Pavarësisht nga loja e nivelit të lartë nga të dy ekipet në një nga lojërat më të mira të sezonit 2020-21 NBA, Boston Celtics dhe Miami Heat ishin, siç ishim të gjithë ne, të prekur thellë nga ditët kur ngjarjet u drejtuan në konkursin e tyre më 6 janar në arenën e shtëpisë së Heat.

Ata mbase gjetën strehë nga stuhia që ishte trazirat në Uashington DC ndërsa mbështetësit pro-Trump u përpoqën të parandalonin transferimin paqësor të pushtetit për herë të parë në historinë e SHBA, duke zgjedhur të luanin përkundër trazirës historike, lëshimin e një deklarate të përbashkët para ndeshjes. Pasojat e zymta të ngjarjeve të ditës e ngopën lojën, me të dy ekipet duke folur për të para dhe pas ndeshjes, duke marrë gjunjë në shenjë solidariteti përpara marrjes në pyetje.

Sapo topi ishte në ajër, të dy Heat dhe Celtics hodhën gjithçka në të, duke na transportuar përsëri në finalet e Lindjes sikur kjo të ishte vetëm një lojë 7 e vonuar shumë.

Sidoqoftë, në këtë lojë, vrulli favorizoi Celtics si krahët e tyre të dy yjeve Jaylen Brown dhe Jayson Tatum mundësoi ekipin në majën e një fitoreje të vulosur nga heroikat e vonë të rishtarit Payton Pritchard, i patrazuar nga momenti.

Ishte, pasi basketbolli është shpesh për shumë prej nesh në një nivel më diskret, qetësia në syrin e stuhisë për atë mbrëmje. Qetësohuni përpara punës së vështirë për të rikthyer së bashku ngjarjet e shkatërruara të ditës në diçka që i ngjan normalitetit përsëri, që qëndron përpara për të gjithë ne.

Boston arriti fitoren e tyre 107 – 105 me 27 pikë dhe 5 kërcime nga Tatum, dhe 21 pikë, 12 borde dhe 5 asistime nga Brown, me qendrën Daniel Theis që shënoi 13 pikë dhe 5 kërcime gjithashtu.

Pritchard mund të ketë arritur vetëm 6 pikë, po aq borde dhe 4 asistime në 20 minutat e tij të lojës, por fituesi i tij i dytë i fundit i ndeshjes ishte një për moshat në ndeshjen e nëntë të karrierës së tij të re.

Të ngjashme

Në këtë ditë: Antoine Walker shkon për karrierë 49; Dita, lindi Daniels

Heat, Celtics lëshojnë deklaratë të përbashkët mbi dhunën DC përpara ndeshjes

Brad Stevens ndan mendimet për trazirat DC përpara anim me Heat

Celtics Bill Russell, Jayson Tatum reagojnë ndaj dhunës në Washington DCSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu