar besnik ndaj vetes dhe tani jam këtu në top 10. “

Ai nuk ka mbaruar akoma.

“” Unë jam akoma duke shijuar lojën, “tha Anthony. ” Unë ende e dua lojën. Unë ende po i afrohem lojës në të njëjtën mënyrë. “

Ndiqni Paul Newberry në Twitter në https://twitter.com/pnewberry1963 Puna e tij mund të gjendet në https://apnews.com/search/paulnewberry

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu