Ndërsa sezoni 2020-21 NBA është afër mesit të tij, ne po vlerësojmë performancat më të mira deri më tani.

Lojtari me i vlefshem

Kurt Helin: Joel Embiid (76ers)

Ngjashëm me këtë sezon të përmbysur të NBA, është e vështirë të marrësh një pamje të qartë në garën e MVP. Shtë një fushë e mbushur me njerëz. Kjo tha, për mua Joel Embiid ka gdhendur një pozicion paraardhës: Ai ka kryer veprën Sixers (30.2 PPG me një normë qesharake të përdorimit), ka qenë një kandidat për Mbrojtësin e Vitit në anën tjetër dhe ekipi i tij është +18.3 është në fushë (e cila flet për sa mirë po luan dhe mungesën e thellësisë pas tij, më fal Dwight).

Lebron Xhejms filloi lobimin për këtë çmim përsëri në flluskë – ai e ka narrativën pas tij. Kjo nuk më ndikon shumë, megjithatë loja e tij e ka atë të dytin në votimin tim sot: ai ka qenë i fortë në mbrojtje gjatë gjithë sezonit, ai i ka bërë Lakers të gatshëm për një garë të thellë në playoff, por ndërsa ai ka vendosur numra të mirë këtë sezon atij i mungon statistikori rinisë së disa të tjerëve. Nikolla Jokiq ka rinis statistikore dhe e ka ngritur sezonin e tij të lojës, por çështjet mbrojtëse dhe Nuggets rrëzohen sezonit të hershëm e mbajnë atë përsëri në këtë pikë (ai është i treti për mua tani). Damian Lillard është i njëjtë: Ai është tufë dhe arsyeja që Blazers janë aty ku janë, por mbrojtja e tij dhe vendi i Blazers aktual në renditje e dëshpërojnë atë. Giannis Antetokounmpo dhe Luka Doncic kanë ardhur vonë dhe mund të ngjiten në këtë shkallë, siç mund të jetë e mundur Kawhi Leonard dhe Stephen Curry, që të dy kanë pasur sezone të forta. James Harden mund të marrë një pjesë të votimit në fund të sezonit, ai ka qenë mahnitës në Brooklyn (Durant ka luajtur në një nivel MVP atje, por ka humbur në shumë ndeshje).

Dan Feldman: Nikola Jokic (Nuggets)

Kjo ishte në fund të fundit një garë me dy burra midis Nikola Jokic dhe Joel Embiid. Jokic bën aq shumë – duke kaluar, duke shënuar – për të nxitur një sulm efikas. Embiid është shumë më i mirë në mbrojtje dhe gjithashtu i shkëlqyeshëm në ofensivë.

Diferencuesi më i madh: Jokic ka luajtur 20% më shumë lojëra sesa Embiid.

Kjo nuk është i ndershëm tek Embiid, i cili ka humbur kohë për shkak të gjurmimit të kontaktit të koronavirusit. Por unë jam duke gjykuar rezultatet, dhe mungesat e Embiid ia kanë kufizuar vlerën. Diferenca e tyre me gjashtë ndeshje në ndeshjet e zhvilluara do të dukej shumë më e vogël në fund të sezonit. Fatkeqësisht, sezoni mund të rinisë me Embiid jashtë.

LeBron James pati një mundësi për të bërë një lëvizje të madhe në këtë garë me të Anthony Davis mënjanë. Në vend të kësaj, Lakers kanë ngecur së bashku dhe LeBron ka rënë përsëri në një paketë për ndjekje të MVP që përfshin gjithashtu Stephen Curry, Damian Lillard, Giannis Antetokounmpo, Kawhi Leonard dhe James Harden.

Çmimet PBT Midseason: MVP fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu