Do të ketë netë në NBA ku një ekip thjesht nuk do të ketë energjinë e duhur. Sidomos në një sezon të kondensuar siç është ky ku lojërat me të vërtetë po luhen çdo natë dhe djemtë nuk janë në gjendje të marrin pushimin e duhur.

Filadelfia 76ers dukej se nuk kishin energjinë e duhur të shtunën pasi ranë në Cleveland Cavaliers në shtëpi 112-109 në kohën shtesë si Collin Sexton udhëhoqi Cavs me 28 pikë ndërsa Darius Garland shtoi 25. Cleveland shënoi pesë pikët e para të seancës shtesë për të marrë me të vërtetë një ndarje dhe Filadelfia nuk mund të grumbullohej mjaftueshëm për të fituar këtë lojë.

Joel Embiid udhëhoqi Filadelfian me 42 pikë dhe 13 kërcime, Ben Simmons kishte 24 pikë, shtatë kërcime dhe tetë asistime, ndërsa Shake Milton shtoi 11 jashtë stolit.

Këtu janë vëzhgimet në këtë:

Të mos ngrihesh për një kundërshtar më të vogël

Ishte e qartë nga fakti se Sixers nuk ishin të gatshëm për këtë kundër një ekipi më të vogël të Cavaliers. Cleveland hyri në lojë me vetëm nëntë lojtarë në dispozicion dhe dukej se Filadelfia i mori me lehtësi për të filluar ndeshjen. Ata ishin të papërgatitur me basketbollin, nuk ishin në gjendje të ktheheshin shpejt në tranzicion, gjë që lejoi Cleveland të gjente një ritëm sulmues duke marrë kova të lehta dhe ata e gjetën veten në një gropë herët. Për të filluar pjesën e dytë, kishte energji të sapo gjetur dhe ekipi dukej pak më mirë, por gjithsesi nuk mjaftonte. Ata morën një ashensor nga Mike Scott i cili dukej se i dha skuadrës një shkëndijë me energjinë e tij dhe nxitimin e tij në dysheme. Ata duhet t’i marrin seriozisht skuadrat nga kërcimi. Një përpjekje më e mirë që nga fillimi si ata bënë në pjesën e dytë dhe ata do të kishin fituar këtë. Ata e merituan çdo grimë të kësaj humbjeje.

Mungesa e lëvizjes së topit

Kur Sixers po shkojnë mirë në sulm, ata po fshikullojnë topin në perimetër dhe po gjejnë gjuajtësit e tyre të hapur me 3 pikë. Kur nuk po shkon mirë, ata bëhen të ndenjur dhe ata përpiqen të krijojnë ndonjë pamje të hapur ndërsa mbështeten shumë tek Embiid dhe Simmons siç bënë në këtë. Isshtë e rrallë kur ata nuk e lëvizin topin në sulmin e tyre të ri, por kur nuk e bën këtë, duket keq, dhe ata shpresojnë që yjet të shkojnë në një nivel tjetër. Yjet i mbajtën ata në të, por ata kishin nevojë për ndihmë dhe nganjëherë, mungesa e sulmit do t’i ndikojë ata në mbrojtje. Kishte disa herë kur Furkan Korkmaz ishte jashtë pozitës shumë në sulm dhe dukej se trajneri Doc Rivers po i bërtiste për t’u zgjuar pak. Ka qenë një udhëtim i egër për rojet e vitit të katërt nga Turqia kohët e fundit. Ai ose është me të vërtetë i mirë dhe po i godet të shtënat, ose ka netë si kjo ku është plotësisht jashtë tij dhe nuk ofron shumë. Lumenjtë iu kthyen Scott për të filluar pjesën e dytë dhe ai kontribuoi pak.

Mungesa e ndihmës nga të tjerët

Në një natë ku ekipi filloi ngadalë në sulm, ata me të vërtetë kishin nevojë për yjet e tyre për t’i mbajtur ata në këtë lojë derisa të mund të merrnin ndihmë nga të tjerët. Simmons dhe Embiid bënë pikërisht këtë pasi të dy u bashkuan për 33 pikë në gjuajtjet 11-për-20 në pjesën e parë për të ndihmuar Filadelfian që të shmangte një vrimë të madhe kundër një ekipi të shkretuar të Cavs. Pjesa tjetër e Sixers kombinuan për 14 pikë në gjuajtje 4-për-17 në atë që ishte vetëm një fillim i vështirë për ekipin. Në pjesën e dytë, siç u përmend, ekipi mori një ndihmë nga Scott dhe Milton më në fund ishte në gjendje të futet në një sulm në një sulm. Filadelfia kishte vërtet nevojë për disa përforcime sulmuese nga pjesa tjetër e listës për t’i dhënë yjeve një lehtësim në këtë. Seth Curry ishte një tjetër që kaloi një natë me të vërtetë i ashpër në të dy skajet e dyshemesë dhe erdhi në një pikë ku Milton ishte ndoshta opsioni më i mirë në mbrojtjen e gjuajtjes. Qarkullimi është gjithmonë një gjë, por Curry duke qëlluar vetëm 1-për-13 i dëmtoi ata shumë në këtë.

1

1Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu