Sezoni 2020-21 NBA është pothuajse afër nesh, por Hot Take SZN është këtu, dhe në fund të një sezoni tjetër ngjarjesh do të shohim se sa afër diellit mund të fluturojmë dhe të qëndrojmë akoma më i fortë i këtyre pikëpamjeve.

Para dy herë mbretërim NBA MVP Giannis Antetokounmpo duke humbur një pjesë të lojërave rreth pushimit të All-Star dhe më parë pauza e sezonit të kaluar në mars, Milwaukee Bucks ishin 41-7, me ritmin për të fituar 70 ndeshje dhe brenda qëllimit të rekordit të ligës për fitoret e sezonit të rregullt. Bucks po shkatërronin skuadrat me një mesatare prej 11.1 pikë për 100 zotërime dhe një favorit të qartë për të fituar kampionatin.

Pastaj, goditja pandemike e koronavirusit. Shkroi gjurmën e ndrydhur të Antetokounmpo, por ishte më pak i sjellshëm ndaj vrullit që Milwaukee kishte arritur në rekordin më të mirë të NBA. Bucks u lehtësua në orarin e tetë ndeshjeve mbjellëse dhe doli me një rekord 3-5, ende mjaft i mirë për një ngrohje të raundit të parë me Orlando Magic të farës së tetë. Pastaj erdhi Miami Heat, i cili shpërtheu dyert Milwaukee në raundin e dytë.

Pra, cilët ishin Bucks të vërtetë? Dhe bën shtimi i Festa e Jrue ribërë identitetin e tyre?

Milwaukee mund të mbështetet në arsyetimin e integruar të Lëndimi i kaviljes së Antetokounmpo në ato gjysmëfinale të Konferencës Lindore, edhe nëse ai ka refuzuar ta përdorë atë. Bucks tashmë kishin humbur dy ndeshjet e para të serisë kur Antetokounmpo për herë të parë ndryshoi kyçin e këmbës së tij të djathtë në çerekun e parë të humbjes në Lojën 3. Ai e dëmtoi atë në çerekun e dytë të Lojërave 4 dhe humbi të gjithë fitoren e Miamit në Lojën 5, shpresat e tij për titull u shuan.

A janë ata ekipi që shpërtheu kundërshtarët me 16.1 pikë për 100 posedime në 1,763 minuta që Antetokounmpo luajti para pezullimit të sezonit të kaluar? Apo janë ata që postuan një vlerësim neto 3.5 playoff – ekuivalent me një skuadër të Utah Jazz të rrëzuar në raundin e parë – me Antetokounmpo në parket?

Superylli i Milwaukee Bucks, Giannis Antetokounmpo mund të bëhet një agjent i lirë në fund të sezonit.  (Stacy Revere / Getty Images)
Superylli i Milwaukee Bucks, Giannis Antetokounmpo mund të bëhet një agjent i lirë në fund të sezonit. (Stacy Revere / Getty Images)

Sa të mirë do të jenë Bucks këtë sezon?

E vërteta ka të ngjarë të qëndrojë diku në mes. Bucks u ndërtuan për sezonin e rregullt dhe muajt e parë të sezonit të kaluar ishin gati aq të mirë sa do të merreshin për Milwaukee – ose ndonjë ekip në histori. Shanset për të rikrijuar atë magji këtë sezon janë të pakta, dhe prodhuesit e mosmarrëveshjeve bien dakord, duke parashikuar përqindjen e tyre të fitores afër 68% sesa 82% që i bëri ata 53-12 të hynin në ndërprerjen e sezonit të kaluar.

Duket një përfundim i paramenduar që Bucks do të jenë më keq në sezonin e rregullt, dhe kjo mund të jetë ende mjaft e mirë për një pasardhës të lartë në Lindje. Pyetja është nëse ata janë një ekip më i mirë playoff. Për ta thënë butë, mospërputhjet e play-off-it të bashkë-yjeve Khris Middleton dhe Eric Bledsoe i kanë lejuar kundërshtarët të skemojnë vetëm kundër Antetokounmpo, kështu që Milwaukee ende nuk ka zhbllokuar një dimension tjetër në playoff.

Loja e vetë Antetokounmpo është mjaft një-dimensionale. Çfarë dimensioni është, por 80% e shportave të tij të bëra sezonin e kaluar erdhën në bojë. Ekipet janë të lumtura që e lëshojnë atë në perimetër, ku ai gjuajti nën-30% në tre-pikëshin e pushimit. Dhe kur ekipet janë më pak të kujdesshëm ndaj Middleton ose Bledsoe, gjithashtu, kjo bllokon bojën për Antetokounmpo. Isshtë një recetë për një ofendim të përzgjedhur playoff, dhe ata u gatuan.

Mangësitë e Bledsoe shpesh çuan që Hill të bashkohej me formacionin e kohes së ngushtë të Milwaukee dhe Holiday i zëvendëson të dy, me sa duket si një opsion i dytë ose i tretë më i besueshëm ndaj Antetokounmpo dhe Middleton vonë në ndeshjet e ngushta. Asnjë nga nënshkrimet e agjentit të lirë të menaxherit të përgjithshëm të Bucks Jon Horst – DJ Augustin, Bobby Portis, Torrey Craig dhe Bryn Forbes – nuk mund të llogaritet në tufë. Ka një arsye në të cilën Horst ndoqi krahun e lojërave Bogdan Bogdanovic një marrëveshje për nënshkrimin dhe tregtinë, por që ra në një goditje për rotacionin e tyre playoff.

Bucks investuan të ardhmen e tyre – tre zgjedhje të raundit të parë dhe dy swap swap, së bashku me Bledsoe dhe Hill – në Holiday, i cili në letër përfaqëson një azhurnim në pozicionin e rojes së pikës. Ai gjithashtu po hyn në sezonin e tij të 12-të në NBA, në veri të 30 vjeç, me një histori dëmtimesh që ka pretenduar ekuivalentin e 15 ose më shumë ndeshjeve në gjashtë nga shtatë vitet e fundit. Ky është një bast i madh për një lojtar që nuk ka qenë All-Star që nga viti 2013.

Që nga çalimi i tre ndeshjeve të një raundi të parë në duart e Golden State Warriors në 2015, Holiday ka luajtur nëntë ndeshje playoff, të gjitha në 2018. Ai ishte i shkëlqyeshëm në raundin e parë të New Orleans Pelicans të Portland Trail Blazers, mesatarisht 27.6 pikë (në ndarje gjuajtjesh 57/35/71), 6.7 asistime dhe katër kërcime ndërsa luanin mbrojtje bllokimi përballë Damian Lillard dhe CJ McCollum. Ai ishte më pak efektiv në humbjen e tyre në pesë raunde të raundit të dytë ndaj Warriors, mesatarisht 20-7-6 në ndarjet 47/30/69.

Kjo ende përsërit prodhimin e kombinuar të Bledsoe dhe Hill kundër Miami (22-9-7 më 39/28/74 ndahet), por Bucks qëndrojnë të varur nga Pat Connaughton dhe Donte DiVincenzo në krah. Wesley Matthews, i cili filloi në sulm të vogël për Milwaukee, u nis për në Los Angeles Lakers në agjensi falas.

Bucks gjithashtu la të lirë Ersan Ilyasova dhe humbi shokun veteran Marvin Williams në pension, duke e vendosur shtrirjen përpara mbi një Portis të paprovuar. Dalja nga agjencia e lirë e Robin Lopez la një boshllëk të qendrës rezervë prapa vëllait të tij binjak Brook, i cili në moshën 32 vjeç sezonin e kaluar nuk ishte ndarësi i dyshemesë që kishte qenë një vit më parë.

E gjitha lë Milwaukee të cekët përtej një ylli triumvirati të Antetokounmpo, Middleton dhe Holiday. Dy të fundit nuk e kanë provuar veten si opsionet e dyta në një pretendent të vërtetë për kampionatin, të gjitha këto mund të mos kenë rëndësi nëse gjuajtja e Antetokounmpo përmirësohet mjaftueshëm për të zhbllokuar edhe një dimension tjetër të dominimit të tij. Kjo po kërkon shumë nga një lojtar i cili tashmë mbart një ngarkesë masive në të dy skajet e dyshemesë.

Më në fund, ekziston çështja e kontratës së Antetokounmpo. Ai po hyn në vitin e fundit të marrëveshjes së tij dhe ka kohë deri në 21 dhjetor për të nënshkruar një zgjatje. I pyetur në kampin e trajnimit për vendimin e tij të ardhshëm për një marrëveshje afatgjatë, u tha ai gazetarëve, “Tani për tani, unë nuk jam përqendruar në këtë. Thjesht po përpiqem të përqendrohem te vetja ime ”. Mos përgjigjet do të çojnë në më shumë pyetje nëse oferta qëndron e nënshkruar, dhe kjo mund të krijojë një barrë të shtuar për të dhe ekipin e tij.

Historia nuk ka qenë e mirë me super yjet me një këmbë jashtë derës, ose me ata që besimi te skuadra e tyre po zbehet. Sapo batica fillon t’i kthehet në playoff, ata lahen. Gjithçka duhet të shkojë siç duhet që Bucks të tejkalojnë atë që kanë në dy sezonet e fundit, dhe shumë më tepër mund të shkojnë keq.

– – – – – – – –

Ben Rohrbach është një shkrimtar i stafit për Yahoo Sports. Keni një këshillë? Dërgoni me email në rohrbach_ben@yahoo.com ose ndiqeni atë në Twitter! Ndiqni @brohrbach

Më shumë nga Yahoo Sports:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu