Sezoni 2020-21 NBA është pothuajse afër nesh, por Hot Take SZN është këtu, dhe në fund të një sezoni tjetër ngjarjesh do të shohim se sa afër diellit mund të fluturojmë dhe të qëndrojmë akoma më i fortë i këtyre pikëpamjeve.

Ekziston një rrugë e vetme për në grindjen e kampionatit Brooklyn Nets: Kevin Durant, i cili që atëherë nuk ka luajtur një lojë këputjen e tendinit të djathtë të Akilit në Lojën 5 i finaleve të NBA 2019, luan në formën e tij kulmore.

Por ekziston një forcë po aq dominuese që qëndron në rrugën e Brooklyn: Kimia. Shënojini fjalët e mia, rrjetat do të jenë ato Los Angeles Clippers të këtij sezoni, një pretendent u kthye në pretendent me anë të djegies së brendshme.

Kyrie Irving ka një doktoraturë në shkatërrimin e dhomave të zhveshjes. Gjatë katër viteve të fundit, ai ka duke pasur parasysh trajtimin e heshtur te shokët e ekipit të Cleveland Cavaliers, veteranët e ekskoruar dhe yjet në rritje njësoj para se të heqim dorë nga një premtim për të ri-nënshkruar me Boston Celtics dhe hodhi një numër të shokëve të tij aktualë nën autobus.

“Gshtë e çuditshme, për sa i përket disa prej pjesëve që na duhen në mënyrë që të jemi të suksesshëm në nivelin tjetër”, tha Irving në janar, dy javë para operacionit të tij në fund të sezonit. “Unë do të vazhdoj ta përsëris atë. Ne po bëjmë më të mirën që mundemi me djemtë që kemi në dhomën e zhveshjes tani dhe do të shqetësohemi për gjërat e tjera, për sa i përket lëvizjes së pjesëve dhe gjithçkaje tjetër, si një organizatë në verë. …

“Kolektivisht, ndjehem sikur kemi pjesë të shkëlqyera”, shtoi ai, “por është mjaft e çuditshme që na duhet një pjesë ose dy pjesë më shumë që do të plotësojnë veten time, KD, DJ, GT, Spence, Caris, dhe do të shohim se si që evoluon. ”

Kjo listë e rrjetave të perceptuara të Irving – Durant, DeAndre Jordan, Tempulli Garrett, Spencer Dinwiddie dhe Caris LeVert – la jashtë shtyllat rrotulluese Joe Harris, Taurean Prince dhe Jarrett Allen. Mosmendim apo jo, pika më e madhe e Irving zgjat. Brooklyn i ktheu të gjithë nga ajo bërthamë, përveç Temple, shokut të dashur të skuadrës, 28 minutat e natës në krah do të zëvendësohen nga ish-prerësi i ardhshëm Landry Shamet.

Kyrie Irving dhe Kevin Durant heqin vëmendjen nga Caris LeVert dhe pjesa tjetër e Brooklyn Nets.  (James Devaney / Getty Images)
Kyrie Irving dhe Kevin Durant heqin vëmendjen nga Caris LeVert dhe pjesa tjetër e Brooklyn Nets. (James Devaney / Getty Images)

Kjo nuk mund të jetë zgjidhja për atë që Irving e përshkroi si një mungesë “të ndritshme” të një pjese ose pjesësh për një pretendent të titullit. Ndoshta kjo është arsyeja pse Durant thuhet se ka diskutuan me James Harden mundësinë që Nets të tregtojë një paketë të shokëve të tij të skuadrës dhe të zgjedhë drafte për i zhgënjyer super ylli i Houston Rockets.

Durant e mohoi atë raport, por kjo është treguese e cirkut mediatik që e ndjek atë dhe Irving, i drejtë apo i padrejtë. Ata të dy kanë një histori të nxitjes së mosfunksionimit prapa skenave, vetëm për të ndëshkuar mediat për hedhjen dritë mbi atë mosfunksionim. Rasti në vijim: Pas një diskutimi të regjistruar në video spekulative të agjencisë falas në Fundjavën All-Star 2019, Durant më vonë e pranuar se nuk ishte “dema —”Irving pretendoi se ishte.

Unë nuk jam i besimit se dy super yje që ushqehen me histrionikët e NBA me përçmimin e tyre për të do të anulojnë njëri-tjetrin në një eksperiment kimi të vendosur në tregun më të madh mediatik të ligës, pavarësisht nga sa e ngushtë është miqësia e tyre. Argëtimi tashmë ka filluar, me Irving duke përjashtuar disponueshmërinë e tij të parë mediatike këtë sezon, duke i lënë shokët e tij të skuadrës të përgjigjen për të. Dhe drama në Brooklyn mund të mos jetë e kufizuar në ta.

Nets gjithashtu nënshkruan Jordaninë, ish-qendrën 32-vjeçare All-Star, me një kontratë të rëndë katërvjeçare, 40 milion dollarë në sezonin e jashtëm të vitit 2019, me sa duket si pjesë e përpjekjeve të rekrutimit për të vendosur miqtë e tij Durant dhe Irving. Ishte një lëvizje e çuditshme nga ana e personelit, duke marrë parasysh që Brooklyn tashmë kishte Allen – një mbrojtës 22 vjeçar, 22 vjeç, në kontratën e tij rishtar. Beteja e tyre për disa minuta mund të krijojë disa fërkime midis rojes më të re që udhëhoqi Nets në playoff dy vitet e fundit dhe yjeve veteranë që morën përsipër.

E njëjta gjë vlen edhe për LeVert dhe Dinwiddie. E para ka qenë një opsion kryesor në playoff dy vitet e fundit, duke përdorur më shumë se një të katërtën e zotërimeve të Brooklyn, kryesisht si krijues i zgjedhjeve. Roli i tij do të zvogëlohet rëndë përkrah dy super yjeve dominues të topit, dhe vlera e tij prej 31.6% në shënjestrat e shënuara sezonin e kaluar ngre pikëpyetje se sa vlerë ai sjell si një opsion terciar.

LeVert sapo ka filluar një zgjatje tre-vjeçare, 52 milion dollarë, por Dinwiddie – një tjetër lojtar që është mësuar ta ketë topin në duar – po hyn në një vit kontrate. Bazuar në përpjekjet e tij për të shndërruar marrëveshjen e tij aktuale në një mall financiar të tregtuar publikisht, është e sigurt të supozohet se Dinwiddie dëshiron të maksimizojë kontratën e tij të ardhshme. Edhe atij, gjithashtu, do t’i jepet një rol i zvogëluar si një 27-vjeçar që do të hyjë në vitet e tij më të mira të fitimit.

Nuk është ndryshe nga fërkimi natyror me të cilin u ballafaqua Boston pasi Jayson Tatum dhe Jaylen Brown çuan Celtics në finalet e Konferencës Lindore 2018, vetëm për të hequr prekjet kur Irving dhe Gordon Hayward u kthyen nga dëmtimi vitin e ardhshëm. Ndodh gjatë gjithë kohës, së fundmi me Clippers, të cilët shtuan Kawhi Leonard dhe Paul George në një listë që kishte një identitet të vendosur si një ekip playoff më komunal në rritje.

Tani pyesni veten: A janë super yjet Durant dhe Irving që prisni të kapërcejnë ndarjet e natyrshme të kimisë?

– – – – – – – –

Ben Rohrbach është një shkrimtar i stafit për Yahoo Sports. Keni një këshillë? Dërgoni me email në rohrbach_ben@yahoo.com ose ndiqeni atë në Twitter! Ndiqni @brohrbach.

Më shumë nxehtësi mund të besojmë në të vërtetë:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu