LOS ANGELES (AP) – Kawhi Leonard dhe Paul Xhorxh janë të shëndetshëm në të njëjtën kohë për të filluar sezonin, dhe kjo është dhënë Los Angeles Clippers një ndjenjë e ripërtërirë e optimizmit.

Me shtimet më të mëdha të Leonard dhe George sezonin e kaluar, shpresat e kampionatit të Clippers u rrëmbyen. Ata përfunduan të dytët në Konferencën Perëndimore me një rekord 49-23 sezonin e kaluar nën trajnerin Doc Rivers.

Por ata çuan një epërsi 3-1 kundër Denver në raundin e dytë të flluskës së NBA në Florida dhe u eliminuan, gjë që çoi në pushkatimin e Rivers pas shtatë vjetësh.

Tyronn Lue është tani në krye dhe po instalon një stil të ri sulmi loje. Sfidat e tij më të mëdha janë që Leonard dhe George të performojnë në një kulm dhe të ekuilibrojnë dy super yjet me listën e rinovuar të ekipit.

Leonard nuk luajti në ditë radhazi sezonin e kaluar dhe George luftoi me një kombinim të dëmtimeve, duke çuar në mungesë kohezioni dhe kimie mes ekipit. Ky nuk është rasti tani; përkundrazi, ka shumë shpresa që ky sezon të përfundojë shumë ndryshe.

” Unë jam patjetër i motivuar. Fizikisht, ndihem mirë. Unë dua të kthehem atje, “tha Leonard. “Rruga për të shkuar në një kampionat është e vështirë. Unë e dua procesin. “

Clippers luajnë LeBron James dhe kampionin në mbrojtje të NBA Lakers si ekip vizitues në Staples Center për të hapur sezonin më 22 dhjetor.

Ata janë jashtë këtu

Agjent i lirë Montrezl Harrell, Njeriu i Gjashtë i Vitit i sezonit të kaluar, e çoi energjinë dhe prodhimin e tij nëpër korridorin e Staples Center te Lakers. JaMychal Green nënshkroi një marrëveshje të agjentit të lirë me Denver. Clippers shkëmbyen Landry Shamet në Brooklyn dhe Rodney McGruder në Detroit. Johnathan Motley shkoi në Phoenix me agjensi falas. Ekipi hoqi dorë nga veterani Joakim Noah.

SHTESA T NEW REJA

Lue u promovua nga ndihmësi kryesor nën Rivers në pozicionin e lartë të trajnerit. Një nga ndihmësit e tij është Chauncey Billups, i cili ishte analisti kryesor në lojërat Clippers TV sezonin e kaluar. Serge Ibaka erdhi nga Toronto përmes agjensisë falas, duke u ribashkuar me ish-shokun e tij të skuadrës në Raptors, Leonard, me të cilin fitoi një titull në NBA. Agjenti i lirë Nicolas Batum erdhi nga Charlotte. Luke Kennard arriti në një tregti nga Detroit. Daniel Oturu dhe Jay Scrubb u bashkuan përmes draftit të NBA. Scrubb pritet të humbasë disa muaj pas operacionit të fundit në këmbën e tij të djathtë.

Njeriu në mes

Ibaka është qendra e re startuese e Clippers, me Ivica Zubac që vjen nga pankina. Zubac kishte filluar 111 nga 115 ndeshje që kur u bashkua me ekipin në 2019 pasi u tregtua nga Lakers. Ibaka ishte titullar gjatë periudhave të pushimeve me Oklahoma City, Orlando dhe Toronto nga 2011-18. 7-futbollisti filloi 78 nga 129 ndeshje dy sezonet e tij të fundit me Raptors, mesatarisht me 15.4 pikë të larta në karrierë. Ai goditi 38% nga distanca prej 3 pikësh, gjë që mund të hapte rrugën për Leonard dhe George. “Serge do të jetë i shkëlqyeshëm për ne”, tha Leonard. ” Ai do të jetë një mbrojtës rim. Ai ka qenë në momente të mëdha më parë dhe mund të gjuajë topin. “

FUQIA E PENGES

Stoli i Clippers ka bërë një emër për veten e tij në ligë vitet e fundit, duke u mburrur me veteran Lou Williams, një njeri i gjashtë për tre herë i vitit dhe Harrell, i cili fitoi nderin për herë të parë sezonin e kaluar. Rezervat e Clippers udhëheqën kampionatin në shënimin sezonin e kaluar, mesatarisht 50.3 pikë. Me Harrellin e shkuar, shumica e shifrave të barrës shënuan përsëri mbi 34-vjeçarin Williams. Ai shënoi mesatarisht 18.2 pikë në sezonin e rregullt të shkurtuar. Williams, Reggie Jackson dhe Kennard janë një formacion i mundshëm me tre roje jashtë stolit.

SHIKONI PARA

Përveç takimit të tyre në natën e hapjes, Clippers dhe Lakers nuk luajnë më njëri-tjetrin në gjysmën e parë të sezonit. Clippers do të jetë pjesë e orarit të Ditës së Krishtlindjeve të NBA me një lojë në Denver në takimin e parë midis ekipeve që kur u eliminuan nga Nuggets në playoff. Programi i hershëm ka Clippers që luajnë 10 nga 21 ndeshjet e tyre të para në shtëpi. Udhëtimi i tyre më i gjatë i pjesës së parë është një zgjatje me gjashtë ndeshje kundër ekipeve Lindore nga 26 janar deri më 3 shkurt. Programi për pjesën e dytë (11 mars – 16 maj) nuk do të lëshohet deri më vonë. Pjesa e dytë do të përfshijë pjesën e mbetur të 72 ndeshjeve të Clippers, si dhe çdo që u shty gjatë gjysmës së parë për shkak të koronavirusit që mund të shtohet në mënyrë të arsyeshme.

Më shumë AP NBA: https://apnews.com/NBA dhe https://twitter.com/AP-Sports

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu