Mini-flluska e NBA-së në Atlanta për Lojën All-Star me sa duket funksionoi.

Asnjë lojtar, trajner ose zyrtar i lojës nuk u testua pozitivisht për COVID-19 ndërsa ishte në Atlanta, tha NBA të hënën pasi u përpunuan testet përfundimtare dhe rezultatet u kthyen në ligë dhe ekipet e përfshira.

Kjo përfshin atë të Filadelfias Joel Embiid dhe Ben Simmons, një palë All-Stars të cilëve iu desh të humbin ndeshjen dhe u larguan nga Atlanta herët pasi u shënuan përmes gjurmimit të kontakteve. Një berber të dy pa që para se të shkonte në Atlanta u testua pozitivisht, dhe kjo do të thoshte që Embiid dhe Simmons ishin potencialisht të ekspozuar ndaj virusit. Sipas politikës së ligës këtë sezon ata nuk mund të luanin të Dielën mbrëma.

“Të gjithë lojtarët, trajnerët dhe zyrtarët e lojës u testuan për COVID tre herë pasi mbërritën në Atlanta, duke përfshirë një provë përfundimtare menjëherë para ndeshjes All-Star të natës së kaluar,” tha liga në një deklaratë të hënën. “Secili prej këtyre testeve ktheu një rezultat negativ, duke konfirmuar se askush në gjykatë për ngjarjet e natës së kaluar nuk ishte infektuar.”

Embiid dhe Simmons kanë vazhduar të kthejnë testet negative gjithashtu. Stillshtë ende e paqartë nëse ata do të kenë të drejtë të luajnë kur Filadelfia hap të enjten orarin e saj të pjesës së dytë në Çikago.

“Deri më tani, aq mirë sa për testimin e tyre,” tha trajneri i 76ers Doc Rivers. “Ata ndihen shkëlqyeshëm. Padyshim që të dy dëshironin të luanin. Ne jemi të zhgënjyer Të dy, shqetësimi i tyre më i madh do të ishte nëse ata mund të luanin dy ndeshjet e para kur të kthehemi. Pra, nuk e dimë ende përgjigjen për këtë. Kjo do të jetë me të vërtetë e rëndësishme për ne. Do të ishte e vështirë të fillosh gjysmën e dytë të vitit dhe të mos kesh asnjërën. “

Të gjithë lojtarët dhe trajnerët që ishin të përfshirë në lojë mbërritën në Atlanta të Shtunën dhe u larguan të Dielën vonë pas ndeshjes. Skuadra LeBron, e kapitenuar dhe e përzgjedhur nga LeBron James, mundi Skuadrën e Kevin Durant me 170-150.

Disa lojtarë pyetën pse loja duhej të luhej gjatë pandemisë dhe ato pyetje vazhduan të Dielën pasi u zbulua se Embiid dhe Simmons nuk mund të merrnin pjesë. Por Komisioneri i ligës dhe NBA, Adam Silver këmbënguli gjatë gjithë planifikimit për ndeshjen që lojtarët të ishin të sigurt në Atlanta.

Dhe ashtu siç ishte rasti verën e kaluar në Lake Buena Vista, Florida, ku NBA mbajti fundin e sezonit të tij të rregullt dhe më pas të gjithë playoff-et e vitit 2020 në një flluskë në Walt Disney World, plani funksionoi.

“Një britmë e madhe për të gjithë ata që e kanë bërë këtë, për lojtarët për të zbritur dhe për të marrë pjesë, duke luajtur,” tha Phoenix All-Star Chris Paul, i cili gjithashtu shërben si president i Shoqatës Kombëtare të Lojtarëve të Basketbollit, pas ndeshjes. “Gjithmonë ka shumë vajtje-ardhje në këto vendime të ndryshme, por sapo djemtë të vijnë këtu, unë mendoj se ata janë mirënjohës për të.”

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/hub/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu