Telegrafi

Masters 2021: Augusta vendosi t’u përgjigjet goditësve të mëdhenj

Xhaketat e gjelbërta kanë Augusta National “pikërisht aty ku e duam ne” dhe për herë të parë në pothuajse një dekadë, kursi duhet të ketë goditës të mëdhenj aty ku dëshiron – domethënë shqetësime për kërcimet, rrotullimin dhe, mbi të gjitha, zarzavate Pesë muaj nga ndërhyrja e këpucëve të buta të Dustin Johnson në thithjen e këpucëve të buta, Masters duhet të kthehen në një provë që do të jetë e panjohur për atë mishërimin më të fundit, por që të kujton sfidën e kampionateve të kaluara që e vendosi këtë major si thriller i fundit me rrezik dhe shpërblim. Ndërsa organet drejtuese përgatiten të frenojnë skuadrën e bumit – si Bryson DeChambeau i cili, me 350 jardë plus plus, po kërcënojnë të zvogëlojnë Amen Corner në disa “Hail Marys” – Nënë Natyra ka dalë deri në pjatën për të sigurohuni që ajo do të jetë më intriguese sesa makina, pykë dhe gjuajtje e lehtë që tipizoi lavdinë e Johnson në nëntor. Asnjë mosrespektim i botës No 1 – dhe është jashtëzakonisht e mundur që ai të bëhet vetëm i katërti në histori pas Jack Nicklaus, Tiger Woods dhe Sir Nick Faldo për të mbrojtur me sukses titullin e tyre Masters – por kushdo që mbizotëron të Dielën do të ketë pushtuar Augustin e mirëfilltë. Parashikimet e Masterit 2021: nga fituesi i Xhaketës së Gjelbër te Britanikët që do të shkëlqejnë “Fakti që Dustin ishte nën moshën 20 vjeç ishte një kombinim i lojës së tij të jashtëzakonshme dhe se në të njëjtën kohë, pa dyshim, fusha e golfit ishte e butë”, Fred Ridley, Augusta kryetari tha. “Por kjo me të vërtetë nuk kishte asnjë lidhje me mënyrën se si po luhet kursi tani. Ne kemi pasur një mot ideal dhe ky është viti i parë që ndoshta kthehet në 2013, kur ne erdhëm në javë me kursin duke luajtur fort dhe të shpejtë, siç është tani. Ne e kemi atë aty ku duam “. Phil Mickelson pajtohet dhe magjistari i gjelbër është i kënaqur. “Unë do të thoja për dekadën e fundit, të gjelbërit këtu janë në 25 përqindëshin më të butë që luajmë në Tour, dhe mbrojtja e vetme e fushës së golfit janë të gjelbrit, apo jo?” tha kampioni tre herë. “Kur zarzavatet janë të forta, saktësia, menaxhimi i kursit, këndet, ku e lini topin … e gjithë kjo gjë bëhet jashtëzakonisht e rëndësishme. “Kur zarzavatet janë të buta, është e parëndësishme sepse mund ta fluturoni topin gjatë gjithë telasheve. Këndet nuk kanë rëndësi. Kam lidhur një hekur me pesë hekur vitin e kaluar ose nëntorin e kaluar në jeshilen e dytë. Në të vërtetë u mbyll! Djemtë janë aq të saktë në aftësinë e tyre për të fluturuar me topin në kopshtin e duhur me çdo klub, saqë nëse keni të gjelbër të butë, është sikur të keni një ushtarak dhe më pas të mos u jepni atyre asnjë armë. Lessshtë e pambrojtur. “Sidoqoftë, kur të gjelbrit janë të fortë, ato pjesë të vogla janë shumë të vështira për t’u goditur dhe ju duhet të bëni një strategji të vërtetë. Me zarzavate të forta, ky kurs duhet të respektohet – dhe unë mendoj se ka kaluar shumë kohë që kur duhej të respektohej. ” Koment: Truket e partisë së Bryson DeChambeau në Augusta mund të mos jenë të bukura – por ato do të jenë romane Sigurisht, djemtë e mëdhenj do të kenë një avantazh të madh me hekura më të shkurtër nga rruga e parë. Por mbajtja e tij në të hapur mund të jetë e vështirë me përrenjtë, azaleanën, drurin e qenve, hala pishe dhe pishat, vetë, të gjitha duke u sjellë në ballë të ekuacionit. “Firmshtë e fortë dhe e shpejtë jo vetëm në zarzavate, por në rrugë të mbarë”, tha Ridley. “Topi vërtet po rrokulliset. E dini, Bobby Jones shpesh tha se ai dëshironte të krijonte një kurs për lidhje të brendshme kur ndërton Kombëtaren… dhe ne mund të kemi karakteristikat e lidhjeve duke pasur që toka të luajë një rol të madh në mënyrën se si luhet kursi. Kjo është ajo që ne jemi duke u përpjekur të bëjmë. “Rezultati i fitores duhet të jetë diku rreth tetë-nën, me kusht që stuhitë e parashikuara të mos shkaktojnë kërdi të ngopur. Augusta ka një sistem nëntokësor nën ajër që thith lagështirën dhe mund të kundërshtojë disa rreshje shiu. Pra, gjithçka mirë – siç thonë ata këtu – për 2021 por shqetësimi ende rritet për të ardhmen. “Shpresojmë se nuk do të vijë një ditë kur Masters ose ndonjë kampionat golfi do të duhet të luhet në 8,000 jardë,” tha Ridley. “Ky është një udhëkryq i rëndësishëm; kështu që ne do të vazhdojmë të nxisim organet drejtuese dhe të gjitha palët e interesuara të paraqesin zgjidhje të menduara sa më shpejt të jetë e mundur.” Masters 2021: Kohët e krijimit të raundit të parë, mënyra e shikimit dhe shanset më të fundit Kanë mbetur vetëm 525 jardë. Mesazhi është i thjeshtë. Augusta pret që Shoqata e Golfit R&A dhe SH.B.A. të veprojnë në raportin e saj të distancës dhe të vendosin kufizime të pajisjeve për të vendosur një frenim Kur Ridley flet për këtë çështje emocionuese, sikur ai po flet për shpirtin e Augusta National dhe, pa kuptim për tu ballafaquar, në shumë mënyra ai është. Tronditja dhe frika e shikimit të DeChambeau duke marrë pemët në të djathtë të 445-oborreve së pari – dhe drejtojeni atë lart në distancë të shpejtë – është e gjitha shumë mirë, por dimensionet përcaktuese të këtij ekzaminimi unik do të zvogëlohen gjatë procesit. Asnjëherë nuk është kjo më e dukshme se më 13, pesë-pesëshi i festuar që me kalimin e viteve ka ardhur për të përfaqësuar luftën e lojës me teknologjinë. Në 2014, Bubba Watson goditi 510-yarder me një makinë dhe një pykë rërë. Kështu që klubi bleu tokë pas tee dhe ishin të gatshëm të por pastaj erdhi kuptimi se ata do të ishin ch duke mërzitur identitetin e një prej vrimave më të respektuara në golf. Ridley ka qëndruar i vendosur. Ata nuk do të zgjaten, nuk do të shtojnë pemë ose do të ulin kutinë e magazinimit ose nuk do ta kthejnë atë në një par katër. Augusta do të presë që rregullat të ndryshohen. “Rreziku i ndryshimit rrënjësisht të 13 është se ju do të hiqnit shqiponjën tre dhe shtatë shigjeta dhe do të sillni shumë më shumë katër, pesë dhe gjashtë”, tha Justin Rose. “Dhe kjo që i bën vrimat të mëdha dhe, përgjithësisht, atë që e bën Augusta të madhe”.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu