Nike janë “të angazhuar në bisedime aktive” për të përvetësuar Derrick Rose nga Pistons, ndërsa Clippers dhe ekipet e tjera gjithashtu kanë shprehur interes, si Athletic raportoi.

Garda e nikeve Frank Ntilikina ka dalë në ato diskutime tregtare, sipas SNY. Ntilikina fiton 6.2 milion dollarë këtë sezon dhe ka të drejtë për një 8.3 milion dollarë ofertë kualifikuese dhe kufizoi agjensinë falas në këtë sezon. Nëse Pistons do të blinin Ntilikina, ai do të formonte një treshe franceze me Killian Hayes dhe Sekou Doumbouya.

Knicks gjithashtu ka 10 zgjedhje të kombinuara të raundit të dytë gjatë drafteve 2022-27 për t’u varur si karrem tregtar për të blerë Rose nga rindërtimi i Pistons.

Rose është në libra për 7.7 milion dollarë këtë sezon dhe do të bëhet një agjent i lirë i pakufizuar këtë verë. Sidoqoftë, çdo skuadër që do të merrte Rose para afatit të tregtisë do të trashëgonte Të Drejtat e tij të Hershme të Zogjve. Kjo i lejon një ekipi të ofrojë deri në 175 përqind të pagës së mëparshme të Rose, e cila vjen në 13.4 milion $, pa përdorur hapësirën e kapakut. Një paralajmërim është se një kontratë e re për Rose duhet të zgjasë për të paktën dy vjet.

Ata të Drejtat e Zogjve të Hershëm mund të apelojnë më shumë tek një ekip si Clippers, duke pasur parasysh situatën e kufirit të pagave. Clippers janë në rregull, kështu që ata ose duhet të tregtojnë pagë të barabartë ose të ulin pagën në një tregti. Një ofertë e mundshme e Lou Williams dhe Mfiondu Kabengele teorikisht mund të ketë kuptim nga perspektiva e kufirit të pagave. Clippers gjithashtu kanë tre zgjedhje të raundit të dytë të Detroit nga 2024-26, të cilat ata i fituan në Luke Kennard tregtisë.

Për Knicks, marrja e Rose do të sinjalizonte që Knicks po forcoheshin për një vrapim në play-off. Pavarësisht nga shumë që parashikuan një përfundim të lotarisë për New York para sezonit, Knicks kanë tejkaluar pritjet dhe hyjnë të Dielën e shtatë në Lindje dhe vetëm 1.5 ndeshje prapa garës së pestë.

Trajner Tom Thibodeau ka qenë gjithmonë e dashur për Rose. Dyshja kanë qenë së bashku për pjesë të shtatë sezoneve të kombinuara së bashku me Bulls dhe Timberwolves. Rose u bë MVP më i ri i kampionatit nën tutelën e Thibodeau, dhe çifti ishte gjithashtu së bashku në Team USA.

Besnikëria dhe lidhja midis Thibodeau dhe Rose shtrihen përtej fushës, si Rose më tha në nëntor 2018 në Timberwolves.

“Unë mendoj se ai besoi në mua,” tha Rose. “Të vish dhe të kërcesh nga skuadra në ekip këto dy vitet e fundit dhe të kesh trajnerë që – unë kam luajtur për trajnerë që janë më të mirë për të luajtur, por është ndryshe nga sa të kesh një trajner që beson vërtet te ti. Për të, unë mund të them se ai kujdeset sinqerisht për mua dhe beson në mua, kështu që kjo do të thotë shumë. ”

Nëse Knicks do të blinte Rose, kjo do të thoshte një rol të reduktuar për fillestarin aktual Elfrid Payton. Alsoshtë gjithashtu e paqartë se çfarë do të thotë një blerje Immanuel Quickley, i cili ka qenë një pikë e ndritshme për Knicks, duke u renditur e dyta në ekip në vlerësimin e efikasitetit të lojtarit (18.45) dhe e treta në HoopsHype Rookie të Vitit renditja. Thibodeau ka qenë bullish mbi qëndrimin, qasjen dhe aftësinë e Quickley për të qëlluar si një kërcënim shënimi me njësinë e dytë deri më tani.

Cila është vlera tregtare e Andre Drummond? Përgjigja e ekzekutuesve të NBA

Informacion nga kapologu HoopsHype Yossi Gozlan u përdor në këtë histori

Ju mund ta ndiqni Michael Scotto në Twitter: @MikeAScotto

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu