Gardiani i Denver Nuggets, Jamal Murray, i majtë, bën presion përpara Los Angeles Clippers Kawhi Leonard gjatë gjysmës së parë të një ndeshje basketbolli NBA të Premten, 25 Dhjetor 2020, në Denver.  (Foto AP / David Zalubowski)
Denver Nuggets roje Jamal Murray, majtas, presione Los Angeles Clippers përpara Kawhi Leonard gjatë gjysmës së parë të një ndeshje basketbolli NBA të Premten, 25 Dhjetor 2020, në Denver. (Foto AP / David Zalubowski)

Los Angeles Clippers ndoqën fitoren e tyre ndaj Lakers natën e hapjes me një përpjekje tjetër të fortë kundër një pretendenti të Konferencës Perëndimore në ditën e Krishtlindjes.

Por ata humbën Kawhi Leonard gjatë rrugës.

Clippers u përmirësua në 2-0 me një fitore 121-108 ndaj Denver Nuggets të Premten, duke kufizuar një listë të festave të NBA me diferencën e pestë dyshifrore të fitores në pesë ndeshje.

Ata e mbajtën fitoren pasi humbën Leonard, i cili mbeti i përgjakur dhe u shtri në dysheme pasi shoku i tij i skuadrës Serge Ibaka pa dashje e zgjati atë në dhëmbë mes një lufte për një top të lirshëm në fund të çerekut të katërt.

(Paralajmërim: Pamjet më poshtë përmbajnë gjak)

Leonard ishte në gjendje të ngrihej dhe të ecte në dhomën e zhveshjes, por u përjashtua shpejt për pjesën tjetër të lojës. Clippers nuk dha një diagnozë të menjëhershme të dëmtimit të tij.

Clippers prishin tubimin e vonë të Nuggets

Los Angeles mori një rezultat 72-55 në pjesën e parë dhe prishi çdo përpjekje të Denver në pjesën e dytë për ta bërë këtë të ngushtë. Nuggets kërcënuan një rikthim me një vrapim 11-0 në fillim të çerekut të katërt. Por Leonard largoi mitingun me një palë kërcyes të mesit për të penguar vrapimin.

Ishte një performancë që tifozët e Clippers me siguri do të kishin preferuar të shihnin në ndonjë nga Lojërat 5, 6 ose 7 të humbjes dërrmuese ndaj Nuggets në gjysmëfinalet e Konferencës Perëndimore.

Por me fitore bindëse ndaj rivalëve të tyre kryesorë të konferencës për të filluar sezonin, besimtarët e Clippers do të duhet të vendosin për fillimin më të nxehtë në Perëndim të sezonit të ri të NBA ndërsa shpresojnë që dëmtimi i Leonard të dukej më keq se sa është.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu