Dana Altman paksa e befasuar Payton Pritchard rrëshqiti në vendin e 26-të në Draftin e NBA-së në vitin 2020 fillimisht u shfaq në NBC Sports Northwest

Kishte një kohë ku Payton PritchardUdhëtimi për në NBA ishte në një rrugë tjetër.

Në shkollën e mesme, Pritchard udhëhoqi West Linn Luanët në katër kampionate rresht shtetërore. Ai ishte lojtari më i mirë nga shteti i Oregonit për 2016 dhe roje me numër 13 në vend, sipas ESPN. Gjatë sezonit të tij të moshuar, Pritchard u angazhua verbalisht në Oklahoma Sooners.

Imagjinoni një gjykatë kolegjiale që shfaq Pritchard së bashku me Trae Young.

Shkarkoni dhe pajtohuni në Talkin ‘Ducks Podcast.

Në vend të kësaj, ai vendosi që qëndrimi në shtëpi ishte opsioni më i mirë për të dhe u angazhua për Dana Altman dhe Rosat e Oregonit, vetëm dy orë në jug të Portland në Eugene, Oregon.

Doli të ishte një vendim i shkëlqyeshëm pasi karriera katër-vjeçare e Pritchard si roje e pikës fillestare të Ducks përfundoi si fitues i çmimit Bob Cousy, fitues i çmimit Lute Olsen dhe Lojtar i Konferencës Pac-12 i Vitit.

Pritchard u zgjodh nr. 26 i përgjithshëm nga Boston Celtics në Draftin e NBA 2020.

Trajneri kryesor i basketbollit në Oregon Dana Altman u bashkuan NBC Sports Boston këtë javë për të diskutuar më shumë mbi “mania Pritchard” në Boston dhe ndikimin e tij të menjëhershëm në NBA:

“Jam befasuar këndshëm. Sa herë që një rishtar ka një mundësi dhe e shfrytëzon më së shumti siç ka Payton, është me të vërtetë bukur. E dija që ai do të punonte për një rol. Ai është një punëtor i palodhur. Ai donte shumë për programin tonë për katër vjet. Ai ka një etikë të jashtëzakonshme pune, kështu që unë e dija përfundimisht se ai do të punonte vetë në një rol.

Por, për të marrë mundësinë menjëherë, kjo do të thotë shumë për të. Jam i lumtur që ai ka filluar një fillim të shkëlqyeshëm. Unë e di që është një sezon i gjatë dhe ai e di që është një sezon i gjatë, por është shumë mirë të fillosh mirë.

Dana Altman

Një fillim i mrekullueshëm vërtet. Me rojën e Celtics, Kemba Walker që po dëmton një dëmtim të gjurit të gjurit, Pritchard ka parë minuta të vlefshme në sezonin e tij të parë dhe aktualisht mesatarisht 8.3 pikë, 2.8 asistime dhe 2.5 kërcime në 22.4 minuta për lojë.

Oh, dhe ai gjithashtu ka fituesin e tij të parë të lojës:

Nga lindi gjithë kjo siguri? Orët dhe orët dhe orët dhe orët në palestër.

“Ai u bë një nokaut me tre pikë dhe besimi i tij u rrit,” tha Altman. “Kur jeni duke fituar, duke luajtur mirë, besimi i tij u rrit. Mendoj se ai ka një epokë besimi sepse e di që ka punuar shumë, luan me shumë vetëbesim. Edhe kur u transferua në NBA, ai ndjeu se i përkiste.

Ky besim për të marrë një goditje të madhe, fakti që ju e dini që keni vënë në kohë, unë mendoj se me të vërtetë ju jep atë besim. Zhvillimi i një goditje goditjeje ishte arritja e tij më e madhe për ne.

“Ai u përmirësua në mbrojtje, u përmirësua në udhëheqjen e tij. Të gjitha aspektet e lojës, për ne, ai përmirësohej çdo vit. Dhe përsëri, ishte krejtësisht ai. Ishte etika e tij e punës… ”

Në sezonin e tij të fundit në Oregon, Pritchard shënoi mesatarisht 20.5 pikë, 5.5 asistime dhe 4.3 kërcime për ndeshje ndërsa goditi gjithashtu .415% nga diapazoni i tre pikëve.

Kjo përqindje e golit në fushë është rritur në të vërtetë në sezonin e tij të parë në NBA, duke arritur 43.6% nga distanca prej tre pikësh.

Nuk mund të mohohet shpejtësia, shpejtësia dhe goditja e ashpër e lojës së Pritchard, kështu që pyetja paraqitet: pse apo si ai rrëshqiti deri në numrin 26 në Draftin e NBA?

Altman shpjegoi bisedat që ai bëri me trajnerë rreth kampionatit që çuan deri në draft:

“Ne morëm kaq shumë thirrje nga kaq shumë ekipe. Isha pak i befasuar që ai ra aq larg, por pata një bisedë të shkëlqyeshme me Brad [Stevens]. Mund të them se ai ishte vërtet i interesuar. Danny Ainge kishte qenë në palestrën tonë në vitet e mëparshme dhe e kishte parë atë. Kështu që e dija që kishte një interes … Ka qenë një përshtatje e shkëlqyeshme deri më tani dhe shpresoj që të vazhdojë të funksionojë ”.

Emri i Pritchard ka dalë në bisedat shumë herët të rishtar të vitit.

Celtics morën një vjedhje absolute në Nr. 26.

Lexo më shumë në NBC Sports Boston.

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu