Një anëtar i stafit të Staples Center me një maskë pastron dyshemenë para një ndeshje basketbolli para-sezonit të NBA midis Los Angeles Clippers dhe Los Angeles Lakers në Los Angeles, të Dielën, 13 Dhjetor 2020. NBA shpreson të fillojë sezonin e rregullt në Dhjetor 22, nën pandemi.  (Foto AP / Kyusung Gong)
Një anëtar i stafit të Staples Center pastron gjykatën përpara një loje para-sezonale midis Clippers dhe Lakers më 13 dhjetor. (Kyusung Gong / Associated Press)

Që kur filloi sezoni i basketbollit kolegj në nëntor, jeta e Stu Jackson është rrotulluar rreth një tabele Google Doc dhe Excel në të cilën Konferenca e Lindjes së Madhe azhurnon orarin e tij master. Redaktimet ditore janë bërë rutinë, rezultat i shtyrjeve të lidhura me pandeminë.

Vetëm javën e kaluar Jackson, komisioneri i asociuar ekzekutiv që mbikëqyr basketbollin e burrave në një konferencë, universitetet e së cilës luajnë në 11 juridiksione qeveritare, pas 11 grupeve të ndryshme të rregulloreve lokale COVID-19, kaloi një ditë të tërë duke planifikuar 12 ndeshje për Janar dhe Shkurt.

“Sado të çmendur siç kanë qenë gjërat, ne kemi luajtur 78% të ndeshjeve tona,” tha Jackson. “Marrja e një C-plus në këtë mjedis nuk është e keqe.”

Logjistika sfiduese nuk është asgjë e re për Jackson, i cili mbikëqyri caktimin e NBA si pjesë e 13 viteve të tij të punës brenda selisë së kampionatit në New York. Verën e kaluar ai pa nga larg, i impresionuar si NBA vendosi atë që ai e quajti “standardin e artë” për të luajtur në mes të një pandemie kur ajo ringjalli dhe përfundoi sezonin e saj pranë Orlando, Fla., brenda një “flluske” të vetme.

Dy muaj pasi Lakers lanë një arenë kryesisht të zbrazët Disney World Kampionë të NBA-së, megjithatë, sezoni i ri që fillon të martën përbën jo më pak një sfidë të frikshme – zhvesh kampionatin drejt diçka që i afrohet normalitetit. Do të ketë udhëtime rrugore, lojëra në tregjet shtëpiake dhe liri për të jetuar pranë familjes dhe miqve.

Përmbushja e flluskës mund të ndihmojë vetëm aq shumë kur NBA nuk po funksionon më brenda një, tha Jackson.

“Ata do të përjetojnë atë që ne jemi duke përjetuar në steroid”, tha Jackson. “Unë fola me një ish kolegun tim në NBA vetëm një ditë më parë dhe komenti im për të ishte: ‘Mbërthehu vetë’.”

Plani i NBA ka funksionuar deri më tani. Megjithëse 48 nga 546 lojtarë rezultuan pozitivë për koronavirusin kur u kthyen në kampin e trajnimit, dhe një pjesë e vogël e ekipeve ndaluan shkurtimisht stërvitjet për shkak të infeksioneve, lojërat e para-sezonit janë luajtur pa ndërprerje që nga 11 dhjetori.

Një ekzekutiv i ekipit përshkroi një konflikt të vogël midis kolegëve të tij në lidhje me faktin nëse luajtja e lojërave pavarësisht numrit në rritje të infeksioneve në të gjithë vendin është vendimi i duhur, duke përmendur përgatitjen e NBA. Ekipeve u janë lëshuar gati 160 faqe protokolle shëndetësore dhe sigurie këtë muaj.

E megjithatë, ekzekutivi tha, “a mendoj se të 72 do të luhen për çdo skuadër? Jo ”

“Kur shkuam në Orlando, pritja jonë ishte që të ishte e mundur që të kishim raste dhe se do të duhej t’i menaxhonim ato dhe padyshim që ishte aq i suksesshëm sa mund të kishim ëndërruar”, tha David Weiss, nënkryetari i lartë i NBA i lojtari ka rendesi. “Tani pritja jonë është që do të kemi raste dhe do të duhet të menaxhojmë ato, veçanërisht duke pasur parasysh sfondin e vendit.

“Por ne kemi punuar ngushtë me shoqatën e lojtarëve dhe mjekët tanë për të gjetur një mënyrë që ne mendojmë se është e sigurt për ta bërë këtë dhe e përshtatshme për ta bërë këtë. Kjo është arsyeja pse ne po përpiqemi ta bëjmë atë. ”

NFL, me lista aktive më shumë se tre herë më të mëdha se NBA, ka luajtur sezonin e saj të plotë edhe nëse disa ndeshje kanë kërkuar shtyrje të shumëfishta. Por oraret e futbollit kanë pushime më të gjata midis ndeshjeve, dhe ekipet vizituese rrallë janë larg shtëpisë për shumë kohë.

Ekipet e NBA do të luajnë rregullisht katër herë çdo javë. Një udhëtim rrugor i Lakers në janar do të arrijë në shtatë qytete. Lidhja u faktorizua qëllimisht në pasiguri duke lëshuar vetëm gjysmën e parë të orarit të secilit ekip në mënyrë që lojërat e përbërjes të mund të shtoheshin pas pushimit të All-Star në shkurt, por në një sondazh të menaxherëve të përgjithshëm të NBA të kryer nga kampionati, 21% renditi protokollet e udhëtimit dhe siguria në rrugë si sfida më e madhe e sezonit.

“Duke parë përreth sporteve të tjera, nuk mendoj se ka ndonjë mënyrë që ky sezon të shkojë ashtu siç është planifikuar, gjë që ndoshta nuk është një tronditje”, tha një agjent. “Unë mendoj se do të jetë një rrëmujë totale.”

Trajneri i Clippers, Tyronn Lue, tha: “Ju akoma mund të kontraktoni COVID edhe nëse jeni duke bërë gjërat e duhura. Pra, ne thjesht duhet të qëndrojmë të mbyllur, të kuptojmë se çfarë po përpiqemi të bëjmë, të kuptojmë se çfarë është protokolli dhe pas kësaj, është në duart e Zotit “.

Në një sezon me variabla të panumërta, dy nga më të rëndësishmet janë sa shpejt mund të merret një vaksinë dhe sa gjerësisht do të merret.

Duke qenë të përhapur nga kritikat verën e kaluar për testimin e rregullt të ekipeve në një kohë kur disponueshmëria e testimit në të gjithë vendin ishte e kufizuar, NBA shihet si e interesuar të përdorë fuqinë dhe besueshmërinë e saj të yllit për të rritur ndërgjegjësimin e vaksinave dhe përpjekjet e arsimit në të gjithë vendin, por nuk nxiton të hidhet vija për dozat e veta.

Sapo një vaksinë të konsiderohet “e sigurt dhe efektive”, sindikata e NBA dhe lojtarëve do të diskutojnë nëse do të kërkohet marrja e vaksinës, në përputhje me protokollet e shëndetit dhe sigurisë së ligës, por një mandat nuk pritet të arrihet.

“Nuk mendoj se do të ketë një reagim të madh” për marrjen e vaksinës, tha agjenti. “Këta njerëz duan të jenë në gjendje të dalin në rrugë, për të marrë një ndjenjë të normalitetit. Nuk kam marrë kuptimin që lojtarët kanë teori konspirative ose frikë. Moreshtë më shumë, a duhet ta marr nëse tashmë kisha COVID?

“NBA do të duhet të bëjë disa punë në të për të bindur djemtë. Por kampionati do të thotë, ‘shiko, a dëshiron tifozë në tribuna?’ “

Fokusi në mirëqenien e lojtarëve shkon përtej COVID-19. Midis ekipeve të playoff-it që sapo kaluan sezonin më të shkurtër në historinë e NBA, ka disa shqetësime mbi prevalencën e mundshme të lëndimeve të indeve të buta.

Megjithatë TO Souryal, një ish-mjek i ekipit i Dallas Mavericks për 22 vjet, tha se bisedat e tij me mjekët e NBA javët e fundit kanë sugjeruar shqetësim më të madh se si skuadrat do të vazhdojnë të veprojnë në rast të infeksioneve të reja. Protokollet e ligës kërkojnë një pritje 10-ditore për të rifilluar ushtrimet për ata që janë pozitivë.

“Do të duket më shumë sikurse është dukur NFL, ku mund të keni disa lojtarë që nuk janë në dispozicion herë pas here,” tha Souryal. “Dhe në një listë të NBA kjo është një çështje shumë më e madhe.”

Me të ardhurat zbardhura nga arenat boshe – NBA thuhet se ra 1.5 miliardë dollarë më pak se parashikimet e tij sezonin e kaluar – Weiss tha se qëllimi i kampionatit është të luajë para sa më shumë tifozëve sa është e sigurt. Shtatë skuadra kanë njoftuar se do të presin tifozë në ndeshjet në shtëpi për të filluar sezonin.

Anthony Fauci, eksperti më i lartë i sëmundjes infektive të vendit, i tha NPR se SH.B.A. mund të arrijnë fazat e hershme të imunitetit të tufës deri në fund të pranverës ose verës, e cila mund të jetë në kohën kur planifikohet të fillojë sezoni pas në fund të majit.

“Lajmet për vaksinat kanë qenë aq të mira sa çdokush mund të shpresonte”, tha Weiss. “Ne shpresojmë që kjo do të thotë që gjërat do të kthehen në normalitet më shpejt.”

Por “normal” do të vijë me paralajmërime. Ushqimet e paketuara do të shërbehen në fluturimet charter, me jo më shumë se 12 persona për autobus një herë në tokë. Vizitat në tubime të mëdha të brendshme, bare, sallone dhe klube, qendra fitnesi, lokale argëtimi dhe salla pishinash janë të ndaluara në rrugë, megjithëse në kushte specifike, një përjashtim mund të bëhet për kazinotë. Ekipet mund të hanë jashtë, por vetëm jashtë në restorante të aprovuara.

Rekomandime të tilla të imta janë rezultat i partneritetit të NBA me “disa nga ekspertët më të mirë mjekësorë në botë”, tha Weiss. “Kjo është ajo që ne bëjmë, gjithë ditën çdo ditë, për të mbajtur kampionatin dhe të gjithë sa më të sigurt të jetë e mundur.”

Jackson e di fuqinë e një plani shterues që mbulon çdo skenar të mundshëm nën një format udhëtimi. Ai gjithashtu ka një fletëllogaritëse dhe një Google Doc që zbulojnë se sa e vështirë mund të jetë tërheqja.

“Kur ju merrni një provë pozitive dhe ai lojtar shkon në praktikë ose është pranë ekipit të tij, pasojat janë mjaft të gjera nëse nuk keni njohuri për një test pozitiv në atë kohë dhe zbuloni pas faktit,” tha ai . “Atëherë fillon kaosi i vendimeve. Imagjinoj që NBA do t’i nënshtrohet disa prej kësaj. ”

Kjo histori fillimisht u shfaq në Los Angeles Times.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu