Me Joel Embiid në rroba rruge, Detroit Pistons këput një rrëshqitje me katër ndeshje dhe fitoi fitoren e tyre më bindëse të sezonit.

Pistons mundi Filadelfia 76ers të hënën në Little Caesars Arena, 119-104. Ata drejtuan nga fillimi në fund dhe shijuan disa shfaqje më të mira sezonale.

Delon Wright kishte ndeshjen e tij më të mirë me uniformën e Pistons, duke përfunduar me 28 pikë, nëntë asistime, shtatë kërcime, dy vjedhje dhe një bllokim. Jerami Grant kishte një lojë sulmuese me kthim mbrapa me 25 pikë, tetë kërcime dhe pesë asistime, dhe Wayne Ellington shënoi 20 pikë dhe bëri gjashtë nga nëntë tre-pikëshin e tij.

Ish Piston Tobias Harris drejtoi Filadelfian me 25 pikë.

[ Detroit Pistons struggling to win, but young core shows promise when given the opportunity ]

Me Rose jashtë, Wright duke gjetur brazdën e tij

Wright, një roje i kombinuar në karrierë, ka luajtur të dy vendet roje nga nevoja për Pistons këtë sezon. Killian Hayes dhe Derrick Rose janë roje me kohë të plotë, dhe Wright filloi te të dy së ​​bashku me Hayes gjatë dy ndeshjeve të tyre të para për të hequr disa nga presioni i topave nga rishtari.

Lëndimet e Hayes dhe Rose, të cilët humbën ndeshjen e tij të dytë të drejtë të hënën me një gju të lënduar në të majtë, e kanë futur Wright në një rol më shumë në top, dhe ai ka filluar të lulëzojë. E hëna ishte loja e tij më e mirë. Ai kishte shtatë pikë, tre asistime, tre kërcime, një bllokim dhe një vjedhje pas çerekut të parë, dhe dukej më komod se sa ka gjatë gjithë sezonit duke kryer sulmin.

Ellington, ende në flakë

Kur lojtarët fillojnë sezonet në vija të nxehta gjuajtjesh, pritja është zakonisht që ata përfundimisht të zbresin nga ajo.

Kjo mund të mos jetë e vërtetë për Ellington, një shënjestër në karrierë me 38.1% me 3 pikë që është përmirësuar çdo javë këtë sezon. Ai hyri në lojën e së hënës duke bërë 50% të 6.2 përpjekjeve të tij nga thellësia e këtij sezoni. Ai e ndoqi atë duke rrëzuar gjashtë nga nëntë përpjekjet e tij kundër Sixers.

Ai po vendos rekorde ekskluziviteti. 25 shënimet e tij me 3 pikë në pesë ndeshjet e fundit janë më të mirat në historinë e ekskluzivitetit gjatë një periudhe me pesë ndeshje, dhe ai gjithashtu ka bërë të paktën katër shënime me tre pikë në secilën nga pesë ndeshjet e tij për të lidhur një rekord të vendosur nga Joe Dumars në 1999 Ellington, një profesionist 12-vjeçar, është në mes të sezonit të tij më të mirë të xhirimeve. Vendimi i Dwane Casey për ta futur atë në formacionin startues tre javë më parë ka punuar deri më tani.

Bie në sy goditja e Josh Jackson

Duke qëndruar 6 metra dhe 8 dhe duke pasur atletizëm mbi mesataren, Jackson ka qenë gjithmonë një bllokues i mirë i gjuajtjeve për një krah. Ai kurrë nuk ka qenë aq i mirë sa ka qenë këtë sezon.

Ai ishte mesatarisht gati një bllok i plotë për ndeshje që shkonte në ndeshjen e së hënës, dhe shkalla e tij e bllokut 2% ishte në përqindjen e 100-të mes krahëve, për Pastrimin e Xhamit. Ai kishte tre blloqe në ndeshjen e së Premtes kundër Houston Rockets dhe të Shtunën kundër Clippers, duke e bërë atë rojën e parë në historinë e Pistons që ka lojëra radhazi me një treshe bllokimesh, sipas Pistons PR

Jackson përfundoi ndeshjen e së hënës me dy blloqe. Ai ka qenë agresiv duke kërkuar për të ridrejtuar gjuajtjet, dhe pati një thirrje për shënjestër drejt fundit të tremujorit të tretë. Por koha e tij ka qenë e mirë, dhe ai dhe Grant i japin mbrojtjes së Detroit një element atletizmi që nuk e ka pasur vitet e fundit.

Kontaktoni Omari Sankofa II në osankofa@freepress.com. Ndiqeni atë në Twitter @omarisankofa. Shtypi i Lirë ka filluar një model i ri i pajtimit dixhital.

Ky artikull fillimisht u shfaq në Detroit Free Press: Detroit Pistons mundi Philadelphia 76ers, kaloi shpejt me 119-104 fitore

Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu