Dielli Feniks filluan finalet e NBA duke bërë atë që duhej të bënin në kujdesin për shtëpinë dhe duke u drejtuar për në Milwaukee deri 2-0.

Por prej andej, gjithçka u prish. Dhe si rezultat i humbjes së katër drejt, Chris PaulRekordi i pas sezonit dhe pyetjet në lidhje me trashëgiminë e tij po paraqiten në ballë.

Perpara se Fitorja e Bucks ‘105-98 në ndeshjen 6 të martën për të fituar titullin e tyre të parë në NBA në 50 vjet, ekzistonte një statistikë që nëse Paul dhe Suns ndiheshin të shkurtër, ai do të ishte lojtari i parë që humbasin katër seritë më të mira nga shtatë pasi ekipi i tij u rrit me rezultatin 2-0. Dhe kjo është ajo që ndodhi.

Ndërsa nuk ka asnjë diskutim të një të dhëne faktike, shumë kanë marrë parasysh atë histori që do të thotë se Paul është kryesisht fajtor për mangësitë e shumta.

Në rastin e kësaj serie, mbajtja e Paul përgjegjës për katër humbjet radhazi heq nga seria historike që kishte Giannis Antetokounmpo në sigurimin e çmimit MVP në Finale. Ajo merr larg nga rregullimet mbrojtëse të bëra nga trajneri i Bucks, Mike Budenholzer pas ndeshjes 2. I heq kamat me kohë Khris Middleton dorëzuar më.

Duke parë vetëm numrat e Paul kundër Bucks, ai performoi në modën e yjeve: 21,8 pikë për lojë, 8,2 asistime për ndeshje, 54,4% nga fusha dhe 48,7% nga distanca prej 3 pikësh. Ai mesatarisht 5.4 pikë më shumë se sa bëri në sezonin e rregullt.

Chris Paul kalon topin kundër Khris Middleton.

Pika e rojes së Suns Chris Paul kalon kundër Khris Middleton të Bucks në Lojën 6 të Finaleve të NBA 2021. Paul mesatarisht 5.4 pikë më shumë për ndeshje në Finale sesa bëri në sezonin e rregullt. (Jonathan Daniel / Getty Images)

Tani, atje ku u zhyt prodhimi i Palit, ishte në departamentin e sigurisë së topit. Në raundin e parë kundër Los Angeles Lakers, ai bëri 1.5 xhiro në ndeshje. Në serinë me Denver Nuggets, ai e shkurtoi atë në 1.25 xhiro. Në finalet e konferencës kundër Los Angeles Clippers, ajo shkoi në veri në 2.0.

Por Bucks e morën më të mirën e tij, duke detyruar një rritje prej 3.5 xhirove në lojë. Budenholzer bëri ndërrimin e caktimit të Jrue Holiday për të ngacmuar Sallën e Famshme të ardhshme dhe kjo ndryshoi dinamikën e serialit.

Sidoqoftë, arsyeja kryesore pse Paul dhe Suns hoqën seritë është sepse ata nuk kishin asnjë përgjigje për Antetokounmpo. Skuadrat që kanë pasur sukses kundër tij në sezonin e pasmë ndërtuan një mur rreth tij në mbrojtje, gjë që e kufizoi efikasitetin e tij.

Greku Freak kishte doza të rënda të ndeshjeve një për një me Deandre Ayton gjatë gjithë serisë dhe ai i shfrytëzoi ato beteja jashtëzakonisht shumë.

Po ashtu, Phoenix shkon larg nga lëkundja e topit në mbajtjen e topit për izolime.

Skuadra më e mirë nga lart poshtë fitoi. Milwaukee ka trokitur në derën e këtij momenti për disa vitet e fundit dhe lëvizjet e bëra në jashtë sezonit kishin për qëllim t’i kapërcenin ata.

Askush nuk priste që Diellët të ishin këtu. Dhe ndërsa Pali nuk mund t’i shmanget rekordit të tij pas sezonit, konteksti ka rëndësi.

Paul është një nga yjet e ndritshëm të kampionatit dhe ka qenë për më shumë se një dekadë, por ai nuk është një skuadër bartëse e shënuesit dinamik të shpinës që ne e shoqërojmë me yje të tjerë. Ai është një nga të paktët kalojnë rojet e pikës së parë në kampionat dhe lojtari i vetëm yll që luan në atë mënyrë.

Ai mund të shënojë, gjë të cilën e ka treguar, por së pari është një lojtar. Suns duke qenë në pozitë me një listë kryesisht të munguar në një ndeshje playoff para këtij sezoni flet shumë për aftësitë e vendosura dhe udhëheqjen e Paul.

A do të marrë trashëgimia e Palit një perceptim i publikut? Ka të ngjarë kështu, dhe kjo është për shkak se ai vlerësohet si një nga të mëdhenjtë për të luajtur pozicionin e tij. Por konteksti ka rëndësi.

Më shumë nga Yahoo Sports:

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu