Të martën, Salla e Famës e Basketbollit Naismith Memorial shpalli 14 finalistët e tyre për klasën 2021, dy nga më të mirët e Miçiganit kanë të drejtë për zgjedhje edhe një herë.

Detroit Pistons sulmuesi Ben Wallace dhe ish Basketboll Michigan ylli Chris Webber mban pikë së bashku me të shquar si ish ndihmës traineri i Pistons dhe All-Star i NBA-së Tim Hardaway, ish sulmuesi i Miami Heat dhe Toronto Raptors Chris Bosh dhe trajneri i Villanova Jay Wright.

Klasa e vitit 2021 do të shpallet më 16 maj. Ceremonia e vendosjes së rregullave do të jetë në shtator.

Lista e plotë për kandidatët e kualifikuar 2021 mund të shihet këtu.

Kjo është hera e tretë që Wallace është emëruar finalist, dhe hera e pestë për Webber.

Wallace fitoi çmimin Lojtari Mbrojtës i Vitit i NBA katër herë gjatë karrierës së tij (2002, 2003, 2005, 2006), një katër herë NBA All-Star (2003-2006) dhe një anëtar i skuadrës së kampionatit NBA 2004 Detroit Pistons . Pasi u hodh rreth Bulls dhe Cavs, Wallace e përfundoi karrierën e tij me Pistons për një periudhë tre vjeçare nga 2009-2012. Fanella e tij u pensionua nga ekipi në 2016.

Webber, produkti i Ditës së Vendit të Vendit të Birmingham Detroit ishte Z. Basketboll i Miçiganit në 1991. Ai ishte anëtar i Fab Five të famshëm të Miçiganit që shkoi në dy Final Fours në sezone rresht (1992-1993). I hartuar nr. 1 i përgjithshëm në draftin NBA 1993 nga Orlando Magic, Webber kaloi kohën me Warriors, Bullets (tani Magjistarët) para se ndoshta ndalesa e tij më e suksesshme NBA me Sacramento Kings.

Fab Five, nga përpara në pjesën e pasme: Jalen Rose, Juwan Howard, Jimmy King, Ray Jackson dhe Chris Webber

Fab Five, nga përpara në pjesën e pasme: Jalen Rose, Juwan Howard, Jimmy King, Ray Jackson dhe Chris Webber

Webber bashkoi nëntë sezone të drejtpërdrejta të mesatares së 20 pikëve për lojë (1994-2003) dhe ishte një përzgjedhje e All-Star dhe All-NBA pesë herë. Në vitin 2007, Webber erdhi në shtëpi në Detroit për të luajtur për Pistons para se të tërhiqej nga loja në 2008.

Finalistët e tjerë: Bill Russell (trajner), Rick Adleman (trajner), Paul Pierce, Michael Cooper, Jay Wright (trajner), Yolanda Griffith, Lauren Jackson, Marianne Stanley (trajner), Leta Andrews (trajner), Marques Johnson.

Ky artikull fillimisht u shfaq në Detroit Free Press: Ben Wallace, Chris Webber: Finalistët e klasës së Sallës së Famës të BasketbollitSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu