Humbja e legjendës Boston Celtics roje pikë dhe trajneri kryesor KC Jones lë jo vetëm tifozët dhe komunitetin e gjerë Celtic me një humbje të pamatshme të freskët në thembra të vdekja e Tommy Heinsohn, por i gjithë komuniteti i NBA dhe shoqëria si e tërë gjithashtu – por pak sa ikona e Bostonit Bill Russell.

Të dy ishin shokë skuadre jo vetëm për titujt e paparë të titujve që ndanë në tetë Nëntë sezonet e Jones në Shoqatë si lojtar, por edhe para kësaj kur dyshja po luanin për Universitetin e San Francisco Dons, ku ata do të fitonin së bashku tituj NCAA.

Ata do të prishnin edhe barrierën e ngjyrave – së pari si lojtarë, dy të pestat e të parëve krejt-e zeza duke filluar pesë në historinë e NBA pikërisht në këtë datë në 1963, pastaj më vonë si trajnerë, dy nga katër trajnerët e parë kryesorë të Zezë që fituan një titull në kampionat.

Dhe me kalimin e viteve dhe orbitat e tyre përkatëse duke i larguar ata të dy larg, pastaj përsëri te Celtics gjatë karrierës dhe jetës së tyre, ata gjithmonë e quanin njëri-tjetrin mik.

Për Russell, kjo duhet të dëmtojë.

Qendra ndriçuese e Celtic postoi një homazh për shokun e tij të rënë në Twitter Dita e Krishtlindjes, duke thënë,

“Sapo më erdhi një telefonatë duke më njoftuar shokun / shoqen time të ekipit dhe mbi të gjitha mikun e tij të shkëlqyer KC Jones këtë mëngjes. Lutje familjes së tij. Ne kemi qenë miq për gati 60 vjet, kjo është fotoja jonë e fundit së bashku. “

“Miqtë për jetën”, mbylli ai.

Për këta të dy, të paktën kaq gjatë – ngushëllimet tona, z. Russell.

Të ngjashme

Boston Celtics lëshon deklaratë për kalimin e KC Jones

Lojtari kampion i Boston Celtic, trajneri KC Jones ndërron jetë në moshën 88 vjeç

Boston Celtics paguan homazhe për Tommy Heinsohn për hapjen e sezonit 2020-21

Ikona e Celtics, Bill Russell lavdëron lojtarët e sotëm të NBA për grevën historike

Listë

SHIKO: KC Jones – karriera e një kampioni të Celtic në video

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu