Pavarësisht nga një fitore elastike të Premten, Boston Celtics nuk kanë dalë akoma nga pyjet. Skuadra kërkon rreshtin e saj të parë të fitoreve në më shumë se një muaj kur pret Magjistarët e Uashingtonit të dielën në mbrëmje.

Celtics ishin fitues 118-112 ndaj Pacientët Indiana koha e fundit jashtë – një lojë në të cilën ata zvarritën me 14 më pak se pesë minuta brenda. Fitorja këputi një seri humbjesh me tre ndeshje dhe ishte vetëm e katërta e Bostonit në 12 daljet e saj të fundit.

“Goodshtë mirë të marrësh një fitore në një ditë që përfundon në ‘Y’ tani,” tha trajneri Brad Stevens pas ndeshjes.

Funk i fundit i Celtics pa ekipin që rrëshqiti poshtë .500 dhe përkohësisht jashtë playoffit në Konferencën Lindore. Një fitore e Dielë madje do të shënonte rekordin e saj dhe do të përfaqësonte një masë hakmarrje pasi Boston ra 104-91 në Uashington më 14 Shkurt.

Kjo fitore nisi shtrirjen e shtatë fitoreve në tetë ndeshje për Wizards. Uashingtoni mundi Minnesota Timberwolves 128-112 në shtëpi të Shtunën në mbrëmje.

“Do të thotë shumë”, tha ylli i Wizards Bradley Beal të suksesit të fundit të ekipit. “Bigshtë e madhe për të gjithë. Bigshtë e madhe për besimin tonë që ecën përpara. Ne e dimë që orari ynë bëhet i vështirë. Në të njëjtën kohë, ne ende e dimë se nuk kemi bërë shumë. Nuk kemi bërë asgjë. Kjo është ajo që unë vazhdimisht u them djemve tanë .

“Ne kemi akoma shumë punë që duhet të bëjmë – gjëra në të cilat duhet të bëhemi më mirë dhe t’i pastrojmë – dhe na duhet ende të fitojmë më shumë lojëra. Ky është qëllimi përfundimtar.”

Takimi i së dielës do të jetë i treti i fundit midis klubeve këtë sezon. Celtics ishin fitues 116-107 në shtëpi më 8 janar.

Ka qenë që nga 24-25 Janar që Boston ka fituar ndeshje radhazi. Me All-Stars Jayson Tatum (nëntë pikë në 4-të-18 të shtënat) dhe Jaylen Brown (15 pikë, 5-nga-12 të shtënat) secili duke luftuar kundër Pacers të Premten, Kemba Walker rriti me 32 pikë një sezon të lartë për t’i dhënë ekipit një arsye shumë të nevojshme për të festuar.

“Ne duhet ta mbajmë atë së bashku”, tha Walker duke duruar shtrirjen e vështirë. “Ne nuk mund ta lëmë askënd të shkojë në ndonjë drejtim tjetër. … Gjërat mund të mos shkojnë aq mirë sa do të donim për momentin, por gjërat mund të ndryshojnë me të vërtetë të shpejtë, kështu që e vetmja mënyrë se si të dilni nga betejat është duke e bërë atë së bashku “.

Celtics morën më tej kontributet kryesore nga Jeff Teague (14 pikë) dhe Robert Williams III (14 pikë, 11 kërcime) jashtë stolit. Prodhimi i Teague ishte veçanërisht i dukshëm pas një vargu lojërash që nuk bëra më parë gjatë javës.

Për Magjistarët, ishin të dyshuarit e zakonshëm në punë në fitoren e së Shtunës ndaj Timberwolves. Beal shënoi 34 pikë, dhe Russell Westbrook e përkrahu atë me një triple-dyfish me 19 pikë, 14 kërcime, 12 asistime – i 10-ti i tij i sezonit, duke vendosur një rekord ekskluziviteti.

Davis Bertans gjithashtu shënoi 19 pikë pasi humbi garën e mëparshme të ekipit me një dëmtim në gju. Rojtari rezervë Raul Neto pësoi një kontuzion të gjurit në të majtë gjatë ndeshjes dhe nuk u kthye.

– Media e nivelit të fushësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu