Kreu i trajnerit të Los Angeles Clippers, Tyronn Lue, djathtas, jep udhëzime për të përcjellë Daniel Oturu dhe për të ruajtur Jordan Ford gjatë një loje basketbolli para-sezone të NBA kundër Los Angeles Lakers në Los Angeles, të Premten, 11 Dhjetor 2020. (AP Photo / Kyusung Gong)
Clippers trajneri kryesor Tyronn Lue, djathtas, jep udhëzime për të përcjellë Daniel Oturu dhe për të mbrojtur Jordan Ford gjatë një ndeshje para-sezonale kundër Lakers të Premten. (Kyusung Gong / Associated Press)

Afrohet gati 160 faqe, protokollet e sigurisë dhe shëndetit të NBA-së u krijuan për të adresuar pothuajse çdo skenar të mundshëm. Ata madje mbulojnë atë traditë vjetore të para-sezonit, darkën e ekipit, e cila ishte e ndaluar nga protokollet deri pas 11 dhjetorit.

Këto kufizime, së bashku me të tjera të vendosura nga qarku që kanë restorante të kufizuara për të marrë vetëm, do të thoshin që pavarësisht dëshirave të trajnerit Tyronn Lue gjatë kampit trajnues javën e kaluar, Clippers nuk mund të mblidheshin në një steakhouse të Beverly Hills dhe të prezantoheshin rreth një tavoline të gjatë, siç bënë dy sezone më parë.

Lue mund ta marrë atë darkë një ditë, por në vend të tij trajnerët dhe lojtarët e tij u takuan gjatë epërsisë së javës së kaluar në ndeshjen e tyre të parë të para-sezonit në fushë brenda objektit të praktikës, të shpërndarë në një distancë të përshtatshme.

“Ne thjesht i bëmë njëri-tjetrit disa pyetje të thjeshta, thjesht artistë të preferuar muzikorë dhe gjëra të tilla si ato,” roje Luke Kennard tha. “Kishte disa përgjigje interesante, kjo është e sigurt. Një nga trajnerët tanë, unë nuk do ta quaj atë të moshuar, por një nga reperët e tij të preferuar ishte Lil Baby. ”

“… Ishte një gjë vërtet interesante. Asnjëherë nuk kam bërë diçka të tillë më parë. Por po, ishte mirë të uleshim dhe të flisnim ballë për ballë me disa djem dhe t’i njohim pak. “

Megjithëse bërthama e një liste që humbi një epërsi 3-1 në raundin e dytë të sezonit pas mbetet e njëjtë, ka gjashtë lojtarë të rinj, përfshirë Kennard, dhe një staf trainues që është pothuajse krejtësisht i ri. Kufizimet COVID-19 kishin kufizuar ndërveprimin e grupit para fillimit të kampit trajnues vetëm disa ditë më parë. Prezantimet, pra, ishin të nevojshme.

“Në të vërtetë ishte kënaqësi,” tha Lue. “Nuk e dija se si do të shkonte, por unë e di që të gjithë djemtë e pëlqyen, mua më pëlqeu, stafi trajnues, ata gjithashtu e pëlqyen atë. Ishte gjë e bukur e vogël që kishim. ”

Kur stërviti në Cleveland, Lue pëlqente të anulonte praktikën dhe të ngarkonte lojtarë në autobusë për një ushtrim lidhjeje. Nëse koronavirusi e detyronte atë të ndryshonte metodat e vjetra, qëllimi i tij i stërvitjes mbeti i njëjtë, duke shpresuar se grupi do të mësonte “gjëra që ju nuk i dini për njëri-tjetrin që do t’i konsideroni interesante”.

“Kishte disa gjëra që djemtë nuk kishin ide për djemtë e tjerë dhe ishte diçka që ishte shumë personale”, tha Lue.

Përtej kësaj, Clippers vendosën të qëndronin mendjelehtë për takimin ose caktimin e tij. Lue, vetëm me gjysmë shaka, tha se gazetarët do të duhet të pyesnin Presidentin e ekipit Lawrence Frank për më shumë përgjigje.

“Sapo u bashkuam”, tha roje Reggie Jackson. “Detajet, kjo është mbi notën time të pagës, kështu që nëse djali i madh nuk të ka thënë domosdoshmërisht atë që kemi bërë, atëherë nuk mundem. Por vetëm dije që kemi kaluar një kohë të mirë duke u shoqëruar dhe duke u njohur me njëri-tjetrin. ”

Në çdo rast, Clippers e dinë mirë se çfarë u tha është më pak e rëndësishme sesa të ndiqet.

Sezonin e kaluar, Clippers u largua nga një takim i ekipit para-sezonal në një Vancouver, Kanada, hotel duke besuar se ata do të kishin vendosur role të qarta dhe blerje të pakontestueshme për të ndjekur një qëllim të përbashkët të një kampionati. Pas mbarimit të sezonit të tyre, megjithatë, lojtarët, përfshirë Lou Williams, thanë se kimia e ekipit mungonte dhe se mbajtjet dhe shtesat e reja nuk kishin pasur gjithmonë mesazhe.

Ekipi kaloi hapat gjatë gjithë sezonit, ka thënë ylli Kawhi Leonard. Sulmuesi Paul George ka kritikuar mungesën e kohës së stërvitjes së ekipit.

Dëshira e Lue për të treguar se gjërat do të ishin ndryshe ishte e dukshme kur ai planifikoi dy praktika për ditën e parë të kampit trajnues në fillim të këtij muaji. Ekipi më pas mbajti një seancë tjetër dy-ditore më vonë atë javë, tha Lue. Shumë njerëz në organizatë nuk mund ta kujtojnë ekipin që mban dy praktika të detyrueshme në të njëjtën ditë sezonin e kaluar.

Williams tha se Lue “ka bërë një punë të shkëlqyeshme për të vendosur tonin”.

“Në të vërtetë aty ndërtohet kimia, në praktikë”, tha George. “Të mësojmë njëri-tjetrin, të mësojmë mbulime. … [It] ju vë në shumë situata të pakëndshme, ju duhet të mësoni të luani përmes saj. Thënia ku ata thonë se praktika e bën të përsosur, nuk është klishe. Praktika i bën lojërat më të lehta ”.

Kur Jackson ra në dhomën e zhveshjes së Clippers në mes të sezonit të kaluar pas blerjes së tij në Detroit, ai e gjeti veten pranë një shoku të ngushtë në George dhe një ish-shoku të skuadrës në Marcus Morris, por menjëherë u gjend në formacion me të tjerët që mezi i njihte personalisht .

Jackson e shikonte fillimin me një kuptim më të mirë të shokëve të tij të skuadrës si të rëndësishëm për vendosjen e besimit, edhe nëse kjo do të ishte vetëm kaq – vetëm fillimi i një procesi shumë më të gjatë.

“Ne jemi duke u përpjekur të bashkohemi si një e tërë kolektive dhe pjesa më e mirë është të njihni dikë përtej basketbollit në mënyrë që të keni më shumë një lidhje emocionale sapo të futeni në të vërtetë në atë fushë, të kujdeseni më shumë për personin”, Jackson tha. “Ne jemi duke u përpjekur të gjejmë mënyra për t’u njohur me njëri-tjetrin dhe unë pres që të vazhdoj ta bëj gjatë gjithë sezonit.”

Etj

Pasi humbi humbjen e para-sezonit ndaj Lakers të Dielën për shkak të një mungese të justifikuar nën protokollet e shëndetit dhe sigurisë së NBA, Jackson tha se ndihet mirë fizikisht dhe e quajti veten krenar që liga i ka marrë protokollet e saj aq seriozisht sa ka. “Ndihem shumë mirë dhe jam gati të shkoj”, tha Jackson. … Nicolas Batum do të vazhdojë të startojë përpara për sa kohë që Morris vazhdon të ulet për shkak të hidhërimit të gjurit, tha Lue.

Kjo histori fillimisht u shfaq në Los Angeles Times.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu