Mirupafshim Denver Nuggets.

Përshëndetje finalet e Konferencës Perëndimore.

Dielli Feniks përfundoi një gjysmëfinale të konferencës me fitoren e së Dielës 125-118 në Lojën 4 kundër Nuggets përpara 18,290 tifozëve në Ball Arena.

Chris Paul edhe një herë mori përsipër duke shënuar një rezultat të lartë 37 pikë në udhëheqjen e Suns të raundit të dytë në finalet e Konferencës Perëndimore për herë të parë që nga viti 2010, e cila ishte hera e fundit që ata bënë play-off.

“Ai bëri atë që Chris Paul bën”, – thotë Suns përpara Jae Crowder tha. “Pika roje, ‘Pika e Zotit,’ si të doni ta quani, ai e kontrollonte lojën gjatë gjithë lojës.”

Devin Booker shkoi për 34 pikë ndërsa Suns i renditur në vendin e dytë vendosi një rekord ekskluziviteti për fitoret më të mëdha radhazi në shtatë.

Urat Mikal shtoi 14 ndërsa Deandre Ayton copëtoi 12.

Roja i Phoenix Suns Chris Paul kontrollon topin kundër rojeve të Denver Nuggets, Facundo Campazzo.

Roja i Phoenix Suns Chris Paul kontrollon topin kundër rojeve të Denver Nuggets, Facundo Campazzo.

LINDJA: Giannis Antetokounmpo udhëheq Bucks në fitoren e serive kundër Nets

LANDIMI: Kyrie Irving i Nets lë me kyçin e këmbës

“Ashtë një ndjenjë që është e vështirë të thuhet me fjalë”, tha Booker. “Ju gjithmonë reflektoni pas një loje si kjo ose mbyllni një seri, rrini ulur dhe reflektoni pak dhe mendoni për atë që kemi kaluar si një organizatë dhe si ekip. Edhe në kohë të shkurtër (trajneri i Suns) Monty (Williams) ka qenë këtu, vetëm duke parë kulturën duke u zhvilluar dhe duke parë lojtarët që bëhen më mirë çdo ditë dhe njerëzit që vendosin kapelet e tyre të vështira dhe hyjnë në punë çdo ditë. Sightshtë një pamje e bukur të shohësh se puna e madhe po paguan “.

Në zemër të serisë së parë të Phoenix që nga viti 2010 është Paul, 36-vjeçari që erdhi në Suns nga Oklahoma City përmes tregtisë para sezonit dhe ka qenë thelbësor në kthesën e ekipit nga një sezon me 19 fitore në 2018 -19.

Veterani 16-vjeçar shënoi 12 pikë në çerekun e tretë në një gjuajtje perfekte 6-për-6 në mbajtjen larg të Nuggets. Duke bërë nëntë goditje radhazi në një pikë, Paul shënoi 25 pikë në pjesën e dytë në gjuajtjet 10-për-12.

“Ai ishte i mallkuar afër përsosur gjatë gjithë natës,” tha Williams. “Shënimi i topit, menaxhimi i orës.”

Kështu që dukej e përshtatshme vetëm Paul dhe Williams ndanë një përqafim të veçantë pas ndeshjes pasi të dy janë ribashkuar këtë sezon pasi ishin së bashku së bashku 10 vjet më parë në New Orleans dhe e gjetën veten në finalet e konferencës.

“Emotionalshtë emocionuese”, tha Paul. “Mont ka kaluar nëpër gjëra në jetën e tij nga të cilat shumë njerëz nuk kthehen domosdoshmërisht.”

Williams humbi gruan e tij, Ingrid, në një aksident automobilistik në 2016 dhe Paul, i cili ishte në atë kohë me Los Angeles Clippers, mori pjesë në varrim.

Tani Paul e ka ndihmuar Williams të avancojë më tej se kurrë si trajner në sezonin pas.

“Kush është ai si një person,” vazhdoi Paul. “Basketbolli mënjanë, ai do të thotë kaq shumë për mua dhe familjen time. Kështu që të jesh në këtë udhëtim me të dhe ta shohësh duke u paguar është mirë. Ne jemi shumë ngjashëm. Ne qëndrojmë të mbyllur. Nuk ndihem mirë derisa tingëllon zhurma dhe Mont është në të njëjtën mënyrë. Pra, kur seria ka mbaruar dhe loja ka mbaruar, është bukur të ndash ato momente “.

Para se të binte zhurma përfundimtare, Nuggets humbën Nikola Jokic, i cili u dëbua pasi vizatoi një flagrante 2 në një faull ndaj Cameron Payne me 3:52 të mbetur në të tretin.

Suns vazhduan një vrapim 13-5 në ndërtimin e epërsisë së tyre më të madhe prej 16 në fund të tremujorit pas nxjerrjes. Jokic mbylli sezonin e tij në NBA MVP me 22 pikë, 11 kërcime dhe katër asistime në 28 minuta.

Nuggets u barazuan në afërsi të katër me 8:01 të mbetur në lojë, por Phoenix, i udhëhequr nga Paul, mori kontrollin vonë për të eleminuar garën e tretë.

Me Phoenix gjashtë, Paul shënoi pesë pikë të shpejta me këtë të fundit duke vjedhur nga Mikal Bridges në Will Barton për t’i dhënë epërsinë Phoenix 114-103 pasi trajneri i Denver Michael Malone thirri një timeout me 2:56 të mbetur në lojë.

“It’sshtë një lojë e ngushtë dhe shumë emocione, shumë njerëz që e duan atë dhe ai thjesht bëri një punë të mirë duke na qetësuar kur u rritëm pak dhe unë mendoj se ai e menaxhoi lojën në tërësi të lojës, “Crowder tha.

Suns do të luajnë ose Utah Jazz ose Los Angeles Clippers në finalet e konferencës.

Jazz me renditjen e parë janë në epërsi 2-1 pas humbjes së së Shtunës 132-106 ndaj Clippers në Los Angeles. Ndeshja 4 është e hënë në Staples Center.

Finalet e konferencës do të fillojnë 20 qershor nëse seria Clippers-Jazz përfundon në pesë ose gjashtë ndeshje. Nëse ajo seri më e mirë nga shtatë shkon shtatë, finalet e konferencës do të fillojnë më 22 qershor.

“Të gjithë, në këtë pikë, janë shkatërruar dhe mund të përdorin atë lloj rikuperimi,” tha Williams. “Ne e kemi fituar atë dhe ne duam ta përfitojmë atë. Kështu që unë do të flas me trajnerët dhe stafin tonë mjekësor dhe stafin trajnues dhe do të shoh mënyrën më të mirë për t’u afruar këto ditët e ardhshme, por tani, unë nuk jam madje duke menduar për këtë, burrë. Unë jam thjesht i lumtur për atë që këta njerëz kanë arritur dhe mirënjohës që janë pjesë e saj dhe shpresoj që tifozët tanë përsëri në Phoenix dhe shtetin e Arizonës të ndjehen të njëjtën mënyrë si unë. Ky është një i veçantë koha për të qenë një tifoz i Suns dhe të gjithë duhet ta shijojnë atë tani “.

Ky artikull fillimisht u shfaq në Republikën e Arizonës: Suns fshijnë Nuggets, drejtohuni në finalen e Konferencës PerëndimoreSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu