Pasi seria e tyre fituese me shtatë ndeshje përfundoi të Premten, Los Angeles Clippers do të kërkojë të kthehet në rrugën e duhur në shtëpi kundër vizitorëve Minesota Timberwolves te dielen.

Clippers lëshuan një lojë me tre pikë në Filadelfia të Premten në mbrëmje.

Clippers kanë luajtur mirë në shtëpi deri më tani këtë sezon. Ata kohët e fundit përfunduan 7-2 në një shtëpi me nëntë ndeshje dhe janë 22-8 në shtëpi.

“Ne po luajmë në mënyrën e duhur, po lëvizim basketbollin dhe po bëjmë lojëra për njëri-tjetrin,” tha trajneri i Clippers, Tyronn Lue, kur u pyet për suksesin e fundit të ekipit të tij. “Funshtë kënaqësi të luash në atë mënyrë, dhe kjo është arsyeja pse djemtë tanë po kënaqen aq shumë duke luajtur lojën, sepse ne po luajmë në mënyrën e duhur.

“Unë do të thoja në mënyrë fyese, thjesht duke kuptuar kush jemi dhe duke zgjedhur vendet tona, dhe djemtë që luajnë në mënyrën e duhur dhe bëjnë lojën e duhur.”

Clippers janë marrë me pjesën e tyre të lëndimeve. Njeriu i madh Serge Ibaka (pjesa e poshtme e shpinës) dhe roja roje Patrick Beverley (dora e majtë e thyer) kanë humbur kohë të konsiderueshme, dhe Kawhi Leonard (këmbë) gjithashtu ka humbur lojëra këtu dhe atje për shkak të dëmtimit.

Megjithatë, Paul Xhorxh është rritur për të mbushur boshllëkun në mënyrë fyese. Lojtari në fuqi i Konferencës Perëndimore të Javës, George ka shënuar 30 pikë plus në pesë ndeshjet e tij të fundit.

“Më pëlqen atje ku jemi”, tha George. “Unë mendoj se ekipi është në një vend të shkëlqyeshëm. Ne jemi gati të lëkundemi. Ne thjesht po ndërtojmë”.

Minesota hap një udhëtim rrugor me katër ndeshje kundër Clippers. Timberwolves kanë humbur katër nga gjashtë ndeshjet e tyre të fundit dhe janë një skuadër më e dobët 5-23 në këtë sezon.

Sidoqoftë, swingman rishtar Anthony Edwards vazhdon të ketë një ndikim në ekipin e tij. Edwards ka pasur një vjedhje në 25 ndeshje radhazi, serinë më të gjatë aktive në NBA dhe më të gjatë nga një rishtar në historinë e ekipit.

Rekordi i NBA për një rishtar është 31 ndeshje me radhë nga Chris Paul gjatë sezonit 2005-06.

Timberwolves përfundoi me shtatë lojtarë në dy shifra në një fitore 119-111 mbi Miami Heat në shtëpi të Premten para se të dilnin drejt Los Angeles.

Qytetet Karl-Anthony udhëhoqi Minesotën me 24 pikë në fitore. Qytetet kishin humbur dy ndeshjet e kaluara për shkak të arsyeve personale në një vjetorin e vdekjes së nënës së tij. Timberwolves humbën ndeshjet ndaj Brooklyn Nets dhe Milwaukee Bucks me dy shifra me Towns që mungojnë.

“Kjo fitore do të thoshte shumë për mua,” tha Towns. “Vetëm të jesh në gjendje të bëj atë që dua dhe të jem në gjendje të jem në gjykatë me këta njerëz. Unë bëra një mesazh me tekst para se të filloja aplikacionet e mia dhe u thashë atyre (shokëve të tij të skuadrës) sa të rëndësishëm janë për mua në jetën time, veçanërisht në këtë fazë të jetës sime.

“Ndihem si në shumë mënyra, përveçse kam një sistem mbështetje shumë të bekuar, të shkëlqyeshëm si unë, ata njerëz shpëtuan jetën time, mënyrën se si mendja ime po punonte dhe funksionon akoma. Çdo ditë ata sjellin një ngushëllim të madh mua dhe bëj lojë zbavitëse “.

– Media e nivelit të fushësSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu