MINNEAPOLIS (AP) – Ja Morant kishte 37 pikë dhe 10 asistime dhe Memfis Grizzlies mbajti për një fitore 139-135 ndaj Minesota Timberwolves të mërkurën në mbrëmje.

Desmond Bane shënoi 22 pikë larg stolit, duke përfshirë disa shënjestra kyçe me vonesë, dhe Kyle Anderson shtoi 20 pikë për Grizzlies.

Memphis kapërceu një lojë të madhe nga rishtari Timberwolves Anthony Edwards, i cili barazoi karrierën e tij të lartë me 42 pikë.

Qytetet Karl-Anthony shënoi 22 pikë, por hasi në telashe të gabuara kur ai mori faullin e pestë në fund të çerekut të tretë. D’Angelo Russell kishte 22 pikë dhe 14 asistime në humbje.

Pas zvarritjes për pjesën më të madhe të pjesës së dytë, Minnesota përfundimisht kaloi në epërsi me 128-127 në një lojë me 3 pikë të Towns me 3:04 të mbetura. Morant u përgjigj me një tre-pikë kthyese mbrapa Towns, dhe Memphis nuk zvarritet më kurrë.

Qytetet u përpoqën për një pasim ndër-gjyqësor që doli jashtë kufijve me 1:43 të mbetur. Morant u përgjigj me një kërcyes në skajin tjetër. Bane më vonë u lidh nga qendra e qytetit për një epërsi 135-130 në Memphis me 55.5 sekonda për të luajtur.

Minnesota më parë përdori një vrapim 16-2 në çerekun e tretë për të kaluar në epërsi 93-88. Vrapimi kryesor ishte një sekuencë nga Edwards në të cilën ai shënoi një dunk tranzicion dhe menjëherë vodhi pasimin përbrenda për një shportë tjetër.

Memphis iu përgjigj vrapimit të Minesotës, pjesërisht falë një palë lojërash me 3 pikë nga Morant. Grizzlies kaluan në epërsi 107-103 në të katërtin me një vrapim 17-8 dhe nuk zvarritën kurrë në të katërtin.

Edwards vendosi një rekord rishtar të Minesotës për shumicën e 3 pikëve në një ndeshje kur ai shënoi 3-të e shtatë në çerekun e katërt. Ai ishte 8 nga 9.

Edwards u bë lojtari më i ri në historinë e NBA-së që shënoi 150 me 3 shënime. . Edwards tani ka 31 ndeshje me 20 pikë këtë sezon, dy të ndrojtur nga barazimi me Christian Laettner për rekordin e rishtar të Minesotës.

Shikoni më shumë për Timberwolves

Renditjet e Fuqisë NBA: Diellët vazhdojnë të rriten në vendin e parë Anthony Edwards flet bashkëlojtar i dobët i Timberwolves përmes vaksinës … Renditjet e Fuqisë NBA: Rrjetet hidhen lart në krye ndërsa ekipet e shumta të mëdha pengohen

Anthony Edwards ka një natë historike me 42 pikë, por Grizzlies fiton fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu