Ainge shpjegon pse Celtics të fituara Evan Fournier në afati tregtar i NBA fillimisht u shfaq më NBC Sports Boston

Boston Celtics kanë rënë në renditjen e Konferencës Lindore muajin e fundit dhe ulen në vendin e tetë duke hyrë në ndeshjen rrugore të së Premtes mbrëma kundër Milwaukee Bucks.

Përforcimet ishin të nevojshme për të siguruar një tjetër drejtim playoff, dhe presidenti i C i operacioneve të basketbollit Danny Ainge adresoi disa dobësi të listës përpara afatit të tregtisë së NBA të së enjtes nga duke përvetësuar Evan Fournier nga Orlando Magic.

Gardiani veteran është duke shënuar një karrierë të lartë 19.7 pikë për lojë dhe duke qëlluar 38.8 përqind nga distanca prej 3 pikësh. Çmimi për të blerë Fournier gjithashtu nuk ishte shumë i lartë – dy zgjedhje të raundit të dytë dhe roje Jeff Teague.

“Me Evan, në veçanti, mendova se kjo mundësi ishte unike, për të shtuar një lojtar të kalibrit të tij,” u tha Ainge gazetarëve të Premten në mëngjes. “Ne kemi biseduar shpesh për gjuajtje me madhësi. Këtu është një fëmijë 6 metra i cili është një gjuajtës i mirë dhe një krijues i mirë lojërash. Ai mund të trajtojë topin, thjesht një tjetër krijues për ne. Një lojtar shumë i qëndrueshëm dhe ne jemi të ngazëllyer për të shtoni atë “.

Afati i tregtisë së NBA: Thyerja e fituesve, humbësve nga marrëveshjet e Celtics

Tregtia e Fournier nuk ishte vetëm përmirësimi i produktit në fushë, lëvizja gjithashtu duhet të injektojë pak jetë në një ekip që duroi shumë sfida unike dhe të vështira gjatë këtij sezoni të çmendur të ndikuar nga pandemia e COVID-19.

“Unë dua që lojtarët tanë të ndiejnë shpresë. Unë dua që trajneri ynë të ndiejë shpresë. Ndjeva një shkurajim të brendshëm me djemtë tanë,” pranoi Ainge. “Kjo ishte një arsye që ne bëmë diçka që tani kundërshton të presim ca kohë në rrugë.”

Celtics përdori një pjesë të mirë të përjashtimit të lojtarëve të tyre të tregtuar (TPE) të krijuar nga sezoni i fundit i firmës dhe tregtisë së Gordon Hayward për të marrë në Fournier, dhe ka rreth 11 milion dollarë të mbetura në TPE për t’u përdorur në të ardhmen.

Kandidatët për blerje Celtics mund të synojnë pas afatit të fundit të tregtisë së NBA

“Unë mendoj se është një përdorim i mirë i TPE tonë….. Ne nuk e marrim Evan me idenë që ai do të jetë me ne vetëm për këtë vit,” tha Ainge. potencialisht për një kohë të gjatë, si të gjithë lojtarët që marrim “.

Fournier është në vitin e fundit të kontratës së tij dhe ka të drejtë të bëhet një agjent i lirë i pakufizuar në jashtë sezonit. Ai ka të gjitha stimujt që mund të imagjinohet të jetë i mrekullueshëm për Celtics pjesën e mbetur të sezonit me shpresat për të arritur një kontratë tjetër të madhe.

1616763426Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu