Në Portland, ekziston një mundësi për të stërvitur Damian Lillard. Në Boston, ekziston një punë e trajnerit të hapur me një nga ekskluzivitetet kryesore të NBA. Në Indiana, Pacers kanë nevojë për një trajner të ri për të drejtuar një ekip me Domantas Sabonis. Në Orlando, Magjitë kërkojnë një trajner për të rindërtuar rindërtimin e tyre rreth talenteve të rinj premtues.

Katër vende të lira pune për trainer në NBA me katër rrethana të ndryshme.

Possibleshtë e mundur që ka një ose dy hapje të tjera, dhe të gjitha indikacionet tregojnë që Atlanta të heqë etiketën e përkohshme nga titulli i Nate McMillan dhe ta bëjë atë trajnerin kryesor bazuar në punën që bëri pas marrjes së Hawks në Mars.

Sezoni i fundit dhe në sezonin, kishte 10 ndryshime të trajnerëve në NBA, duke përfshirë katër (McMillan i Atlantës, Steve Nash i Brooklyn, Los Angeles Clippers‘Ty Lue dhe Doc Rivers të Filadelfias) skuadrat e të cilave janë ende në play-off.

Komplote të shquara ekzistojnë brenda këtyre kërkimeve për trajnime. A do të jetë ky viti që një skuadër e NBA-së punëson trajnerin e parë femër?

A do të shtojë diversiteti i tyre duke punësuar një tjetër trajner të zi? Ka shtatë trajnerë kryesorë të Zezë, të njëjtin numër që kampionati kishte në fillim të sezonit 2019-20.

Ne hedhim një vështrim në katër hapjet dhe kandidatët e mundshëm:

Portland Trail Blazers

Le të fillojmë me Portland, një punë tërheqëse. Trail Blazers dhe Terry Stotts nuk u pajtuan për një zgjatje, kështu që të dy palët u ndanë. Menaxheri i përgjithshëm Neil Olshey tha se ai kishte në plan të bashkonte një listë me 20-25 kandidatë për pronarin Jody Allen, motra e Paul Allen i cili vdiq në 2018. Lista do të fitohet në një madhësi të menaxhueshme për intervista.

Chauncey Billups shikon nga vija anësore gjatë një ndeshje basketbolli NBA kundër Denver Nuggets në Denver.

Chauncey Billups shikon nga vija anësore gjatë një ndeshje basketbolli NBA kundër Denver Nuggets në Denver.

Lillard, një gjashtë herë All-Star dhe fytyra e ekskluzivitetit, mund të mos ketë fjalën e fundit se kush është zgjedhur. Por është e kujdesshme që Olshey të marrë kontributin e tij ndërsa Blazers bëjnë një punësim të rëndësishëm pasi Lillard hyn në vitin e parë të zgjatjes së tij katërvjeçare në 2021-22.

Allen dëshironte që lista të përfshinte femra kandidate dhe ndihmës traineri i San Antonio Spurs Becky Hammon do të intervistojë për këtë punë, sipas një personi me njohuri të situatës që kërkoi anonimitet sepse nuk ishin të autorizuar të flisnin publikisht për kandidatët. Blazers gjithashtu morën leje për të folur me trajnerin e grave të Karolinës së Jugut Dawn Staley.

Blazers gjithashtu planifikojnë të intervistojnë ose kanë intervistuar ndihmës trajnerin Los Angeles Clippers dhe ish-kampionatin e NBA Chauncey Billups dhe ndihmës trajnerin Brooklyn Nets Mike D’Antoni. Olshey gjithashtu mund të bëjë një surprizë me një trajner të basketbollit për kolegj për burra.

Gazeta e vetme sportive që ju nevojitet: Merrni përmbajtje ekskluzive dhe analiza të ekspertëve për historitë më të mëdha të ditës. Regjistrohuni këtu!

Ekziston besimi në mesin e personave të brendshëm se Billups, i cili luante roje pikë, është një favorit i hershëm.

“Ai është me të vërtetë i mbyllur në hartimin e pjesëve, çfarë luan për të ekzekutuar, duke ditur sistemin, duke ditur thirrjet e lojës dhe ai ka bërë një punë të jashtëzakonshme,” tha trajneri i Clippers Ty Lue. “Dhe tani vetëm duke e parë atë në dysheme duke stërvitur një lojë pesë me pesë, është përmirësuar në mënyrë të vazhdueshme dhe ai ka bërë një punë të shkëlqyeshme. Vetëm pozicioni i tij, ai është në gjendje t’u kërkojë llogari djemve “.

Boston Celtics

Ndihmës traineri i Mavericks, Jamahl Mosley

Ndihmës traineri i Mavericks, Jamahl Mosley

Celtics nuk e patën sezonin e dëshiruar – pasardhësi i shtatë dhe një dalje në raundin e parë në playoff – dhe kjo rezultoi në ndryshime. Danny Ainge u largua mënjanë si president i operacioneve të basketbollit dhe Brad Stevens u transferua nga traineri në punën e Ainge.

Vendimi i parë i madh i Stevens: punësimi i dikujt që ta zëvendësojë atë dhe të drejtojë një ekip të udhëhequr nga Jayson Tatum dhe Jaylen Brown.

Stevens intervistoi ndihmësit e Celtics Jay Larranaga, Scott Morrison dhe Jerome Allen dhe planifikon të zgjerojë kërkimin për të përfshirë ndihmës trajnerin e Milwaukee Bucks Darvin Ham dhe Billups, tha një person me njohuri të procesit për USA TODAY Sports. ESPN raportoi se Celtics donin të intervistonin asistentin e Nets, Ime Udoka, ndihmësin e Dallasit Jamahl Mosley dhe ndihmësin e Bucks Charles Lee. Personat e brendshëm të trainimit tregojnë se Celtics do të punësojë nga jashtë sesa të promovojë nga brenda.

Me Tatum dhe Brown dhe duke qenë Celtics, do të ketë pritje të mëdha në një Konferencë Lindore gjithnjë në përmirësim. Celtics kanë luajtur në finalet e konferencës në tre nga pesë sezonet e kaluara, dhe pronësia e bëri të qartë në fillim të këtij muaji se kampionati Nr 18 mbetet përparësia kryesore.

Pacientët Indiana

Pacers shkarkoi Nate Bjorkgren pas një sezoni fatkeq në të cilin Bjorkgren tjetërsoi lojtarët dhe stafin me sjelljen e tij.

Indiana e kaloi këtë proces një vit më parë, dhe finalistët përfshinin Ham, Udoka, ndihmësin e Filadelfias Dave Joerger – ish-trajnerin kryesor në Memfis dhe Sacramento – dhe asistentin e Miamit Dan Craig.

Pacers, të cilët gjithashtu intervistuan Hammon vitin e kaluar, kanë bërë kujdesin fillestar për Stotts.

Një gjë është e sigurt: Indiana ka nevojë për një trajner që lidhet mirë me lojtarët pas debaklit të Bjorkgren.

Orlando Magjike

Magjitë janë në fazat e hershme të procesit të tyre, por Hammon është në listën e tyre të njerëzve për të intervistuar.

Orlando u nda me Steve Clifford në një nga rastet e rralla që në të vërtetë ishte një marrëveshje e ndërsjellë. Magjikët janë drejt një rindërtimi – ata shkëmbejnë Nik Vucevic, Aaron Gordon dhe Evan Fournier në afatin e tregtisë – dhe play-off nuk janë një qëllim i menjëhershëm.

Ndihmës traineri i Spurs Becky Hammon është një kandidat i fortë për punën e trajnerit Magjik.

Ndihmës traineri i Spurs Becky Hammon është një kandidat i fortë për punën e trajnerit Magjik.

Kjo mundësi i jep një traineri një shans për të zhvilluar dhe ndërtuar me disa talent të rinj premtues në Mo Bamba, Jonathan Isaac, Chuma Okeke, Cole Anthony, RJ Hampton, Wendell Carter Jr, dhe zgjedhje të shumta në raundin e parë në 2021, 2023 dhe 2025.

Zhvillimi i lojtarit është çelësi për këdo që merr këtë punë. Kjo punë mund të jetë me porosi për një trajner për herë të parë të gatshëm për të vënë vulën e tyre në ekip, ashtu si bëri Quin Snyder në Utah.

Emra të tjerë që ia vlen të shikohen

  • Shefi i asociuar i Denverit Wes Unseld Jr.

  • Ish-trajneri i Pelicans, Alvin Gentry

  • Ish trajneri i Hawks, Lloyd Pierce

  • Luftëtarët e lidhin trajnerin Mike Brown

  • Ish ndihmës traineri i Golden State Jarron Collins

  • Ish ndihmësi i Blazers dhe Timberwolves, Dave Vanterpool

ABONOHU: Ndihmoni në mbështetjen e gazetarisë cilësore si kjo.

Ky artikull fillimisht u shfaq në SHBA SOT: Thashethemet e trajnerëve të NBA: A do të vendosin punë Chauncey Billups, Becky Hammon?Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu