Parashikimi qëndroi në ajër të martën mbrëma para Los Angeles Lakers mblodhi unazat e tyre natën e hapjes, para se të humbasinLos Angeles Clippers, 116-109. Një ndeshje që dikur konsiderohej fait-arritje nuk arriti të materializohej në playoff, me mirësjelljen e Denver Nuggets kërcim i hershëm i Clippers, por këtu, më në fund, ata ishin, me identitete të reja: kampion dhe i përulur.

Montrezl Harrell, i cili ndërroi besnikërinë nga Lakers te Clippers këtë sezon – me zë të lartë, mund të shtoj – dëshironte energjinë elektrike që ndeshja premtoi. Ai grimoi dhe ngriti duart dhe erdhi sy për sy me ish-shokun e ekipit Patrick Beverley, por energjia nuk u transferua. Ai kishte nevojë për një turmë. Ajo që mori ai ishte shokët e ekipit që kishin gjasa të mendonin më shumë për të festuar. Dikush vështirë se mund të fajësojë Lakers ose Trez: ai nuk e bëri merrni një unazë në ceremoni.

Kjo na sjell te Clippers, të cilët gjithashtu duhej të shikonin dikë tjetër duke marrë një unazë. Ata luajtën sikur Lakers mori pulën jashtë pjatës së tyre dhe e hëngri atë.

Pabarazia në intensitet e bën të vështirë marrjen e detajeve seriozisht. Sezoni me 82 ndeshje (ose 72, në rastin e këtij viti) është, në mënyrën më të dobishme, një mundësi për t’iu përgjigjur pyetjeve me të cilat çdo skuadër shkon në sezon, dhe pyetja më e madhe e Clippers, pragu i tyre, mund të ketë ngecur në krijime e një përgjigje.

Ata kishin nevojë për më shumë lojëra dhe shkathtësi, por në sezonin e jashtëm, nuk arritën të tregtonin për një mbrojtës të All-Star si Jrue Holiday ose të nënshkruanin një gjeni udhëtarë në Rajon Rondo. Kjo i la ata me Lou Williams, një kandele që shënoi me kornizë me gunga dhe mungesa e mendjemprehtësisë mbrojtëse ofron zgjedhje të lehta për kundërshtarët që e kanë, mund dhe do ta shfrytëzojnë atë në sezonin pas. Sa i përket Reggie Jackson, sigurisht, nuk mund ta mohoni se ai është “një basketbollist profesionist amerikan i cili luan për Los Angeles Clippers të Shoqatës Kombëtare të Basketbollit (NBA).

Kawhi Leonard # 2 i LA Clippers rojet LeBron James # 23 i Los Angeles Lakers gjatë ndeshjes së hapjes së sezonit në Staples Center më 22 dhjetor 2020 në Los Angeles, California.
Kawhi Leonard të rojeve të LA Clippers Lebron Xhejms i Los Angeles Lakers gjatë ndeshjes për hapjen e sezonit në Staples Center. (Harry How / Getty Images)

Hyj Nicolas Batum, një francez driblues 6-këmbë-9 me një zgjidhje për shumicën e problemeve të basketbollit. Ai filloi në vend të Marcus Morris, i cili është i dëmtuar, dhe u shndërrua menjëherë në atë që loja kërkonte: një hink për të bërë lojë për të sjellë kohezion në aktet solo të Kawhi Leonard (26 pikë, tre asistime, dy vjedhje) dhe Paul Xhorxh (33 pikë, gjashtë kërcime, tre asistime) për të shfrytëzuar dominimin e tyre ndaj njëri-tjetrit dhe për të gjetur goditje të lehta për skuadrën.

Batum grumbulloi gjashtë asistime, duke i rrotulluar rrotat në ofendim me IQ dhe imagjinatë. Formacioni fillestar i Beverley, Leonard, George dhe Serge Ibaka mund të gjuante, të mbronte dhe të shënonte në gjysmë fushe. Kërcënimi i goditjes së Ibaka e largoi Anthony Davis nga mbrojtja. Leonard dhe George u pritën në buzë me lehtësi. Hapësira i thjeshtoi vendimet e tyre.

Batum është fshehur me Charlotte Hornets që kur ata e paguanin shumë atë dhe bënë pazar se ai mund të ishte një yll. Kjo nuk ishte në kartat e tij, por ai mund të kthehej përsëri në një lojtar super rol i cili mund të gjuajë, të vrapojë dhe të mbrohet me ndërprerës.

Dëmtimet detyrojnë mutacionet. Mutacionet çojnë në zbulime. Zbulimet ndonjëherë çojnë në përgjigje. Nëse Batum mund të luajë për Clippers, mbase është e mjaftueshme që Beverley, roja teknik, të mbrojë dhe të gjuajë treshe.

Clippers kishin filluar një start 21-10 kur Batum, në shënimin 5:37, u drejtua për në stol. LeBron James bëri edhe check out atëherë. Trajneri i Lakers, Frank Vogel, po zgjedh të luajë James në shpërthime të shkurtra këtë sezon, dhe pavarësisht deficitit, ai e mbajti planin, prandaj është ndoshta e mençur ta marrësh këtë lojë aq seriozisht sa James: Ai i mori tetë ndjehen si ai tresh, lepurësh të humbur kur Clippers zgjodhën epërsinë e tyre në çerekun e katërt dhe nuk u futën asnjëherë. James përfundoi duke luajtur vetëm 28 minuta. “Kalimi i shëndetshëm i kësaj shtrirjeje është një përparësi”, tha Vogel pas ndeshjes. “Dhe vlerësimi se si përshtaten djemtë tanë të rinj është një përparësi.”

Ne jemi vetëm 10 javë larg nga Finalet e NBA, ku Davis u detyrua të merrte kombinimin e tij të paruajtshëm të madhësisë, atletizmit, forcës, aftësisë dhe të hidhte në një dimension të ri. Kujtimet janë shumë të freskëta për të injoruar faktin që Davis i sotëm nuk ishte ai Dejvis, dhe Lakers të sotëm nuk ishin ata Lakers.

Shtrirja më emocionuese e lojës erdhi në çerekun e tretë, kur Davis dhe Leonard hodhën topa zjarri para dhe mbrapa, duke shkuar mano-y-mano me raste. Këtu, detaje të caktuara mund të analizohen. A mundet Davis, i cili ndaloi Jimmy Butler në playoff-in e Bubble, t’i vinte pirgët Leonard në një mënyrë të ngjashme?

Leonard preu derën e pasme në Davis, duke u dredhur në një kërcyes të shkurtër në bojë. Leonard vrapoi Davis në një ekran të dyfishtë nga George dhe Ibaka, dhe goditi një trefish. Duke lëvizur jashtë topit, shpejtësia e Leonard u bë një avantazh ndaj Davis, i cili bëri një punë mjaft të mirë ndaj tij në izolim.

Clippers provuan shpejtësinë e tij. Davis testoi lartësinë e tyre, por vetëm në një kufi. Batum dhe Ibaka e morën atë larg mbrojtjes, por Davis rrallë ia ktheu kërcënimin duke i ndëshkuar ata poshtë. Ai e bëri Batum – një mbrojtës i zhdërvjellët dhe i gjithanshëm – të dukej si vëllai i tij i vogël, por ai mezi e gjuajti atë ndeshje.

Në vend që të jetojnë në bojë, Lakers duan që Dejvis të marrë pesë treshe në lojë – një plan afatgjatë që do të favorizojë rritjen ndaj fitoreve. Ashtu si James, ai do të presë deri në play-off për t’u kthyer në Godzilla?

LeBron James # 23 i Los Angeles Lakers shënon në një paraqitje ndaj Ivica Zubac # 40 të LA Clippers gjatë një fitore 116-109 LA Clippers në ndeshjen e hapjes së sezonit.
LeBron James shënon me gola mbi Ivica Zubac të Los Angeles Clippers. (Harry How / Getty Images)

Sa më mirë për Lakers. Ata mund të pushojnë dhe t’i mbajnë kartat e tyre afër. Ne mësuam të martën se Wesley Matthews nuk mund ta ruajë Leonardin. Ne ende nuk kemi një matës të saktë nëse James, Davis (apo Talen Horton-Tucker!) Mund.

Një kujtim tjetër që është tepër i freskët për t’u harruar, të paktën për Reggie Miller të TNT: Klipperët shkatërruan Lakers natën e hapjes sezonin e kaluar, dhe çfarë i mori ndonjëherë ato?

Breshëria e George me 33 pikë nuk e fshiu shkrirjen e tij në playoff. Në vend të kësaj, shfaqja u ndërthur me kujtimet e shakave të “Playoff P”. Kur ai përmendi dy operacionet e tij të shpatullave në TNT pas lojës, ishte e vështirë të mos e regjistroje atë si një justifikim, pas ai duke kritikuar trainimin e Doc Rivers në playoff.

Ndoshta kjo është e padrejtë. E vetmja gjë që George ose Clippers mund të kontrollojnë është e ardhmja, dhe ata bënë më të mirën që mundën të Martën. Por ndonjë strukturë në trurin tim nuk do të më lejojë të besoj në atë që pashë dhe pa marrë parasysh se çfarë bëjnë ata këtë sezon, unë dyshoj se dyshimi nuk do të shkrihet nëse nuk do të mbajnë një trofe në korrik.

Ata janë shumë si Klipistët e dikurshëm në këtë kuptim – reputacioni që turbulloi produktin në gjykatë – dhe kjo është pikërisht ajo ku ata duhet të dëshironin të ishin.

Ekipet e shkëlqyera ziejnë dhe bëhen bashkë kundër dyshimit kolektiv. Shtë një vend i rinovimit të vazhdueshëm, burimi i një mentaliteti aktual të dobët në krahasim me atë që ata pretendonin të kishin sezonin e kaluar. Ne të gjithë duhet të shpresojmë se nuk marrim kredi derisa të vijë afati i duhur.

Më shumë nga Yahoo Sports:Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu