AUGUSTA, Ga. – Emoni Bates dhe Bronny James dolën për herë të parë dy vjet më parë në një ngjarje të Nike Elite Youth Basketball League në Indianapolis kur Bronny ishte 14 vjeç dhe Emoni 15. Bronny mori fitoren, ndërsa Emoni ra 43 pikë përpara një turme të mbushur me njerëz.

Raundi 2 u zhvillua të Mërkurën në mbrëmje me ekipin e Bates, Bates Fundamental, duke dalë në përpjekje për madhështi 73-72 në Nike Peach Jam.

Bronny 1, Emoni 1.

Takimi i dytë kishte një trajner të njohur të fytyrës në skaj të anës: Lebron Xhejms. Familja e basketbollit zbriti në një qytet të njohur për mbajtjen e turneut më të madh të golfit në botë, Masters. Ylli i Los Angeles Lakers ka qenë në qytet gjatë gjithë javës në Peach Jam duke stërvitur ekipin e djalit të tij dhe duke marrë ndeshje të tjera me perspektivë të lartë si DJ Wagner, Jalen Duren dhe Jaden Bradley.

Tifozët filluan të mbushin palestrën e pasme në Qendrën e Aktiviteteve të Riverview Park 90 minuta para njoftimit. Carmelo Anthony dhe zgjedhja potenciale e top pesëshe e NBA-së Jonathan Kuminga ishin ulur ne korridor. Disa skautë të NBA ishin të pranishëm për të parë një vështrim të parë të dy perspektivave kryesore të shkollës së mesme.

“Të qenit në Peach Jam na jep një parametër të fortë dhe një pikë referimi se ku janë në zhvillim këta lojtarë kryesorë, ku janë fizikisht dhe në cilin drejtim po shkojnë në lojën e tyre,” i tha Yahoo Sports një skaut i NBA.

Loja filloi e ngadaltë. James goditi goditjen e parë një minutë në, një kënd 3-tregues, pasi gozhdoi gjashtë treshe një natë më parë dhe përfundoi me 21 pikë. Bates u përpoq të gjente ndonjë ritëm në pjesën e parë, duke gjuajtur 1-për-8 dhe duke shënuar vetëm gjashtë pikë.

Bates, i cili është quajtur “Kevin tjetër Durant”, kërceu përsëri në pjesën e dytë, duke shënuar gjashtë pikë radhazi, duke mposhtur deficitin prej 12 pikësh. Ndeshja ishte një betejë mbrapa dhe me radhë me Bates Fundamental duke marrë një epërsi prej një pike pasi Bates goditi thellë 3 – me prapa. Pas goditjes së dytë, ai mbylli sytë me LeBron James, buzëqeshi dhe ngriti supet. James vetëm tundi kokën.

Bates përfundoi me 22 pikë (përfshirë katër tre-shënues) në fitore. Bronny James nuk gjuajti gjithashtu, duke përfunduar me tetë pikë në 22 minuta, por ai ishte një nga mbrojtësit më përçarës në fushë.

Bronny James në një ngjarje Nike EYBL këtë muaj.  (Me mirësjellje nga Jon Lopez / Jon Lopez Creative / Nike)

Bronny James në një ngjarje Nike EYBL këtë muaj. (Me mirësjellje nga Jon Lopez / Jon Lopez Creative / Nike)

“Bronny ka qenë një surprizë pozitive,” tha një skaut i NBA. “Ai më ka treguar se është më shumë se një mbiemër, ai mund të bëjë goditje dhe të trajtojë topin. Ai është shumë i qetë për dikë që është nën mikroskop ”.

LeBron James mbeti aktiv në stol dhe u angazhua në pengesa për një përvojë mësimore një herë në jetë për nëntë lojtarët e rinj në ekip.

“Justshtë thjesht një bekim të kesh një nga lojtarët më të mirë për të luajtur ndonjëherë ndeshjen të ulet në stol,” tha trajneri i Strive For Greatness, Edward Estavan, për Yahoo Sports. “Për të biseduar me këta fëmijë dhe për t’i stërvitur ata, unë tashmë mund të shoh ndikimin që ka pasur në ndeshjen e tyre individuale këtë javë.”

Bates fillimisht u angazhua në Michigan State por u largua nga detyra disa muaj më parë. Rekrutimi i James është i panjohur, por LeBron James ka përmendur se ai do të donte që djali i tij të luante për Mike Krzyzewski kështu që Duka fare mirë mund të ishte në përzierje, edhe pse ky është sezoni i fundit i trajnerit të Hall of Fame.

Çdo ngjarje bazë u anulua verën e kaluar për shkak të pandemisë COVID-19. Nuk kishte Peach Jam, NBPA Top 100 Camp ose Adidas Nations – të gjitha ngjarjet me kohë të madhe AAU me ndeshje të shkëlqyera. Tifozët e kufizuar të pranishëm panë një rivalitet të lulëzimit që shpresojmë të vazhdojë për vitet që vijnë.

Më shumë nga Yahoo Sports:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu