MMA Javore

Khamzat Chimaev thotë se ai ka mbaruar; Udhëheqësi çeçen dhe Dana White thonë se ai nuk do të dalë në pension

Në harkun e 24 orëve, ylli në rritje i UFC-së Khamzat Chimaev tregoi se ai kishte mbaruar luftimet, por më pas u bisedua për të vazhduar nga udhëheqësi i diskutueshëm Çeçen Ramzan Kadyrov. Presidenti i UFC Dana White gjithashtu mbështeti këtë ndjenjë, duke i thënë MMA Junkie se Chimaev “nuk po lë”. Karriera e Chimaev në UFC ishte në një fillim të shkëlqyeshëm në vitin 2020. Luftëtari Çeçen tronditi tre fitore radhazi në tre muaj. Ai atëherë u planifikua të përballej me peshën e lehtë të peshave të lehta, Leon Edwards, një mundësi masive. Kjo luftë u prish sepse Edwards dhe Chimaev dolën pozitivë për COVID-19. UFC u përpoq ta riplanifikonte atë të paktën dy herë, por u prish në të dy rastet për shkak të luftimeve të vazhdueshme shëndetësore të Chimaev në shërimin e tij nga COVID-19. Të hënën, ai dukej se kishte vendosur që kishte mbaruar duke u përpjekur të kthehej në Tetëkëndësh. Ai shkroi në Instagram, “Unë dua të them faleminderit të gjithëve për mbështetjen në rrugën time në këtë sport. Unë mendoj se kam mbaruar. Po, e di që nuk e mbaja rripin, por kjo nuk është më fitore e rëndësishme në këtë jetë. Mund t’ju shqetësojë, por zemra dhe trupi im më tregojnë gjithçka “. Ky dukej se ishte fundi i tij. Pastaj, të martën, Kadyrov postoi një mesazh përmes llogarisë Visit Chechnya Instagram, në të cilin ai tha se fliste me Chimaev nga pensioni. Ai e nxiti luftëtarin të vazhdonte më tutje. “Miq, me siguri e keni dëgjuar tashmë lajmin për Khamzat Chimaev, i cili njoftoi largimin e tij nga UFC në llogarinë e tij. Duke mos besuar syve të mi, unë thirra dhe bisedova me Chimaev,” shkroi Kadyrov. “Khamzat tha se shërimi nga sëmundja është i ngadaltë dhe në një përpjekje për të qenë i sinqertë dhe i sinqertë me tifozët, ai vendosi të mos u japë atyre shpresë. Unë i thashë atij që T ALL GJITHA populli çeçen ishin të mërzitur nga ky lajm. Unë i kujtova Chimaev se të gjithë të rinjtë tanë, të cilët ai i frymëzon, po krijojnë shpresa të mëdha në fitoren e tij, por çfarë mund të them – MILIONA Tifozë në Rusi dhe Botë! Dhe nëse tifozët duhet të presin për kthimin e tij, atëherë të gjithë do të presim me padurim hyrjen e tij në tetëkëndësh me drithërim dhe durim. “Gjatë bisedës sonë, Chimaev kuptoi se sa e rëndësishme është karriera e tij për çdo çeçen dhe premtoi se do të bënte çdo përpjekje për t’u rikuperuar sa më shpejt të jetë e mundur. Në të ardhmen e afërt, ai do të fluturojë për në republikë, ku do të përfundojë një kurs rehabilitimi, do të mbajë një kamp stërvitor dhe do të fillojë trajnimin. Dhe kjo do të thotë që Khamzat nuk largohet, AI MUAJ DHE DO T BE RRESH TO deri në fund! “Zemra dhe trupi pëshpëritën” gjithçka! ” Kështu shkruajti Khamzat në Instagram. Por SHPIRTI Çeçen dhe vullneti për të fituar i thërrasin ‘Përpara!’ Prandaj, unë e di me siguri që Khamzat do të marrë rripin UFC dhe do të provojë se ai është më i miri nga më të mirët! ” Chimaev ende nuk ka komentuar që kur ai dhe postimet e Kadyrov u bënë publike. Presidenti i UFC, Dana White, megjithatë i tha MMA Junkie, “Kur (Chimaev) arriti (në selinë e UFC në Las Vegas), mjekët u kujdesën për të dhe e vendosën në prednizon, i cili është një steroid i keq . Pra, ai është në prednizon dhe supozohet se do ta marrë këtë gjë dhe do të qetësohet, relaksohet dhe do ta lerë veten të shërohet. Ai hyri dhe u trajnua sot, u ndje si i shkëlqyeshëm dhe u bë shumë emocional dhe i postuar (pensioni i tij). “Ai nuk duhet të stërvitet, por e dini, ky djalë është i egër. Ai dëshiron të luftojë si çdo fundjavë, dhe tani ai as nuk mund të stërvitet, kështu që ai thjesht u emocionua dhe e postoi atë, por ai nuk po e lë ”. Chimaev ishte planifikuar së fundmi për të luftuar Edwards më 13 mars. Kur ai nuk ishte fizikisht i aftë të stërvitej për këtë periudhë, Edwards u rezervua përsëri kundër Belal Muhamed për të njëjtën datë. Uncleshtë e paqartë se sa shpejt Chimaev mund të jetë në gjendje të kthehet në Tetëkëndësh. TRENDIM> Zhang Weili pritet të mbrojë rripin kundër Rose Namajunas në UFC 261 Dana White vlerëson Khamzat Chimaev: “Unë kurrë nuk kam parë diçka të tillë në jetën time” (Regjistrohuni në MMAWeekly.com në YouTube)Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu