Sezoni i NBA është në aktivitet të plotë, dhe ne do të jemi këtu çdo ditë jave me përmbledhjen ditore të NBC Sports Tri Gjëra për të Dihet – gjithçka që mund të keni humbur në Shoqatë, çdo moment kyç nga një natë më parë në një vend.

1) Stephen Curry ka disa fjalë për urrejtësit / dyshuesit e tij… 62 prej tyre

Stephen Curry dëgjoi kritikat: Ai është i shkëlqyeshëm me një mori shokësh të skuadrës All-Star, por nuk mund të drejtojë me të vërtetë një ekip. Ai është i mbivlerësuar. Ai është një qitës, asgjë më shumë. Disa tifozë budallenj dukeshin të gatshëm të hidhnin dy sezone MVP dhe tre unaza (me pesë udhëtime të drejtpërdrejta në Finale) për shkak të një fillimi të ngadaltë me një listë plotësisht të re. Edhe Channing Frye hyri në veprim (pa ditur shumë për historinë e Luftëtarëve).

Curry doli dhe shpërtheu për një 62 pikë të lartë në karrierë të Dielën në mbrëmje, duke bartur Warriors në një fitore ndaj Trail Blazers dhe duke heshtur kritikët kudo.

Pas ndeshjes, Curry i bëri thirrje legjendës së Jordanisë për të heshtur kritikët e tij, “Ju e njihni memet e Jordanisë, apo jo? Të gjitha këto i marr personalisht ”.

Pastaj ai shkoi në Instagram.

Curry po shikonte të sulmonte nga maja e hapjes të Dielën, veçanërisht duke shkuar drejt e një mbrojtësi cilësor Robert Covington (i cili u ndez në Curry off Draymond Green zgjedh) dhe duke shkuar në buzë herët. Warriors gjithashtu filluan shfaqjen për Curry me cilindo njeri i madh që ishte në dysheme për të detyruar një ndërprerës dhe ta linin Curry të shkonte në Jusuf Nurkiç ose mbrojtja e tepërt e përputhur Enes Kanter, të dy luftuan për të ngadalësuar Curry në hapësirë.

Curry shënoi 31 në pjesën e parë dhe për ndeshjen gjuajti 18-me-31, përfshirë 8-të-16 nga tre. Ai bëri një deklaratë dhe pjesa tjetër e NBA e vuri re (dhe kishte shpinën).

Curry mund të mos jetë në gjendje ta bëjë këtë aq shpesh sa ai mund të bënte pesë vjet më parë, por ai përsëri mund të ketë lojëra të tilla. Ai ende ka gravitetin për të tërhequr mbrojtës, ai ende bën lojëra. Warriors nuk po fiton sepse talenti rreth tij nuk është i njëjtë me ato vite të kampionatit, por nëse po e përdor atë për të kritikuar Curry nuk je shumë student i lojës. Dhe vetë Curry ka 62 fjalë për ty.

2) Brooklyn ka rënë 4 me 5 pas humbjes ndaj Uashingtonit. Çfarë ndodhi me pretendentët e hershëm?

Dy ndeshje në këtë sezon, kur Nets shkatërruan Boston në Ditën e Krishtlindjes, disa prej nesh ishin të shpejtë për t’i vajosur ata pretendentë në Lindje. Kevin Durant ishte duke lëvizur dhe duke shtënë si ai kurrë nuk ishte plagosur, Kyrie Irving po rrëzonte treshe dhe po tregonte dorezat e tij elitare, dhe Nets kishin lojtarë të thellësisë dhe rolit cilësor.

Kjo mund të ketë qenë e parakohshme. Brooklyn ka humbur 4-me-5 që kur, mbrojtja e tyre ka qenë e tmerrshme dhe ajo arriti kulmin të Dielën në një humbje ndaj një ekipi të Uashingtonit, ku Irving dhe Durant humbën goditjet e tufës vonë.

Çfarë ka ndodhur me Brooklyn? Mbrojtja e tyre i ka kapur pas. Në pesë ndeshjet e fundit të Nets ata kanë një vlerësim mbrojtës prej 113.2 (pikë për 100 posedime), duke u renditur në vendin e 26-të në kampionat. (Statistikat përmes Pastrimit të Xhamit.)

Kjo nuk është çështja e vetme në Brooklyn. Nets kanë qenë të dobët në xham, duke lejuar skuadrat kundërshtare të marrin reagimin sulmues në 30.7% të gjuajtjeve të humbura (e treta më e keqja në kampionat), duke çuar në heqjen dorë prej 20.3 pikëve të shansit të dytë në një lojë. Nets janë gjithashtu 10 më të mirët në kampionat në kryerjen e xhiros (ose një nga 10 më të këqijtë, nëse doni ta shikoni në atë mënyrë). Brooklyn kishte 20 xhiro në humbjen e së Dielës ndaj Uashingtonit.

Yjet e tyre po vendosin numra – Irving kishte 30 pikë dhe 10 asistime të Dielën, Durant kishte 28 pikë, 11 kërcime dhe shtatë asistime – por nuk po përkthehet në fitore. Pas ndeshjes, trajneri Steve Nash e tha këtë në lidhje me përpjekjet e fundit (përmes Nets Daily)

“Është herët. Ne nuk mund ta humbasim mendjen për këtë. Ne nuk mund të zhgënjehemi shumë dhe nuk mund të ndiejmë shumë tension. Ka shumë ekipe të mira që ende përpiqen ta gjejnë veten dhe ne jemi të ri. Kemi një trajner për herë të parë, një staf të ri, një bandë djemsh që nuk kanë luajtur së bashku. Me një kamp të shkurtër stërvitje, kjo e bëri të vështirë dhe këtu jemi në një luftë të vogël, por është mirë për ne. Goodshtë mirë të marrësh disa tensione, ca të pakëndshme dhe të ndihesh rehat, kështu që këtu po ndihemi paksa të pakëndshëm dhe mund të na ndihmojë të rritemi. “

Nets janë 1-3 me shtëpinë e tyre aktuale dhe nuk bëhet më lehtë me Utah dhe Filadelfia që vijnë në qytet tjetër.

3) Jayson Tatum godet fituesin e lojës për Boston në fitoren ndaj Detroit

Bostonit i duhej kjo. Celtics nuk ishin dukur si rrahës të botës nga porta dhe ishin në rrezik të linin një ndeshje të dytë radhazi në atë që kishte qenë një skuadër e Pistons pa fitore para se Boston të vinte në qytet.

Por Tatum doli me kusht kur u tërhoq nga 16 metra dhe gozhdoi një kërcyes me 2.9 sekonda të mbetura të Dielën, duke i dhënë Bostonit një fitore 122-120.

https://twitter.com/NBCSCeltics/status/1345860609104080904

Jaylen Brown udhëhoqi Boston me 31 pikë – ai gjuajti 13-të-16 për ndeshjen – dhe goditi tre kritikët vonë që vendosi fituesin e lojës Tatum. Ishte shëlbimi për Brown pas një sulmi të ashpër të Premten në humbjen e Boston ndaj Detroit, duke përfshirë një humbje të vonuar që vulosi humbjen.

Celtics e dinin se kishin nevojë për atë fitore.

“Ne nuk kemi qenë të mirë, posaçërisht poshtë, duke ekzekutuar,” Marcus Smart tha lojën postare (ai kishte 17 pikë natën). “Ne arritëm në pikat tona, ne morëm topin atje ku e donim, dhe ata dy lojtarë bënë goditje të shkëlqyera dhe lexime të shkëlqyera. Ata na fituan lojën. ”

Tani mundet që Boston të bazohet në atë në prova të mira rrugore kundër Torontos dhe Miamit që vijnë?

Tri gjëra për të ditur: Curry lëshon përgjigje me 62 pikë ndaj kritikëve, dhe pastaj evokon memet e Jordanit fillimisht u shfaq në NBCSports.com

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu