Ndërsa dhuna pushtoi kryeqytetin amerikan në Wed., 6 Jan ndërsa mbështetësit e Donald Trump sulmuan Kongresin ndërsa po përgatiteshin të certifikonin fitoren e Presidentit të Zgjedhur Joe Biden, një palë Boston Celtics shprehën shqetësimet e tyre në lidhje me mënyrën se si dita e zezë po trajtohej nga autoritetet në vendngjarje.

Legjenda e Celtic Bill Russell, njeriu i madh në Sallën e Famës i cili bëri mbase po aq shenjë duke luftuar së bashku me të nderuarit Martin Luther King Jr. dhe John Lewis për të drejtat civile në vitet 1960 ashtu si ai duke luajtur basketboll, postoi një cicërimë duke dënuar ngjarjet në Uashington DC, ashtu si Celtic aktual Jayson Tatum.

Pas një vere protestash mbi dhunën e policisë që shpesh shpërthente në përplasje me policinë, Russell pyeti pse përdorimi agresiv i forcës nuk gjendej askund kur mbështetësit e Trump sulmuan dhomat e Senatit.

“Sa kohë do të duhej për të vendosur Gardën Kombëtare nëse ata ishin të zinj dhe sa do të kishin vdekur? Kjo NUK është Amerikë! Një President i ulur e bëri këtë [Donald Trump] Frikacak & po që është një flamur i Konfederatës jashtë dhomës së Senatit. ”

“Si nuk e dinin se do të ndodhte?” ai shtoi.

Tatum shprehu një ndjenjë të ngjashme, duke thënë se ishte një “turp i mallkuar” pasi ribotoi një imazh të reagimit të policisë ndaj protestave të Jetave të Zeza.

Të dy Celtics ndanë një ndjenjë shqetësimi të rëndë pas ngjarjeve ditore në Uashington – një ndjenjë e ndarë nga shumë.

Të ngjashme

Walker, Langford, Green mbetet jashtë vs Heat; E zgjuar, e dyshimtë Teega

Celtics përballen me Heat në rrugë në revansh të Finales së Lindjes 2020

Nxehtësia ndaj Celtics: Parashikimi, përhapja e pikëve, shanset, mbi / nën, zgjedhjet e basteve 1/6

Celtics vs Heat: Transmetim i drejtpërdrejtë, mënyra e shikimit, kanal televiziv, koha e fillimit 1/6

Listë

Në këtë ditë: Garda e Celtic Courtney Lee tregtoi; Cecil Hankins lindurSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu