Boston Celtics, Humbësit e nëntë prej 14 ndeshjeve të tyre të kaluara dhe të ulur në .500, do të kërkojnë të kthehen në rrugën e duhur kur të vizitojnë Dallas Mavericks të martën.

Hapi i fundit i gabuar i Bostonit erdhi në modë epike, me një epërsi të humbur prej 24 pikësh në gjysmën e dytë të një ndërprerje 120-115 të orëve shtesë ndaj nikoqirit New Orleans Pelicans te dielen.

“Më dhemb. Ai u trondit”, tha trajneri i Celtics Brad Stevens. “(Praktika e së hënës) kishte të bënte me aftësinë për ta lënë atë pas vetes dhe për të mësuar prej saj, për të mësuar nga ajo që duhet të bëjmë më mirë në atë moment dhe mendoj se do të bëjmë më mirë në atë moment.”

Kemba Walker ndoqi një performancë më të mirë sezonale, me 28 pikë, në fitoren e Boston 121-109 ndaj Atlanta Hawks të Premten me një shfaqje katastrofike të gjuajtjeve dy ditë më vonë. Ai shkoi 5 nga 21 nga dyshemeja, duke përfshirë 1 nga 12 nga distanca prej 3 pikësh.

“Kur kohët bëhen të vështira, unë nuk jam tipi që të vë kokën poshtë dhe të zhgënjehem për këtë,” tha Walker të hënën. “Sapo duhet të vazhdoj të punoj shumë dhe koha ime do të vijë.”

Walker shpreson të rikthehet të martën kur të bashkohet Jayson Tatum dhe Jaylen Brown në gjykatë. Walker shënoi 32 pikë dhe u kombinua me Brown dhe Tatum për të shënuar 82 në fitoren e Boston 109-103 në Dallas në takimin e fundit të ekipeve më 18 dhjetor 2019.

Tatum ka një mesatare prej 26 pikësh për ekipin më të mirë për ndeshje, me Brown vetëm një fraksion më të ulët në 25,5.

Ka një rënie të ndjeshme në prodhim nga atje, dhe kjo merr në konsideratë përpjekjet e Walker-it për të kaluar rrugën e tij pas efekteve të mbetura të operacionit jashtë gju të gjurit.

Ndërsa Boston nuk ishte në gjendje të mbante një epërsi të konsiderueshme në ndeshjen e tij të fundit, Dallas nuk kishte çështje të tilla të hënën. Mavericks, të cilët po luanin për herë të parë që nga Dita e Shën Valentinit, shënuan 20 nga 25 pikët e para të konkursit dhe çuan tela në tela në një fitore 102-92 ndaj Memphis Grizzlies të ftuar.

Tim Hardaway Jr drenazhoi 7 nga 11 përpjekjet për 3 pikë për të theksuar performancën e tij prej 29 pikësh jashtë stolit. Hardaway bëri 9 nga 14 gjuajtje nga dyshemeja, një përmirësim i dukshëm pasi fundosi gjithsej 7 nga 20 përpjekje në dy garat e tij të mëparshme së bashku.

“Kur shoh një ose dy të hyjnë brenda, është pothuajse një oqean për mua. Loja thjesht vjen natyrshëm,” tha Hardaway. “Unë thjesht krenohem me të vërtetën që jam një nga gjuajtësit tanë më të mirë, dhe kur kontrolloj lojën, unë thjesht dua të jem ajo xixëllonja për ekipin në çfarëdo mënyre, forme apo forme që mundem dhe sigurohu që ta sjell atë qëndrim.”

Luka Doncic mblodhi 21 pikë, shtatë kërcime dhe pesë asistime ndërsa Dallas kapi fitoren e pestë në gjashtë ndeshje.

Doncic shënoi 34 pikë në pengesën 116-106 të Mavericks në Boston më 11 nëntor 2019. Kristaps Porzingis udhëhoqi Dallasin me 23 pikë dhe 13 kërcime në repas një muaj më vonë.

Porzingis, megjithatë, u zhvillua në ndeshjen e së hënës për shkak të ngurtësisë së mesit. Nuk dihej nëse ai do të ishte në gjykatë të martën kundër Boston.

– Media e nivelit të fushësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu