Portland Trail Blazers janë në mes të një serie më të keqe sezonale me humbje me katër ndeshje dhe tani përballen me llojin e duhur të kundërshtarit për të ndihmuar në përfundimin e rrëshqitjes së tyre.

Portland do të shikojë për të mposhtur vizitën Charlotte Hornets për herë të shtatë radhazi kur ekipet takohen të hënën mbrëma. Edhe më e rëndësishme është që Trail Blazers kanë fituar 12 ndeshje të drejtpërdrejta në shtëpi kundër Charlotte, e cila është vetëm 6-24 me të gjitha kohërat kur vizitojnë Portland.

Trajneri i Trail Blazers Terry Stotts tingëllon si një trajner që nuk dëshiron një mundësi të mirë për t’u larguar.

“Ne kemi humbur katër me radhë dhe duhet të fitojmë kundër Charlotte”, tha Stotts, duke theksuar fjalën “nevojë”.

“Pra, i gjithë fokusi ynë është te Charlotte”.

Hornets do të arrijnë me një vrull të madh pas kapërcimit të një deficiti prej tetë pikësh me 1:13 për të luajtur të dielën në mbrëmje me 12-3 mbyllje për të postuar një fitore 127-126 ndaj Sacramento Kings.

“Ne luftojmë deri në sekondën e fundit. Ne fjalë për fjalë e bëjmë atë,” tha më pas trajneri i Hornets, James Borrego. “Ne gjetëm një mënyrë. Poshtë tre startuesve në rrugë, gjetëm një mënyrë për të fituar.”

Ndërkohë, Portland është kthyer në shtëpi pasi shkoi 0-3 në një udhëtim rrugor gjatë të cilit u shpartallua 132-100 nga Phoenix Suns përpara se të humbte ndaj Denver Nuggets (111-106) dhe Los Angeles Lakers.

Trail Blazers luftuan në mënyrë sulmuese kundër Lakers, dhe humbja 102-93 shënoi për herë të tretë gjatë gjithë sezonit që nuk arritën të shënonin 100 pikë.

Garda All-Star Damian Lillard shënoi 35 pikë në garë, dhe ai figura që klubi i tij duhet të dalë i zhurmshëm për tre ndeshjet e tij të fundit – të gjitha në shtëpi – para pushimit të All-Star.

“Ndihem sikur të gjithë po i shikojnë këto tre ndeshje sikur të duhet të shkojmë në pushim të fortë,” tha Lillard. “Për shkak të vargut me katër humbje, mendoj se mendja e të gjithëve do të përqendrohet në kujdesin për shtëpinë.”

Lillard shënoi 30 ose më shumë pikë tetë herë në shkurt dhe ka arritur të paktën 20 pikë në 21 nga 22 ndeshjet e tij të fundit.

Carmelo Anthony kryesoi 20 pikë gjashtë herë gjatë muajit por gjithashtu ka shënuar 10 ose më pak pikë në tre nga katër garat e kaluara.

Charlotte është 2-2 në një udhëtim rrugor me gjashtë ndeshje pas tubimit të saj të jashtëzakonshëm kundër Sacramento.

PJ Washington shënoi 42 pikët më të mira në karrierë dhe Malik Monk shndërroi një lojë prej tre pikësh me 1.4 sekonda të mbetura për t’i dhënë Hornets fitoren e pamundur.

“Në fund të lojës, ne duam topin në duart e tij,” tha Uashingtoni për Monk. “Ne e dimë që ai do të bëjë një lojë të shkëlqyeshme për ne. Ai ka qenë fitues i lojës më parë dhe nuk tregoi asnjë frikë nga ajo lojë. Ai u ngrit agresiv dhe ne u larguam nga këtu me një fitore.”

Uashingtoni ishte i shkëlqyer duke bërë 15 nga 23 përpjekje të shtëna, duke përfshirë 5 nga 8 përpjekje me 3 pikë. Ai gjithashtu kapi nëntë kërcime ndërsa luante në karrierë 42 minuta në një garë që Charlotte zvarriti me deri në 14 pikë.

“Unë thjesht u përpoqa të isha agresiv gjatë gjithë lojës,” tha Uashingtoni. “Unë gjuajta gjuajtje, e dija që mund t’i bëja ato. Dhe meritë për shokët e mi të skuadrës që më gjetën tërë ndeshjen. Jam shumë i lumtur që dolëm me fitoren. Ne ishim shumë të mëdhenj dhe thjesht u përpoqëm të luftonim në rrugën tonë përsëri në të “.

Hornets rrëzuan Kings pavarësisht se luanin pa startuesit Gordon Hayward (dorë), Cody Zeller (hip) dhe Devonte ‘Graham (kapaku i gjurit).

Hayward mund të kthehet pas një mungese me një lojë. Kështu mund të ishte edhe Zeller, i cili ka humbur dy ndeshjet e kaluara. Graham pritet të qëndrojë jashtë për herë të gjashtë radhazi.

– Media e nivelit të fushësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu