Trak Blazers zvarriti Warriors me tre pikë me pak më shumë se dy minuta të mbetura.

Të gjithë e dinin se çfarë do të thoshte kjo.

Dame Time.

Damian Lillard goditni tre-treguesin përparësues me 13.7 sekonda të mbetura. Kjo qëndroi si fituesi i lojës kur Lillard mori përsipër një përgjegjësi Draymond Green në anën tjetër, duke mohuar një kovë të Gjelbër dhe duke lejuar Portland të pretendojë një fitore 108-106 të Mërkurën.

Lillard vetëm vazhdon të grumbullohen lojëfituesit me një normë absurde. Edhe pse kjo ishte larg nga ndeshja e tij më e mirë (22 pikë në gjuajtjen 6-të-17 me gjashtë asistime dhe pesë xhirime), ai personalisht tejkaloi Golden State me rezultatin 8-3.

Performanca e fundit e Lillard në tufë një ditë pasi Lillard zbuloi sasinë e tragjedisë personale me të cilën është përballur gjatë një viti e gjysmë.

Jason Quick i Athletic:

Në vitin 2020, ai ishte i pari që zbuloi trupin e pajetë të kushëririt të tij dhe kuzhinierit personal. Një teze vdiq nga kanceri. Një mik i familjes vdiq nga COVID-19. Dhe në muajt e parë të 2021, një kushëri u vra në West Oakland.

Dhe pastaj të enjten e kaluar, një ditë para ndeshjes së Lakers, Lillard mësoi për vdekjen e dy personave në rrethin e tij të ngushtë. Njëri ishte një kushëri shumë afër Lillard për të qenë në darkën e Falënderimeve të familjes së tij në Portland në nëntor. Tjetri ishte si familja – miku më i mirë i kushëririt të tij më të ngushtë, i cili ishte ndër anëtarët e parë të familjes që u zhvendos në Portland kur Lillard u tërhoq nga Trail Blazers në 2012.

Lillard është një super yll i tillë i qëndrueshëm.

Ashtë për të ardhur keq që ai duhet t’i përdorë këto aftësi mes kaq shumë hidhërimi. Por ne ende mund të vlerësojmë se sa mirë ai po merret me gjithçka.

Lillard tha se ai është i motivuar për të ngritur ata që janë afër tij që gjithashtu janë të pikëlluar. Lillard, përmes Quick:

“E di që suksesi im i bën ata të lumtur”, tha Lillard. “Çdo lojë që ne luajmë, e gjithë familja ime është në shtëpi duke parë. Ata nuk humbin një lojë. Unë e di që bën diçka pozitive për ta, dhe se kjo do të thotë diçka për ta, dhe kjo është një pjesë kryesore e lumturisë sonë si familje dhe ne mund të vazhdojmë përpara dhe të qëndrojmë së bashku ”.

Lillard, siç ka bërë shumë herë këtë sezon, sigurisht siguroi gëzim të Mërkurën.

Damian Lillard godet fituesin e lojës me 3 tregues, merr përgjegjësinë kryesore në Trail Blazers-Warriors (video) fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu