FILADELFIA (AP) – Filadelfia 76ers hapi javën me rekordin më të mirë në NBA – dhe tani përballet me një të ardhme të pasigurt me një formacion fillestar të përshtatshëm për para-sezonin.

Nikolla Jokiq kishte 15 pikë dhe 12 asistime për të kryesuar Denver Nuggets kaloi Philadelphia 115-103 të Shtunën, duke mundur një ekip 76ers që kishte vetëm shtatë lojtarë në dispozicion.

“COVID e krijoi këtë, por shqetësimi nuk është COVID tani,” tha trajneri i Sixers, Doc Rivers. “Shqetësimi janë dëmtimet.”

Sixers informuan pa katër fillestarë të rregullt – All-Stars Ben Simmons (lënduar gju e majtë) dhe Joel Embiid (mbrapa) u ul për shkak të dëmtimit, dhe Seth Curry dhe Tobias Harris mbi shqetësimet e virusit. Curry doli pozitive për virusin të enjten, dhe gjurmimi i kontaktit pasues dhe protokollet e shëndetit dhe të sigurisë COVID-19 çuan në një mori lojtarësh të padisponueshëm.

Ekipi takoi minimumi tetë lojtarë aktivë duke përfshirë sulmuesin e dëmtuar Mike Scott, i cili në të vërtetë nuk ishte në gjendje të luante.

Rivers tha se ai nuk mendonte se loja duhej luajtur.

“Ne kemi qenë shumë të kujdesshëm në mënyrën se si lundrojmë javën tjetër”, tha Rivers.

Tyrese Maxey, Zgjedhja e Filadelfias në raundin e parë të vitit 2020 nga Kentucky, shënoi 39 pikë në 44 minuta në gjuajtjen 18-të-33 në fillimin e tij të parë të karrierës. Isaiah Joe kishte 13 pikë.

“Unë kisha për të gjuajtur goditjen time vetëm pak më shumë sepse ishte e nevojshme,” tha Maxey.

Gary Harris shënoi 21 pikë për Nuggets, të cilët luajtën pa Michael Porter Jr (19.5 pikë për lojë) për shkak të protokolleve të shëndetit dhe sigurisë.

Danny Green ishte i vetmi i rregullt në formacionin fillestar të Philly, i bashkuar me rezervë Dakota Mathias, Dwight Howard, Joe dhe Maxey. Mathias dhe Joe gjithashtu bënë fillimet e tyre të para të karrierës në NBA. Mathias, Maxey dhe Joe të gjithë luajtën të paktën 41 minuta.

“Ishte një gjë e mirë për ekipin edhe pse ende e urrej humbjen,” tha Rivers.

Sixers luajnë të hënën në Atlanta, e para nga pesë ndeshjet në shtatë ditë, dhe lista mund të mos ndryshojë shumë. Curry do të humbasë pesë lojëra të paktën. Harris dhe rezervat Shake Milton, Matisse Thybulle dhe Vincent Poirier mund të humbasë të paktën një javë për shkak të protokolleve.

“Ne nuk dimë asgjë”, tha Rivers. “Unë nuk di sa duhet për ndonjë nga këto.”

Ekipi u detyrua të kalonte të Premten në New York pasi luajti në Brooklyn të Enjten dhe iu nënshtrua testimit shtesë para se të mbërrinte përsëri në Filadelfia në 1 të mëngjesit – 14 orë para njoftimit të pasdites.

“36 orët e fundit kanë qenë arra”, tha Rivers.

Shkaktuar nga Maxey, Sixers i pathembur, i zjarrtë qëndroi me Denver gjatë gjithë pjesës së parë. Maxey shënoi në një pushim të shpejtë dhe Joe goditi 3-të radhazi për të barazuar ndeshjen në 26. Një favorit me 13.5 pikë, Nuggets kryesuan vetëm 28-26 në pjesën e parë para se problemet e faull të kapnin Filadelfian.

Nuggets filluan ngadalë në 3-5 por patën një shans për tu rigrupuar kundër Sixers dhe morën kontrollin në vendin e tretë. Harris goditi dy 3, Nuggets qëlluan 68% (13 nga 19) dhe tejkaluan Sixers me 35-21.

“Duket sikur çdo herë që kemi një fillim të mirë dhe krijojmë një epërsi, ne kemi një lloj të butë në qasjen tonë dhe lejojmë që ekipet të kthehen në lojë mjaft shpejt,” tha trajneri i Nuggets, Michael Malone.

Shikoni më shumë në Denver Nuggets

Ndeshja Denver vs Filadelfia shkon përpara pasi gjurmimi i kontakteve pastron disa … 76ers rendisin katër lojtarë si out, shtatë më shumë të diskutueshëm për ndeshjen e së shtunës … Tri gjëra për të ditur: Luka Doncic, Nikola Jokic shfaqën një shfaqje

Denver mund atë që ka mbetur nga lista e Filadelfias, 115-103 fillimisht u shfaq në NBCSports.comSource link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu