Sprint për një nga farat më të mira në Konferencën Lindore është zyrtarisht në.

Milwaukee Bucks përfshiu një mini-seri me Brooklyn Nets me një fitore 124-118 të martën mbrëma në Fiserv Forum, duke u dhënë atyre barazimin kokë më kokë dhe duke u tërhequr brenda një loje në kolonën e humbjeve të Nets.

Giannis Antetokounmpo shënoi 36 pikë, dy të fundit që vijnë nga gjuajtjet e lira të tufës me 51.9 sekonda të mbetura. Ai gjithashtu kishte 12 kërcime. Festa e Jrue kishte 23 pikë, 10 asistime dhe tetë kërcime dhe Khris Middleton kishte 23 pikë.

Bucks (41-24) arritën një vend në playoff në fitoren e tretë radhazi ndërsa dërguan Nets (43-23) në humbjen e tretë radhazi. Justshtë vetëm hera e dytë këtë sezon që Nets kanë humbur aq shumë me radhë.

Kyrie Irving (38 pikë) dhe Kevin Durant (32) udhëhoqi Nets në mënyrë sulmuese.

Bucks & # 39;  Giannis Antetokounmpo fluturon përtej Nets & # 39;  Blake Griffin (2) gjatë pjesës së dytë.

Giannis Antetokounmpo i Bucks kalon tej mase Blake Griffin (2) të Nets gjatë pjesës së dytë.

Milwaukee gjithashtu zotëron barazimin kokë më kokë me Konferencën Lindore që udhëheq Filadelfia 76ers (44-21), të cilët ishin boshe. Bucks kanë shkuar 5-1 kundër dy ekipeve më të mira të konferencës.

Bucks kanë qenë kryesisht një kalë ndjekës për Nets dhe 76ers në vendin Nr 3 gjatë gjithë sezonit dhe nëse ata qëndrojnë në atë pozitë, ata mund të duhet të luajnë 76ers dhe Nets në seri radhazi të playoffit për të arritur në Finalet e NBA.

Nëse ata mund të kalojnë njërën prej tyre në 12 ditët e fundit të sezonit, kjo i përgatit ata për një raund hapës kundër një kundërshtari play-in dhe shmang Brooklyn ose Philadelphia deri në Finalet e Konferencës Lindore.

Tani, Bucks kanë qëndruar të qëndrueshëm në mesazhet e tyre në lidhje me garën e parë, pasi e dinë që nuk garanton asgjë përtej gjykatës vendase. Sidoqoftë, ata kanë dashur të sigurohen se janë duke luajtur më së miri, në fillim të sezonit pas. Hyrja në shtrirjen e shtëpisë me fitore radhazi ndaj Nets është një shenjë pozitive.

Bucks pret Wizards të nxehtë të Uashingtonit të Mërkurën në mbrëmje dhe Nets fluturojnë për në Dallas për të vazhduar udhëtimin e tyre rrugor me pesë ndeshje.

BAZA: Spikeri televiziv Play-by-Play njofton pensionin pas 35 vjetësh

K COSHILLI MILWAUKEE: Miraton marrëveshjen prej $ 750K me lojtarin e NBA në procesin e sjelljes së pahijshme të policisë

N DE thellësi: A ka humbur shumë ndeshje LeBron për t’u konsideruar për MVP?

Për ndeshjen e dytë radhazi Milwaukee u drejtua nga tre yjet e saj, por ishte Donte DiVincenzo dhe Bryn Forbes i cili e nisi ekipin në një ndeshje vendimtare 20-3 në çerekun e katërt.

Brooklyn kishte ndërtuar një epërsi 103-97 para se dy rojet të shënonin shtatë pikë të drejta. Kjo e largoi Milwaukee dhe vrapoi dhe “tre të mëdhenjtë” shtuan 11 pikët e ardhshme të kësaj rresht përpara se DiVincenzo ta kapte me një shportë për t’i dhënë epërsinë Bucks 117-106 me 4:28 të mbetur në lojë.

Bucks kishin nevojë për pothuajse të gjithë marzhin, gjithashtu, pasi Nets do ta shkurtonin atë në 122-118 në dy gjuajtje të lira nga Irving me 1:02 të mbetur. Por Antetokounmpo bëri një palë gjuajtje të lira pasi u faullua me dashje nga Griffin, duke e bërë atë 124-118, dhe më pas Holiday zgjodhi xhepin e Irving për ta kapur atë.

DiVincenzo përfundoi me 10 pikë dhe 15 kërcime ndërsa Forbes shënoi 14 pikë dhe goditi katër nga shtatë tre pikëshin e tij. Brook Lopez shtoi tetë pikë.

Bucks ndërtuan paksa në një avantazh të tetë pikëve në pjesën e parë të epërsisë 78-68 në shënimin 6:56 falë pesë pikëve të shpejta nga Lopez dhe Holiday. Por më pas Durant dhe Irving morën kontrollin e sulmit, pasi çifti shënoi 21 pikë të Nets drejt për rreth 5½ minuta për të rrokullisur tabelën e rezultateve. Një trepikësh Durant fshiu plotësisht epërsinë dyshifrore duke i dhënë Nets epërsinë 89-88 me 54 sekonda të mbetura dhe një treshe Irving i rriti ata me rezultatin 92-90. Një palë gjuajtje të lira Blake Griffin me dy sekonda të mbetura i dha Nets një avantazh 94-92 duke kaluar në çerekun e katërt.

Milwaukee kaloi në epërsi 66-58 në pushim jo vetëm sepse Antetokounmpo shënoi 21 pikë, por sepse Bucks gjithashtu ishin në gjendje të kalonin në epërsi 48-44 në epërsi 54-52 kur ai ishte jashtë parkut pasi u fishkëllye për të tretin faull me pak më pak se tetë minuta të mbetura në gjysmë.

Faulli u tërhoq nga Durant, dhe ishte faulli i dytë sulmues i çerekut mbi Antetokounmpo. Por Middleton dhe Forbes shënuan të 10 pikët në atë pjesë.

Holiday shënoi 15 pikë në pjesën e parë dhe Forbes kishte 11, dhe Bucks shënuan tetë pikë nga shtatë xhiro të Brooklyn.

Durant kishte 17 në pjesën e parë për Nets dhe ai u pasua nga Irving me 14.

Bucks kryesuan për pjesën më të madhe të pjesës pasi Nets kaluan në epërsi të hershme 9-4 ndërsa Antetokounmpo shënoi me 10-0 me një lojë me tre pikë dhe tre pikë. Pesë pikë do të ishin më së shumti që Bucks do të kryesonte në çerekun e parë, por ato kurrë nuk zvarritën pasi u drejtuan në epërsinë e dytë, 34-33.

Mike James i dha Brooklyn një shkëndijë nga pankina, megjithatë, dhe shënoi shtatë pikë në vetëm nën tre minuta për të ndihmuar Nets të kalonin në avantazh 42-39 në fillim të çerekut të dytë. Durant ndoqi me gjashtë pikë të tijat dhe më pas barazoi faullin ndaj Antetokounmpo, i cili me sa duket ndryshoi momentin derisa Middleton dhe Forbes u nxehën.

Antetokounmpo u kthye në fushë me pak më pak se pesë minuta për të kaluar në gjysmë, por ishte stoli që kontribuoi me shtatë pikë në një vrapim mbyllës 12-6 që në një moment i rriti Bucks, 66-56.

Ky artikull fillimisht u shfaq në Milwaukee Journal Sentinel: Bucks mblidhen në vendin e playoffit të NBA, duke fshirë mini-seri me NetsSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu