Nuk ka asnjë përkufizim për atë që e bën dikë lojtarin më të vlefshëm në NBA.

Nëse është lojtari më i mirë, Lebron Xhejms duhet të ketë mënyrë më shumë se katër trofe. Nëse është lojtari më i mirë në ekipin më të mirë të sezonit të rregullt, atëherë Giannis Antetokounmpo ka qenë zgjedhja e duhur në secilin nga dy sezonet e fundit. Shumë vonë, shpesh ka qenë golashënuesi kryesor; Kevin Durant, Stephen Curry, Russell Westbrook dhe James Harden së fundmi fitoi MVP në sezonet e titullit.

Nëse është lojtari më i vlefshëm për një skuadër pretendente, mund të ngrihet një çështje Chris Paul.

Le të jemi të qartë: Pali pothuajse me siguri nuk do të fitojë çmimin këtë vit. Ai ka mesatarisht 16 pikë dhe nëntë asistime. Kjo nuk mjafton për të lëvizur votuesit. Herën e fundit që dikush me numra që nuk i zinin sytë fitoi votën për MVP ishte kur Steve Nash mori trofetë e tij mbrapa në prapa në 2005 dhe 2006. Çdo MVP që atëherë ka mesatarisht të paktën 23,8 pikë dhe katër kanë mesatare të paktën 30 pikë.

Gara e këtij viti është aq e hapur sa në vite. Dhe pa ndonjë favorit të qartë, ka të ngjarë të ketë edhe më shumë debate në lidhje me pjesën ” më të vlefshme ” të çmimit MVP.

James dukej si kandidati kryesor, atëherë Los Angeles Lakers humbi disa ndeshje pa Anthony Davis dhe tani James ka të ngjarë të mbetet për të paktën disa javë me një ndrydhje të lartë të kyçit të këmbës. Filadelfia Joel Embiid u zhvendos në atë vend të preferuar jozyrtar të MVP, pastaj ai u lëndua, gjithashtu. Harden ka qenë brilant që nga bashkimi me Brooklyn, që do të thotë se ai është edhe një herë në përzierje.

Nikola Jokiç i Denver mund ta fitojë atë këtë vit. Kështu mund të ishte Damian Lillard i Portland. Do të ishte marrëzi të përjashtosh Antetokounmpo në kërkimin e tij për tre me radhë. James, Embiid dhe Harden të gjithë akoma mund të jenë fitues. Asshtë aq e hapur sa ka qenë në vite.

Nëse një nga kriteret – megjithëse jo zakonisht një konsideratë kryesore – do të jetë lojtari më i vlefshëm për një ekip pretendent, “atëherë Paul meriton një vështrim kryesor.

Le të fillojmë me arsyen e qartë. Diellët janë të mirë.

Ata nuk ishin të këqij para mbërritjes së Palit. Phoenix bëri një zhurmë duke shkuar 8-0 në flluskën e rindezjes në Walt Disney World verën e kaluar në një kërkim të kotë të kota për të bërë playoff, por kjo skuadër është më e mirë se sa ai grup – roje e tyre veteran ishte një nga arsyet kryesore pse

“” Ai është thjesht një lojtar kaq i zgjuar, burrë “,” tha trajneri i Filadelfias Doc Rivers. “Ende padyshim i aftë, ende atletik. Nëse i jepni Chris Paul një ekip djemsh që duan të ndjekin – dhe ky është çelësi, Chris mund të jetë i ashpër, por ai është me grupin e duhur, ata duan të ndjekin, ata duan të drejtohen – atëherë nuk ka asnjë lojtar më të mirë në NBA për atë.”

Ata janë 28-13 deri më tani këtë sezon, të dytët në Konferencën Perëndimore që hyjnë në ndeshjen e së martës në Miami. Çdo gjë e shkurtër nga kolapsi i gjithanshëm do t’i ketë Suns në playoff për herë të parë që nga 2010 dhe t’i japë fund thatësirës së dytë më të gjatë në NBA; vetëm Sacramento, i cili nuk ka qenë në një lojë playoff që nga viti 2006, ka pritur më gjatë.

Kjo nuk duhet të jetë befasi. Skuadrat e Palit fitojnë.

Ky është sezoni i tij i 16-të dhe i 14-ti radhazi në të cilin ekipi i Paul ka një rekord fitues kur ai luan. Ata jo vetëm fitojnë, por fitojnë shumë: të pesë ekipet e Paul gjatë 14 sezoneve të kaluara – Hornets, Los Angeles Clippers, Houston, Oklahoma City dhe tani Phoenix – kanë të paktën një përqindje prej 600 fitoresh në rregulloren e tij paraqitjet e sezonit.

E thënë ndryshe, për çdo tre ndeshje që luan Paul, ekipet e tij fitojnë dy prej tyre. Kjo është shumë e mirë.

Të Dielën, ai u bë lojtari i gjashtë për të arritur 10,000 asistime, dhe ose drejt fundit të këtij sezoni ose në fillim të sezonit të ardhshëm – duke përjashtuar dëmtimin – ai do të ketë mjaft pikë për të qenë anëtari i parë i 20,000 pikëve, 10,000 – klubi i ndihmës James është 331 asistime larg nga bashkimi me të.

Phoenix mori Paul në një tregti me Oklahoma City para sezonit, pa u penguar nga opsioni prej 44 milion dollarësh që ai mban për sezonin e ardhshëm, një që ai padyshim do të ushtrojë. Ekipet e tjera ishin të frikësuar nga kjo ose nuk mund ta bënin atë të funksiononte ndërsa ndiqnin agjentë të tjerë të lirë. Menaxheri i përgjithshëm i Phoenix, James Jones hyri në të gjitha dhe bëri lëvizjen.

“Ai duhet të marrë shumicën e meritave”, tha James për Jones, ish shoku i tij i skuadrës në Miami dhe Cleveland. “Ai e bashkoi atë ekip së bashku dhe pastaj shtypi një buton për të marrë CP3 te Phoenix. Dhe të gjithë e dimë rezymenë e CP3. Kur CP3 shkon në një ekip, ata automatikisht bëhen një ekip më i mirë. “

Paul ishte i dyti në votimin e MVP 13 sezone më parë. Ai ishte i treti në 2012, i katërt në 2013, ka qenë i gjashti ose i shtati tre herë të tjera gjatë rrugës. Dhe ai kurrë nuk ka qenë në finalet e NBA, një nga pak kutitë bosh në rezyme të tij.

Jo, ai as këtë vit nuk do të fitojë çmimin MVP.

Por, së paku, ai ka fituar një vend në bisedë.

Tim Reynolds është një shkrimtar kombëtar i basketbollit për The Associated Press. Shkruajini atij në treynolds (at) ap.org

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/hub/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu