ORLEANET E RE (AP) – Eric Bledsoe mbylli një performancë prej 19 pikësh, 10 asistime me një shënjestër 3-pikësh në minutën e fundit, dhe New Orleans Pelicans mbajti për një fitore 120-116 ndaj Toronto Raptors të shtunën në mbrëmje.

Brandon Ingram shtoi 31 pikë, të kapur nga katër gjuajtje të lira në 13 sekondat e fundit për të vulosur fitoren. Zion Williamson shënoi 21 pikë, të theksuara nga një palë lëvizje rrotullimi makine në korsi për të ngritur mbajtës të majtë nga xhami.

Pelicans humbën një epërsi prej 12 pikësh në çerekun e katërt, duke qëndruar pak kohë prapa në katër minutat e fundit, por ishin në gjendje të rrëzoheshin në mbrojtje dhe t’i kufizonin Raptors në vetëm një pikë gjatë 2:47 të fundit.

“Gjëja që më pëlqen më shumë është qëndrueshmëria jonë”, tha trajneri i Pelicans Stan Van Gundy. ” Nuk është e lehtë të heqësh dorë nga një epërsi dyshifrore me (8:30) për të shkuar dhe më pas të largohesh. Shumë ekipe zhduken në atë pikë. “

Fred VanVleet shënoi 27 pikë dhe Chris Boucher shtoi 24 për Toronto. Pascal Siakam shënoi 10 pikë, por bëri faull me 8:30 të mbetura.

“Ai u përpoq, nuk kishte dyshim për këtë,” tha trajneri i Raptors Nick Nurse për Siakam. “Ai kishte disa lojëra të mira dhe disa lëvizje të mira atje, por përsëri ai padyshim u mundua.”

Pelicans kryesuan me rezultatin 101-89 kur Josh Hart bëri një gjuajtje të lirë menjëherë pasi Siakam ndërhyri jashtë.

Por Kyle Lowry u përgjigj shpejt me një 3, duke ndezur një vrapim 22-9 që përfundoi me 3 nga OG Anunoby, Powell dhe VanVleet për të rritur Toronto 111-110 me 3:16 për të shkuar.

Gjuajtjet e lira të Ingram barazuan atë në 113 me 1:08 të mbetur. Dhe pasi Toronto humbi topin jashtë kufijve, Bledsoe goditi krahun e tij kryesor të majtë 3 me 41.6 sekonda të mbetura.

“” Isha disi i mbyllur, “tha Beldsoe, duke theksuar se ai priste që Toronto të ekiponte dyfish Ingram dhe të linte dikë të hapur në perimetër. “Unë thjesht po përpiqesha të qëndroja i gatshëm dhe kur mora topin do ta gjuaja me besim.”

VanVleet shënoi 11 nga 21 pikët e tij në pjesën e parë gjatë shtatë minutave të fundit të periudhës së dytë për ta shtyrë Toronto-n përpara në fund të pjesës. Lowery shtoi një 3 nga 30 metra larg për të rritur Raptors 60-50 para një 3 nga Lonzo Ball dhe Steven Adams‘dunk putback e shkurtoi atë në 60-55 në pjesën e parë.

Edhe pse ata kanë humbur katër nga pesë ndeshjet e tyre të para, Raptors nuk dukeshin ende të prirur për të filluar panikun.

“Sapo të fillojmë të fitojmë disa ndeshje dhe të marrim shumë minuta – minuta të mira – së bashku si një ekip duke luajtur mbrojtje të fortë, duke marrë ndalesa, dhe duke vrapuar, dhe gjëra të tilla, e dini, do të kthehen në normalitet,” ‘Tha Siakam. “Unë thjesht mendoj se loja po përqendrohet në gjëra të vogla dhe vazhdon të bëhet më mirë si një ekip dhe një individ.”

KIPSHILLA

Raptors: Toronto shkoi 26 nga 27 në goditje të gabuara. … Raptors erdhën duke fituar pesë radhazi në New Orleans dhe tetë nga 10 takimet e mëparshme në përgjithësi, por janë përfshirë këtë sezon nga Pelicans. … Toronto mori 38 pikë nga stoli i tij, shumica e ardhur nga Boucher. … Lowry u thirr për një faull flagrant-1 në pjesën e dytë kur ai ra prapa ndërsa ruante Bledsoe në driblim, dhe ndërsa ishte i shtrirë në dysheme, arriti nëpër këmbët e Beldsoe ndërsa roja i Pelicans filloi të voziste. Bledsoe zbriti rrafsh me anën e tij të përparme.

Pelikanët: Adams dhe Ball shënuan secili nga 13 pikë dhe Adams shtoi nëntë kërcime. … Pelikanët tejkaluan Toronto me 51-39. … Pelicans tentoi 47 gjuajtje të lira, i dyti më i madhi në historinë e ekskluzivitetit, por humbi 11. … New Orleans u përmirësua në 2-0 në shtëpi. … Qendra rezervë e vitit të dytë Jaxson Hayes rrëmbeu tetë kërcime në 16 minuta dhe tërhoqi vlerësime nga trajneri i tij. “Ne morëm me të vërtetë energji shumë të mirë dhe minuta vërtet produktive nga Jaxson Hayes,” tha Van Gundy. “Ai ishte i jashtëzakonshëm.”

MEA CULPA

Van Gundy tha se nuk mund të luante Williamson aq sa dëshironte në minutat e fundit sepse ai kishte humbur një timeout kur ai kundërshtoi pa sukses një faull të thirrur kundër New Orleans në pjesën e dytë.

“Unë bëra një gabim të madh në lojë për të cilin ju të gjithë duhet të shkruani dhe të më kritikoni sepse do të tingëllohni sikur e dini me të vërtetë se çfarë po ndodh”, tha Van Gundy, duke theksuar se edhe pse ai mendonte se mund të fitonte sfidë, ishte shumë e rrezikshme për të rrezikuar atë që kishte lënë disa ndërprerje kohe. “Ne nuk duhet ta kishim sfiduar kurrë atë.”

Van Gundy shpjegoi se ai ndjente ndeshjet e diktuara duke hequr Williamson në favor të kishte katër lojtarë perimetër për të mbrojtur në minutat e fundit, duke shtuar, “” Ne nuk mund të merrnim një timeout për të (Williamson) përsëri në sulm. “

E RRADHES

Raptors: Host Boston të hënën përpara se të fillojë një udhëtim me katër lojëra në Phoenix dhe West Coast.

Pelikanët: Presidenti Indiana të hënën në të dytin nga katër ndeshjet e drejtpërdrejta në shtëpi.

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu