NEW YORK (AP) – Një tjetër ish-All-Star bëri debutimin e tij në Brooklyn, ku një palë All-Stars aktuale ndihmuan për të çuar në rrjetë një fitore tjetër.

Kyrie Irving shënoi 28 pikë dhe James Harden kishte 26 për të udhëhequr Nets në një fitore 113-106 ndaj Magjistarët e Uashingtonit te dielen.

Blake Griffin u zhyt për herë të parë që nga dhjetori 2019 në debutimin e tij në Nets dhe Nicolas Claxton shtoi 16 pikë, duke përfshirë dy lojëra me tre pikë.

Russell Westbrook kishte 29 pikë, 13 kërcime dhe 13 asistime për Uashingtonin.

“Ne nuk jemi të lejuar të marrim askënd me lehtësi. Ne nuk e kemi luksin e kësaj, ”tha Harden. “Ne kemi mendimin e një loje në të njëjtën kohë, një posedimi në të njëjtën kohë, gjërat e mira do të ndodhin për ne.”

Pas zvarritjes me deri në 14 në pjesën e parë dhe 12 në pjesën e dytë, Uashingtoni u tërhoq në 103-102 në formacionin drejtues të Westbrook me 3 minuta të mbetura.

Por, Claxton prodhoi dy dunk ndërsa u ndëshkua nga Irving gjatë pjesës së fundit pasi Brooklyn kurrë nuk hoqi dorë nga epërsia.

“Ndihej mirë kur Kyrie më kaloi topin. Them se jam mësuar me këtë. Jam mësuar që ai të qëllojë ”, tha Claxton. “Mbarimi është i lehtë. Emri im u thirr sonte dhe unë isha gati të shkoja. ”

DeAndre Jordan shënoi 12 pikë dhe Joe Harris shtuar 10 për Nets, të cilët kanë fituar 15 nga 17 ndeshjet e tyre të fundit.

Rui Hachimura kishte 20 pikë dhe 10 kërcime për Wizards. Aleks Len gjithashtu kishte 20 pikë dhe Bradley Beal përfundoi me 17.

“Ne patëm një shans për të fituar, por ata bënë lojëra të mëdha,” tha Scott Brooks. “Kjo është mënyra se si shkon”.

Griffin luajti në ndeshjen e tij të parë për Nets që nga blerja e tij nga Pistons, duke kontrolluar me 4:37 të mbetur në çerekun e parë.

Brooklyn zvarriti me deri në 14 pikë në çerekun e parë dhe ishte prapa 30-25 pas tremujorit të parë. Harden hapi çerekun e dytë duke shënuar nëntë pikët e para dhe Nets nuk zvarritën më kurrë.

Netët kryesuan 63-56 në pjesën e parë. Wizards u tërhoq brenda katër në dunk të Lenit me pak më shumë se 8 minuta të mbetura në çerekun e tretë, por një vrapim 9-1 i shënuar nga kërcyesi i shkurtër i Harden rriti Nets 82-70.

Griffin shënoi pikët e tij të vetme të lojës në një dunk ngarje për të hapur çerekun e fundit ndërsa Nets zgjodhën avantazhin e tyre në 99-88.

“E dija që kur ndodhi do të ishte diçka, kështu që u përpoqa të mos shikoja nga pankina”, tha Griffin. “Por pastaj unë një farë vështrimi dhe pashë të gjithë në këmbë, kështu që ishte e vështirë të mos buzëqesha në atë situatë. Ndihej mirë që thjesht e nxora atë nga rruga. “

Në 15 minuta, Griffin shtoi gjithashtu dy kërcime dhe një bllokim.

“Ishte shumë mirë të kthehesha atje,” shtoi Griffin. “Unë ndjeva se ishte një fillim i mirë, por kam pak hapësirë ​​për t’u përmirësuar padyshim.”

Shikoni më shumë në rrjetet

Blake Griffin renditet si e mundshme, që pritet të bëjë debutimin e Nets të Dielën 43 të Kyrie Irving nuk mjaftojnë, Magic mundi Nets prapa 38 nga Gordon Gjashtë lojtarë me rekord të NBA shënojnë triple-dyfish të Mërkurën

Blake Griffin bëri debutimin, por ishte Irving, Harden ai që mundësoi Nets kalimin e Wizards fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu